13 אוגוסט 2022 ט"ז אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  01.03.2021 

מדריך לטיפול בתאומים ושלישיות

Twins and Triplets

מעודכן לתאריך  01.03.2021 

הרגלי שינה

חשוב להקנות הרגלי שינה נכונים לתאומים ושלישיות על מנת לאפשר מנוחה ושינה טובה לכל בני הבית.
חוסר שינה הוא קושי שכיח בקרב הורים טריים אולם הקושי כפול ומכופל אם צריך לטפל ולהשכיב לישון יותר מתינוק אחד. קשה יותר להקנות הרגלי שינה טובים לתאומים או שלישיות עקב מספר גורמים:
  • פעמים רבות מסתיים הריון מרובה עוברים בלידת פגים שצריכים לשהות בפגיה. הטיפול בפגיה כרוך במגע רב ולכן תינוקות אלו מפתחים צורך מוגבר במגע גם לאחר השחרור. צורך זה מקשה עליהם להרדם ללא מגע של הוריהם.
  • לעתים נשאר אחד התינוקות בפגיה ורק אחד משתחרר הביתה. במקרה כזה מתרוצצים ההורים בין שני הילדים. בתנאים אלה קשה מאד להנחיל הרגלי שינה או להקפיד על שינה בזמנים ומועדים קבועים.
  • קיבתם של פגים קטנה מאד ומסוגלת להכיל כמויות מזעריות של מזון בלבד והם זקוקים להאכלה מדי שעתיים-שלוש. האכלות תכופות מקשות על בניית הרגלי שינה טובים. לקראת גיל שישה חודשים מוותרים מרבית התינוקות על האכלת הלילה ומצליחים לישון מספר שעות ברצף.
  • הטיפול ביותר מתינוק אחד עלול להיות תובעני במיוחד והורים רבים אינם מצליחים להתפנות להקניית הרגלי שינה מאחר שהם פשוט עסוקים בלצלוח את קשיי היום-יום.
  • הורים רבים נעזרים בבני משפחה וחברים בשבועות הראשונים עם התאומים. ריבוי המטפלים עלול להקשות על התאומים להסתגל לסביבתם הביתית ולמנוע מהם לפתח הרגלי שינה טובים.
  • כדי למנוע בכי של שני התינוקות ממהרים רוב ההורים לגשת לתינוק בוכה, להרימו ולהרגיעו על הידיים. מנהג זה מונע מהתינוקות ללמוד להרגע בעצמם ולכן מקשה עליהם לפתח הרגלי שינה טובים.
 
על אף כל הקשיים קיימות דרכים באמצעותן תוכלו לעודד הרגלי שינה טובים אצל התאומים שלכם, כדי שגם אתם וגם הם תוכלו לנוח ולישון. נסו את השיטות שלהלן כדי לסייע לתינוקות ללמוד להרדם בששת החודשים הראשונים לחיים:

השכיבו את התינוקות לישון באותו הזמן

חשוב להרגיל את התינוקות לישון בו זמנית כדי להקנות להם הרגלי שינה טובים ולאפשר לכם מעט זמן פנוי. כשכל תינוק ישן בזמן אחר הרי שבכל רגע נתון תאום אחד יוותר ער ויזדקק לתשומת ליבכם. לאורך זמן קשה מאד לתפקד בצורה זו.
בשבועות הראשונים לחייהם נסו לסנכרן את מועדי האכלות הלילה. אם תאום אחד מתעורר העירו גם את השני והאכילו את שניהם בו זמנית. קחו בחשבון שתאום אחד עשוי לישון שנת לילה רצופה ואילו אחיו ימשיך להתעורר ולאכול לאורך זמן.

הקפידו על שגרת שינה רגועה

שגרת שינה שקטה ורגועה שתכלול אמבטיה, קריאת סיפור, שיחה שקטה, חיבוק, נשיקה והשכבה במיטה תסייע לתינוקות להתכונן לקראת השינה. אם תקפידו על שגרת שינה קבועה ילמדו התינוקות עם הזמן לזהות את רכיבי שגרת השינה כאיתות לסיומו הקרב של היום וזמן השינה המתקרב.

