17 אוגוסט 2018 ו' אלול תשע"ח
מעודכן לתאריך  20.06.2012  באדיבות ה 

דלקת גיד (טנדיניטיס) - מידע רפואי

((Tendonitis (Tendinitis)
מעודכן לתאריך  20.06.2012  באדיבות ה 

טיפול בדלקת גיד

דלקת גיד עשויה לחלוף תוך ימים ספורים אך לעתים תימשך הדלקת זמן רב ותחלוף רק כעבור שבועות ואף חודשים. קיימים טיפולים שונים. הטיפול יקבע בהתאם לאיבר הגוף בו נפגע הגיד.

טיפול עצמי

ניתן לטפל בדלקת גיד באופן עצמאי בשיטות שונות.

מנוחה

הפסקת הפעילות שגרמה לדלקת, לרבות פעילות גופנית או הקלדה על מחשב. במידה שאין אפשרות להפסיק לחלוטין יש להפחית את משך הפעילות על מנת למנוע החמרה, נפיחות ונזק נוסף.
הקפדה על מנוחה מאפשרת לאיבר הפגוע להחלים. תחבושת, סד או גבס עשויים לייצב את אזור הגיד המודלק, לספק תמיכה ולסייע לתהליך ההחלמה.
זמן המנוחה תלוי בגיד המודלק ובחומרת הנזק. לדוגמא, במקרה של מרפק גולף הגורם לכאב במרכז המרפק יש לאפשר למרפק שישה שבועות של מנוחה.

קירור המקום

ניתן להקל על הכאב והנפיחות על ידי הנחת קרח על האזור הפגוע. אין להניח קרח ישירות על העור כיוון שהוא עלול לגרום לכווית קור. מומלץ לעטוף את הקרח במגבת או להניח מגבת על האזור הפצוע לפני הנחת הקרח. אפשר להשתמש בקוביות קרח או בשקית ירקות קפואים (כשאלו עטופים במגבת).
יש להניח את הקרח על האיבר המודלק במשך 15-20 דקות, מספר פעמים ביום. ניתן להשתמש בקרח אחרי פעילות גופנית במטרה למנוע את הופעת הסימפטומים.

משככי כאב

אפשר לטפל בדלקת גיד באמצעות נוגדי דלקת לא סטרואידאליים (NSAID's, Non-Steroidal Anti-Inflammatory Drugs) כגון איבופרופן. הללו יעילים בהקלה קצרת טווח על הכאב. הם זמינים בצורת כדורים לבליעה או בצורת ג'ל למריחה ישירות על האזור הפגוע. אין להשתמש בתרופות אלו לתקופה ארוכה. תרופות ממשפחה זו אינן מומלצות לשימוש על ידי אנשים הלוקים באסתמה, במחלת כליות או במחלת כבד. מומלץ להתייעץ עם הרופא או הרוקח טרם שימוש בתרופות אלו.
משככי כאב אחרים, דוגמת פאראצטמול (אקמול, טילנול), עשויים אף הם להקל על הכאב. במקרים בהם הכאב חמור יכול הרופא לרשום תרופות חזקות יותר כגון קודאין.

טיפולים וזריקות

פיזיותרפיה

בטיפול פיזיותרפי נעשה שימוש בשיטות כגון עיסוי או 'מניפולציה' שמטרתן לעודד תהליכי ריפוי והחלמה. קיימות שיטות פיזיותרפיות שונות רבות ומגוונות, הכוללות:
 • תרגילים למתיחת ולחיזוק הגיד והשרירים סביבו.
 • עיסוי האיבר הפגוע.
 • שימוש בגלי קול (אולטרה סאונד).
 • שימוש בקרני לייזר.
 
טיפול פיזיותרפי עשוי להקל על הכאב ולספק פיתרון ארוך טווח במצבי דלקת גיד.

