19 ינואר 2018 ג' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  03.06.2012  באדיבות 

נזלת לא אלרגית - מידע רפואי

(Non Allergic Rhinitis)

סיבוכים של נזלת לא אלרגית

סינוסיטיס ופוליפים באף הם סיבוכים שכיחים של דלקת אף לא אלרגית.

פוליפים באף

פוליפ הוא גידול (שפיר בדרך כלל) הצומח מתוך רירית האף או הסינוסים (חללי האוויר הקטנים אשר נמצאים מעל ומאחורי האף). הפוליפים נוצרים כתוצאה מהתהליך הדלקתי ברקמות האף.
בזמן הצמיחה נראה הפוליפ כטיפה ואילו פוליפ בוגר ידמה לאשכול ענבים המחובר לגבעול דק. יתכנו פוליפים בגדלים ובצבעים שונים (צהבהב, אפור או ורוד). תיתכן צמיחה של פוליפ בודד או של צבר של פוליפים, בדרך כלל בשני הנחיריים.
אם הפוליפים גדולים מספיק, או שקיים צבר שלהם, הם עלולים להפריע למעבר האוויר, לפגוע בחוש הריח, לגרום לתחושה של גודש ואף לחסום את הסינוסים ולגרום לסינוסיטיס.
בפוליפים קטנים ניתן לטפל באמצעות תרסיס המכיל סטרואידים שמטרתו להקטין עוד יותר את גודל הפוליפ, כך שלא יחסום את דרכי האוויר. פוליפ גדול יכרת בדרך כלל בניתוח.

סינוסיטיס

סיבוך נפוץ של דלקת אף לא אלרגית הוא סינוסיטיס.
סינוסיטיס היא דלקת או זיהום של חללים הנמצאים בתוך עצמות הלחיים והמצח, המכונים סינוסים. תפקידם של חללים אלו להפחית את משקל הגולגולת, לסייע בחימום האוויר הנכנס לריאות וכן יש להם תפקיד ביצירת קול, שכן הם משמשים כתיבות תהודה.
אנשים בכל גיל מועדים לחלות בסינוסיטיס. הסימפטומים הנפוצים כוללים חום גבוה, כאב ורגישות מעל האזור הפגוע ואף סתום או גדוש. במרבית המקרים אין צורך בטיפול מלבד משככי כאב, אך לעיתים ידרש טיפול באנטיביוטיקה.
אנטיביוטיקה תינתן במקרים של זיהום משני בסינוסים. במידה שהמחלה הופכת כרונית עלול להיות צורך בניתוח שמטרתו לשפר את כושר הניקוז של הסינוסים.