14 אוגוסט 2022 י"ז אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  01.03.2021 

מדריך לטיפול בתאומים ושלישיות

Twins and Triplets

מעודכן לתאריך  01.03.2021 

המומחה משיב:

כיצד אוכל להקל על עצמי ולהתמודד טוב יותר עם לידת התאומים?

הורים טריים לתינוקות רכים מגלים עד מהרה כמה קשה ותובעני לעתים הטיפול בתינוק קטן. הטיפול בתאומים או בשלישיה עלול להיות קשה שבעתיים. יעיד כל הורה טרי כי ישמח לעוד זוג ידיים, עוד שעה ביום (בעיקר לשינה!), עוד תמיכה רגשית ולעתים, עוד תמיכה כלכלית.

כשמדובר בתאומים או בשלישיה מידת הקושי אינה עולה ביחס ישר ולכן הקושי אינו כפול או משולש, אלא רב עוד יותר. דאגו לקבל כל עזרה ותמיכה שתוכלו, בין אם מחברים או בני משפחה ובין אם עזרה בתשלום (בייביסיטר, מטפלת, או אחות לשעות הלילה) למשך השבועות הראשונים שלאחר הלידה

ככל שתערכו טוב יותר, ורצוי עוד קודם למועד הלידה, תוכלו לצמצם לחצים ועצבים מיותרים שעלולים להתגבר ככל שהקושי והעייפות מצטברים לאחר הלידה. אם יש צורך, התפשרו. קבלו בהבנה ששעות הטיפול בתינוקות באות על חשבון שעות ניקיון הבית או הבישול. הסתייעו בעוזרת בית, מכבסה ואיכלו מזון מוכן. קחו בחשבון שלפניכם לפחות שלושה חודשים קשים ועמוסים.

האם אפשר להניק תאומים?

בהחלט. הנקה של תאומים עלולה להיות קשה יותר בתחילה מאחר שגופך ידרש לייצר כמות גדולה יותר של חלב ויתכן שיעבור זמן ותדרשי להרבה סבלנות עד שתמצאי את התנוחה המתאימה ביותר להאכלת שני התינוקות, אולם הדבר אפשרי. המשיכי לנסות עד שתמצאי את התנוחה הנוחה ביותר עבורך ועבור ילדייך.

תוכלי להעזר בכרית הנקה שמתאימה להנקת תאומים. כרית כזו תומכת את גופם של התינוקות כשראשם מופנה לעבר השד. הנקה בו זמנית של תאומים חוסכת זמן רב ומסייעת בסינכרון לוחות הזמנים של שני התינוקות.

אף שמדובר בתאומים אלו שני תינוקות עצמאים ולכן במקרים מסוימים, תינוק אחד יינק ואילו השני יאכל תרכובת מזון תינוקות מבקבוק (לעתים עקב קשיים בהנקה או עקב צרכים תזונתיים ייחודיים).

האם אני זכאית לחופשת לידה ארוכה יותר לאחר לידת תאומים?

בהתאם להוראות ביטוח לאומי, לידת תאומים ויותר מזכה את היולדת בחופשת לידה ארוכה יותר, כאשר סך כל התקופה בה זכאית היולדת לדמי לידה עומדת על 18 שבועות (בתנאי שהיולדת עומדת בתנאי הזכאות).

במקרה של לידה מוקדמת בה שהו התאומים (או השלישייה, רביעייה וכן הלאה) בפגיה ניתן לקבל תוספת דמי לידה עבור תקופת האשפוז בפגיה. דמי לידה הוא תשלום שהמוסד לביטוח לאומי משלם לאשה עובדת שיצאה לחופשת לידה, כפיצוי על אובדן שכרה או הכנסתה בפרק הזמן במהלכו אינה עובדת עקב ההריון והלידה.

פרטים נוספים ניתן לקבל באתר הבטוח הלאומי>> (יפתח בדפדפן נפרד)

נולדה לי שלישיה. האם אני זכאית לקצבת לידה?