זריקות קורטיקוסטרואידים

קורטיקוסטרואידים הם חומרים נוגדי דלקת. במצבי דלקת ניתן להזריק קורטיקוסטרואידים לאזור הגיד המודלק או ישירות לתוך מעטפת הגיד.
הזרקת קורטיקוסטרואידים עלולה לגרום לתופעות לוואי הכוללות הידקקות והתבהרות של העור.
אף שזריקות אלו עשויות להקל על הכאב הן אינן יעילות בטווח הארוך, ובמקרים רבים חלה הישנות של הכאב. ניתן לקבל זריקה נוספת אך יש להמתין לפחות שישה שבועות בין מועדי ההזרקה. אין לקבל יותר משלוש זריקות בשנה באותו אזור כיוון שהדבר עלול להגביר את הסיכון לקרע בגיד.

הזרקה מקומית של חומר מאלחש

חומר מאלחש משמש למטרת הרדמה. במקרים מסוימים של דלקות גיד ניתן להזריק חומר מאלחש לאזור הפגוע על מנת להכהות את הכאב. לעתים יוזרק המאלחש בנוסף להזרקת קורטיקוסטרואידים.

טיפול בגלי הלם (extracorporeal shock wave therapy, ESWT)

טיפול זה מתאים במקרי דלקת גיד שלא הגיבה לטיפולים אחרים. טיפול זה כרוך בהעברת גלי הלם דרך העור לאזור הפגוע. ניתן לבצע טיפול אחד או יותר. בהתאם לצורך ניתן להזריק חומרי הרדמה מקומיים על מנת לאלחש את האזור לפני תחילת הטיפול.
טיפול בגלי הלם עשוי להועיל במקרה של מרפק טניס או דלקת בגיד אכילס אך לא ברור אם טיפול זה יעיל יותר מטיפולים אחרים והאם יעילותו נשמרת לאורך זמן.
לטיפול בגלי הלם מספר סיכונים אפשריים, לרבות:
 • קרע של הגיד. לפי תוצאותיו של מחקר בנושא, 2 מתוך 49 מטופלים שעברו את הטיפול סבלו מקרע בגיד אכילס.
 • אודם ונפיחות זמניים.
 • כאב בזמן הטיפול.
 • הרגשה כללית רעה.

 

ניתוח

לעתים ידרש ניתוח אך במרבית המקרים תחלוף הדלקת עם הזמן. מומלץ לנסות טיפולים אחרים ולהמתין לפחות שנה לפני ששוקלים לבצע ניתוח.

ניתוח לטיפול במרפק טניס

מספר שיטות ניתוחיות משמשות לטיפול במרפק טניס. אלו כוללות:
 • הסרת החלק הפגוע של השריר מהמרפק.
 • הסרת חלק מהרצועה במרפק. רצועות הן רקמה חזקה שמחברת שתי עצמות במפרק.
 • פגיעה בעצב במרפק על מנת לחסום את העברת תחושת הכאב.
 
טרם הוכח אם ישנם יתרונות לניתוח לטיפול במרפק טניס. הניתוח עשוי לשפר את הסימפטומים אך ייתכן שהמצב היה משתפר גם ללא הניתוח.
לאחר הניתוח ניתן לחזור לפעילות גופנית תוך 4-6 חודשים.

דלקת גיד המלווה בהסתיידות

אם נוצרו משקעי סידן על גידי מפרק הכתף ניתן לבצע ניתוח על מנת להסירם. ניתן לבצע את הניתוח באמצעות ארתרוסקופיה. זוהי שיטה זעיר-פולשנית המבוצעת דרך חתך זעיר בעור, דרכו מתבונן המנתח לתוך המפרק ומתקן את הנזק הקיים.

דלקת בגידי השריר הדו-ראשי בזרוע

דלקת זו מערבת את גידי השריר הדו-ראשי המחבר בין השריר שנמצא בקדמת הזרוע לכתף. ניתן לבצע ניתוח על מנת לחבר מחדש את קצה הגיד להומרוס (Humerus). זוהי עצם הנמצאת בחלק העליון של הזרוע. הליך זה יבוצע אם המטופל סובל מכאב עז או מגיד קרוע.