18 ינואר 2018 ב' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  03.06.2012  באדיבות 

נזלת לא אלרגית - מידע רפואי

(Non Allergic Rhinitis)

מבוא לנזלת לא אלרגית

בזמן דלקת אף, הרירית בתוך האף מודלקת וגורמת לסימפטומים הכוללים הצטברות ריר במנהרות האף, אף סתום ונזלת. חלק מהלוקים בדלקת אף עלולים לחוש לחץ בתוך האף.
במקרים רבים נגרמת דלקת האף על ידי מחוללי אלרגיה (המכונים אלרגנים) דוגמת אבקני פרחים. סוג זה של דלקת אף נקרא דלקת אף אלרגית.
בזמן דלקת אף לא אלרגית ריריות האף נעשות נפוחות ומודלקות עקב גורמים שאינם אלרגניים.

כיצד נגרמת דלקת אף לא אלרגית?

בדרך כלל הנפיחות והדלקת הן תוצאה של כלי דם נפוחים והצטברות נוזלים ברקמות ובריריות האף. תופעות אלו גורמות לגודש, מגרות את בלוטות הפרשת הריר באף וגורמות להתפתחות הסימפטומים האופייניים לרבות נזלת, אף סתום והצטברות ריר במנהרות האף.
ידועים כמה גורמים אפשריים לדלקת אף לא אלרגית שניתן לסווגם כפנימיים או כחיצוניים. גורמים חיצוניים כוללים זיהום נגיפי התוקף את ריריות האף והגרון וכן גורמים סביבתיים כגון שינויי לחות ומזג אוויר.
גורמים פנימיים כוללים שינויים הורמונאליים (לדוגמה, בזמן הריון או בתקופת ההתבגרות), נטילת טיפול הורמונאלי חליפי, שימוש באמצעי מניעה הורמונאליים (כגון גלולה למניעת הריון) ואף מצבי דחק (סטרס).

סוגים שונים של דלקת אף לא אלרגית

מבחינים בין סוגים שונים של דלקת אף לא אלרגית:
  1. דלקת אף נגיפית הנגרמת על ידי זיהום נגיפי (לדוגמה, שפעת). 
  2. דלקת אף ואזומוטורית המאופיינת ברגישות יתר של כלי הדם בפנים האף לגורמים סביבתיים מסוימים (דוגמת עשן או אוויר קר). חשיפה לגורמים אלו גורמת להתרחבות כלי הדם ולהיווצרות גודש. 
  3. דלקת אף אטרופית המאופיינת בניוון של ריריות פנים האף שנעשות דקות וקשיחות. כתוצאה מכך מנהרות האף מתרחבות ומתייבשות, קרומים בעלי ריח רע נוצרים בתוך האף ותיתכן פגיעה בחוש הריח. דלקת אף אטרופית נגרמת לעתים בעקבות זיהום או ניתוח אף. 
  4. דלקת אף על רקע שימוש יתר בטיפות אף ובתכשירים מפחיתי גודש (Rhinitis Medicamentosa).
 

הטיפול בדלקת אף לא אלרגית

אף שלא מדובר במצב מסוכן, דלקת אף עלולה להטריד ולפגוע באיכות החיים. הטיפול יקבע בהתאם לחומרת המצב ולגורמים לו.
במקרים מסוימים, אם הגורם לדלקת האף ידוע, ניתן להימנע ממנו וכך להפחית את אירועי דלקת האף. שטיפה של מנהרות האף עשויה אף היא להקל על הסימפטומים.
מקרים חמורים יותר יטופלו באמצעים תרופתיים לרבות תרסיסים המכילים סטרואידים. אלו יקלו בדרך כלל על הגודש אולם נדרש שימוש במשך מספר שבועות על מנת להשיג יעילות מרבית.

סיבוכים של דלקת אף לא אלרגית

יתכנו סיבוכים הכוללים התפתחות פוליפים באף או סינוסיטיס.
פוליפים הם גידולים שפירים. פוליפים גדולים במיוחד עלולים לחסום את מנהרות האף ולכן יש להסירם בניתוח.
סינוסיטיס היא דלקת או זיהום של חללים הנמצאים בתוך עצמות הלחיים והמצח, המכונים סינוסים.