14 אוגוסט 2022 י"ז אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  01.03.2021 

מדריך לטיפול בתאומים ושלישיות

Twins and Triplets

מעודכן לתאריך  01.03.2021 

טיפים לטפול בתאומים ושלישיות

1. אל תהססו להעזר.

מרבית המשפחות זקוקות לעזרה חיצונית בשנה הראשונה. נסו להתארגן עוד טרם הלידה. תוכלו להעזר בבני משפחה, בחברים, בשכנים ובילדי שכנים בוגרים, בבייביסיטר, במטפלת או באחות לילה.

2. הקפידו על הרבה מנוחה.

חודשי החיים הראשונים נראים לעתים כנצח. חסר מצטבר של שעות שינה מקשה מאד על התפקוד היומיומי ולכן חשוב לנוח ככל שניתן. אם אתם מתקשים להרדם כשהתינוקות בוכים השתמשו באטמי אוזניים. לכו לישון אם סבתא או חברה שומרת על התאומים. כשהתאומים ישנים נצלו את הזמן למנוחה, גם אם משמעות הדבר שהבית אינו מצוחצח כבדרך כלל. ככל שתנוחו יותר ותהיו רגועים כך תוכלו לטפל טוב יותר בתינוקות ובעצמכם.

3. הכינו את הבית.

עוד במהלך ההריון הכינו את הבית לקראת התאומים:
  • כבסו את הבגדים וארגנו את הרהוט בחדר הילדים. ארגנו מספר פינות החתלה ברחבי הבית.
  • הכינו מקומות בהם תוכלו להשאיר את התינוקות לבד ללא השגחה, דוגמת מיטה, לול, עריסה או משטח פעילות על הרצפה.
  • ארגנו את הבית כך שהטיפול השוטף בו יהיה קל מאד. אם יש צורך, למשך החודשים הראשונים, גלגלו שטיחים מיותרים שדורשים שאיבה תכופה והסירו חפצי נוי שצוברים אבק.
  • ארגנו לעצמכם בגדים נוחים שאינם דורשים גיהוץ או ניקוי יבש ושניתן לכבס ולייבש בקלות.
 

4. הכינו לוח זמנים.

נסו להכין לוח זמנים לפעילויות קבועות. בדרך זו קל יהיה יותר לאנשים מן החוץ לעזור לכם. התייחסו ללוח הזמנים כאל מסגרת זמנים רצויה ולא כאל זמנים קשיחים שיש לדבוק בהם בכל מחיר. נסו להקפיד על שעות האכלה ושינה משותפות לשני התאומים.

5. עזרו זה לזו.

גידול תאומים עלולה להיות חוויה קשה לזוגיות. דברו זה עם זו ושתפו זה את זו ברגשותיכם. נסו לקבל בהבנה אם אחד מכם זקוק למעט זמן לבדו או אם הוא או היא עייפים במיוחד. הסבירו זה לזו את הצרכים שלכם לאור הקשיים שכרוכים בגידול התאומים.

6. הקפידו על זמן משותף, ללא התאומים.

נסו לקבוע זמנים קבועים לבילוי משותף של שניכם ללא התאומים. צאו להליכה, אכלו ארוחת בוקר משותפת, לכו לסרט או הקשיבו יחדיו למוזיקה שקטה. אם אתם יכולים להרשות לעצמכם עשו סידור קבוע עם בייביסיטר לצורך מטרה זו, גם אם אתם עייפים מדי 'ולא בא לכם' לצאת לבלות.
אם יש לכם ילדים בוגרים יותר נסו לבלות איתם זמן איכות לבד לפחות פעם בחודש. זכרו שגם הם זקוקים לזמן איתכם ללא התאומים.
נסו לפנות זמן לעצמכם להיות לבד כדי שתוכלו לנקות קצת את הראש. צאו לקניות, קראו ספר, דברו בטלפון או לכו למספרה.

7. קבעו גבולות.

לידת התאומים היא ארוע מרגש לא רק עבורכם אלא גם עבור המשפחה המורחבת. על אף העזרה המבורכת שתקבלו מהמשפחה צפו לקבל גם הערות, ביקורת וביקורים בלתי רצויים.
קבלו בברכה כל עזרה או תרומה חיובית אחרת ממשפחתכם אך הגדירו גבולות ברורים. רצוי לקבוע גבולות סמוך ככל שניתן למועד הלידה כדי שדברים לא יצאו משליטה ויתנהלו בהתאם לרצונותיכם וצרכיכם כבר מהרגע הראשון.
אנשים מוקסמים מתאומים. בד בבד, לאנשים רבים דעות שונות ומשונות לגבי גידול תאומים. כדי להדוף ביקורת מיותרת קחו נשימה, חייכו והסבירו כי זכותכם לגדל את ילדיכם כראות עינכם.