17 אוגוסט 2018 ו' אלול תשע"ח
מעודכן לתאריך  20.06.2012  באדיבות ה 

דלקת גיד (טנדיניטיס) - מידע רפואי

((Tendonitis (Tendinitis)
מעודכן לתאריך  20.06.2012  באדיבות ה 

סימפטומים של דלקת גיד

סימפטומים של דלקת גיד כוללים:
  • כאב שמחמיר תוך כדי הנעת האזור הפגוע.
  • תחושה שהגיד משתפשף או חורק בזמן תנועה (ניתן לחוש בכך במהלך בדיקת האזור הפגוע).
  • נפיחות, לעיתים מלווה באודם או חום מקומי.
  • חולשה באזור הפגוע כתוצאה מהכאב.
  • בליטה שמתפתחת לאורך הגיד.
 
במידה שהסימפטומים נמשכים עלול הגיד להיקרע. במקרה זה ניתן לחוש בהיווצרות רווח לאורך הגיד וקשה יותר להניע את האזור הפגוע.

סוגים של דלקת גיד ודלקת במעטפת הגיד

דלקות גיד עלולות להתפתח באזורי גוף שונים. תיתכן גם דלקת במעטפת הגיד (tenosynovitis).

דלקת בגיד הסופרה-ספינטוס בכתף (Supraspinatus tendonitis)

גיד הסופרה ספינטוס נמצא סביב החלק העליון של מפרק הכתף. דלקת בגיד זה גורמת לכאב תוך כדי הנעת הזרוע, בעיקר בהרמתה גבוה. הכאב עלול להופיע גם כאשר שוכבים על הכתף בלילה. על פי רוב, דלקת זו מהווה חלק מתסמונת שנקראת rotator cuff syndrome המערבת גידים נוספים באזור הכתף.

דלקת בגידי הכתף המלווה בהסתיידות (שקיעת סידן) (Calcific tendonitis).

דלקת זו תיתכן עקב שקיעת תרכובת מינרלים המכילה סידן וזרחן (קלציום-פוספט) בגיד הסופרה-ספינטוס בכתף. מצב זה עלול לגרום לכאב קל ארוך טווח המשולב עם אירועים קצרים של כאב חמור. הכאב עלול להתפשט לכיוון היד או במעלה הצוואר.
דלקת המלווה בהסתיידות עלולה לגרום לחולשה או לנוקשות בכתף ודומה מאוד לדלקת בגיד הסופרה-ספינטוס. עם זאת, בצילום רנטגן ניתן להבחין במשקעי הסידן.

דלקת בגידי השריר הדו-ראשי בזרוע (Biceps Tendonitis)

הדלקת מערבת את גידי השריר הדו-ראשי המחבר בין השריר שנמצא בקדמת הזרוע לכתף. הדלקת גורמת לכאב בכתף ובחלק העליון של הזרוע. הכאב מתעצם עם הרמת היד מעל הראש.

מרפק טניס (tennis elbow) ומרפק גולף (golfer's elbow)

מרפק טניס גורם לכאב בצד המרפק. מרפק גולף גורם לכאב בחלק המרכזי של המרפק. מצבים אלו גורמים לכאב תוך כדי הנעת המרפק, בעיקר כאשר מניעים אותו כנגד כוח. לרוב יופיע הכאב סביב המרפק עצמו אך הוא עלול גם להתפשט מטה לכיוון האמה ושורש כף היד. תיתכן ירידה בעוצמת יכולת האחיזה עקב הכאב והמרפק עלול להיות נוקשה.

דלקת במעטפת גידי האגודל על שם דה קרווין (De Quervain's Tenosynovitis)

מצב זה מאופיין בדלקת במעטפת המקיפה את גידי האגודל העוברים בין שורש כף היד והאגודל. ניתן להבחין בברור בנפיחות ובעיבוי של המעטפת. הזזת האגודל גורמת לכאב עז.

אצבע הדק

דלקת הפוגעת באצבע או באגודל ומקבעת אותן במנח כפוף הגורם לתחושת נקישה ('קליק') כאשר מיישרים את האצבע. הנקישה נגרמת בעקבות עיבוי ודלקת במעטפת גידי כף היד. לפעמים תיתכן דלקת גם בעקבות היווצרות בליטה קטנה לאורך הגיד.

דלקת בגיד אכילס

זוהי דלקת המערבת את הגיד הנמצא בין העקב ובין שרירי השוק. על פי רוב נגרמת הדלקת בעקבות פציעת ספורט אך היא עלולה להיגרם גם בעקבות נעילת נעליים שאינן מתאימות או תומכות בכף הרגל בצורה טובה וגורמות להליכה מגושמת. דלקת מפרקים שגרונית עלולה גם כן לגרום לדלקת בגיד אכילס.