עטפו את התינוקות

עיטוף תינוקות היא שיטה בה עוטפים את התינוק בשמיכה קלה כדי להקנות לו תחושת בטחון ורוגע ולהכין אותו לשינה. העיטוף מתאים לתינוקות מיד לאחר הלידה ועד גיל 4 חודשים לערך. פעולת העיטוף מבוצעת תך גלגול, בדומה לגלגול של קרואסון. תוכלו לעטוף את התינוקות בשמיכה, בחולצה או בבגד אחר, כדי שהתינוקות יחושו את הריח שלכם ואת חום גופכם.

השכיבו את התינוקות לישון כשהם רדומים, אך אינם שקועים בשינה עמוקה

כדי ללמד את התינוקות להרדם בעצמם השכיבו אותם במיטה כשהם רדומים, אך לפני ששקעו בשינה עמוקה. השכיבו את התינוקות לישון על גבם כשכפות רגליהם נוגעות בדופן העריסה, כדי שיחושו בטוחים. תוכלו לעטוף אותם בשמיכה קלה כדי להקנות להם תחושת רוגע ובטחון.

השכיבו את התאומים לישון באותה עריסה

לאחר תשעה חודשים משותפים ברחם נוכחות התאום מנחמת ומרגיעה מאד. תוך שכיבה משותפת בעריסה נוטים תאומים להתקרב זה לזה, להתכרבל ולעתים אף למצוץ זה את אצבעותיו או את רגליו של זה. אפשרו לתאומים לחלוק את אותה עריסה עד לגיל שלושה חודשים לערך. לאחר מכן השכיבו אותם במיטות נפרדות, אך באופן שיאפשר להם לראות זה את זה גם כשהם במיטה.

גשו קודם לתאום הרגוע

אם אחד התאומים בכיין והשני רגוע יורה לכם האינסטינקט הטבעי לגשת תחילה לתאום הבכיין. מומחים ממליצים לגשת דוקא לתאום הרגוע קודם כדי לתת גם לו את מלוא תשומת הלב. רק לאחר מכן גשו לתאום הבכיין. אל תחששו מכך שבכיו של התאום הבכיין יעיר את התאום השני משנתו: מרבית התאומים אינם מתעוררים זה מבכיו של השני אפילו כשהם חולקים את אותה עריסה.

תאומים ישנים לילה שלם כשהם מוכנים לכך

אצל מרבית התאומים יקבע משך שנת הלילה לפי משקל הגוף ולא לפי גיל, בנגוד למצב אצל תינוקות יחידים שנולדו במועד. תאומים זהים ישנו שנת לילה רצופה כמעט באותו גיל ואילו השינה של תאומים שאינם זהים עלולה להיות ייחודית לכל תאום, בפרט אם נולדו במשקלים שונים, קצב התפתחותם שונה ומזגם שונה.
כדי להקל על עצמכם נסו לסנכרן את מועדי הארוחות. אם אחד התאומים בוכה ודורש לאכול העירו גם את התאום השני והאכילו את השניים בו זמנית.

צמצמו כל פעילות במהלך הלילה

הקפידו על שקט ורוגע במשך הלילה, גם במהלך ההאכלות והחלפות החיתולים. הדליקו תאורה עמומה בלבד, וצמצמו כל פעילות למינימום. האכילו את התינוקות ואחר כך החזירו אותם לישון כדי ללמד את התינוקות כי הלילה נועד לשינה בלבד. המנעו מכל משחק או דיבור מיותרים. אם החיתול אינו מלא המנעו מהחלפתו. השאירו את הפינוק, המשחק והחיבוקים לשעות הערות במהלך היום.
לאחר גיל שנה, כשהסיכון למוות בעריסה קטן בצורה משמעותית, למדו את התינוקות להרדם בעצמם בעזרת חפץ מעבר כגון בובה רכה או שמיכה. אפשרו לתינוקות להתגלגל במיטתם בחברת חפץ המעבר עד שילמדו להרדם בעצמם.