כן. קצבת לידה הוא תשלום שהמוסד לביטוח לאומי משלם ליולדת שילדה שלישייה ומעלה. הקצבה משולמת במשך תקופה של 20 חודשים. סכום הקצבה נקבע בהתאם לזכאות היולדת.

פרטים נוספים ניתן לקבל באתר הבטוח הלאומי>> (יפתח בדפדפן נפרד)

האם דרושה הערכות כלכלית מיוחדת לקראת לידת תאומים או שלישיה?

לידת תינוק משמעותה תוספת אדם לכלכלת הבית ולכן דרושה הערכות כלכלית. לידת תאומים או יותר משמעותה עלויות גבוהות יותר בהשוואה ללידת תינוק יחיד. בדומה ללידת תינוק יחיד ההוצאה לקראת הלידה מתחלקת להוצאה חד פעמית סמוך למועד הלידה או מיד לאחריה (רכישת ציוד) ולהוצאה שוטפת במהלך השנה (מתכלים כגון חיתולים, מגבונים, מזון ועלויות של מטפלת או משפחתון).

רכישת הציוד כוללת קנית מיטות, שידת החתלה, ביגוד ראשוני, עגלת תאומים, בקבוקים (אם התאומים אינם יונקים), מוצצים, אמבטיה ועוד כהנה וכהנה אביזרים. מאחר שעבור תאומים יש לרכוש את חלק מהציוד בכפולות רצוי מאד לערוך סקר שווקים מקיף ולברר לגבי מבצעים. כדי להוזיל עלויות ניתן לרכוש חלק מהציוד דרך לוחות יד שניה.

ההוצאה השוטפת מורכבת ממוצרים מתכלים כגון חיתולים, מגבונים, מזון תינוקות, משחות ועוד וכן מעלות המסגרת בה שוהה התינוק במשך היום (משפחתון, פעוטון או מטפלת). כדי להוזיל עלויות עקבו אחר מבצעים ברשתות השיווק והצטרפו למועדוני צרכנים שמקנים הנחות קבועות בתשלום בכרטיס אשראי.

השכבת התאומים לישון היא משימה בלתי אפשרית. כיצד אוכל להשכיב את התאומים לישון בקלות?

כדי להקל על תהליך ההשכבה לישון נסו להציע לילדכם חפץ מעבר (בובה רכה, שמיכה) כדי לעזור לו להירגע ולהרדם. הציעו לכל תאום חפץ מעבר שונה כדי לשמור על הפרדה ברורה.

הקפידו על שגרת לילה עם כל אחד מהתאומים. שגרת הלילה תבוצע לאחר אכילת ארוחת הערב והאמבטיה, ועשויה לכלול קריאת סיפור, חיבוק, נשיקה וכניסה למיטה. בצעו את שגרת הלילה עם כל אחד מהתאומים בנפרד. אם שניכם זמינים יכול כל אחד מכם לבצע את שגרת הלילה עם אחד התאומים (אך זכרו להתחלף בלילה שלאחר מכן כדי לא ליצור העדפות ולקבע הרגלים).

מה לעשות אם אחד התינוקות בוכה בזמן שהשני ישן?

אל דאגה. בכיו של התינוק מפריע לכם אך ככל הנראה אינו מפריע לשנתו של אחיו התאום. תאומים, אך גם אחים, לומדים עד מהרה להתאים את עצמם להתנהגות של אחיהם ונדמה כי אינם שומעים כלל את הבכי.

היתרונות של שינה משותפת, תחילה באותה עריסה ולאחר מכן באותו חדר, מיטה ליד מיטה, עולים בהרבה על כל חיסרון או אי נוחות שעלולים להגרם לאחד התאומים עקב בכיו של התאום השני. הזמן היחיד במהלכו רצוי לשקול הפרדה והרחקה של התאומים זה מזה בשעות הלילה הוא תוך כדי מחלה מדבקת או אם לאחד התאומים צרכים מיוחדים.