22 ספטמבר 2021 ט"ז תשרי תשפ"ב
מעודכן לתאריך  01.03.2021 

שמירה על בריאות השן

Teeth and Teething

מעודכן לתאריך  01.03.2021 

הטיפול בשיני התינוק

מיד עם בקיעת שיניו של התינוק חשוב להקפיד על נקיונן ולצחצח מדי יום. תחילה תוכלו לנקות את השיניים באמצעות בד גזה לח או מברשת שיניים רכה במיוחד שמתאימה לפעוטות. השימוש במשחת שיניים אינו מומלץ לתינוקות מתחת לגיל שנתיים. אף לאחר מכן מומלץ להשתמש בכמות מזערית בלבד.
גם אם נדמה שהצחצוח אינו יעיל בתחילה הקפידו והמשיכו לצחצח מדי יום על מנת להנחיל את ההרגל לתינוקכם. שמשו דוגמה טובה לתינוקכם והראו לו כיצד אתם מצחצחים בעצמכם.

פלואור

פלואור הוא מינרל שמסייע במניעת עששת השן. פלואור נמצא באופן טבעי בחלק ממני המזונות ובמי השתיה. בישראל קיימת הפלרה של מי השתיה שמשמעותה תוספת מלאכותית של פלואור למים. מאחר שנטילת עודפי פלואור עלולה להכתים את השיניים אין לצרוך תוספת של פלואור ללא התייעצות עם רופא שיניים מומחה לילדים.

טיפים לצחצוח יעיל

 • לאחר גיל שנתיים מומלץ לשים על מברשת השיניים מעט משחה (טיפה בגודל של אפון גינה).
 • עם הזמן וככל שבוקעות עוד ועוד שיניים וודאו שאתם מצחצחים היטב את כל השיניים בפיו של התינוק. הקפידו לצחצח פעמיים ביום: בבוקר ולפני השינה.
 • חלק מהילדים מתנגד לפעולת הצחצוח. אל תוותרו. המשיכו לנסות בהדרגה אך אל תלחמו עם ילדיכם. הפכו את הצחצוח למשחק. הציעו לו לצחצח את שיניכם ואילו אתם תצחצחו את שיניו. תוכלו לנסות מברשות שיניים מסוגים ובצבעים שונים.
 • הדרך הנוחה ביותר לצחצח את שיניו של תינוק או פעוט היא להושיב אותו על ברכיכם כשראשו נשען על החזה שלכם. כשיגדל עמדו מאחוריו והטו את ראשו מעט לאחור.
 • אם תינוקכם מסרב למברשת השיניים נקו את שיניו באמצעות בד גזה לח. כרכו את הבד על אחת מאצבעותיכם ושפשפו את השיניים בעדינות.
 • הקפידו לצחצח בעצמכם את שיני הפעוט עד שתרגישו כי הוא מסוגל לצחצח היטב בעצמו בדרך כלל אך ורק לקראת גיל בית הספר.
 

ביקור אצל רופא השיניים

מומלץ לקחת את ילדיכם לבדיקה ראשונית אצל רופא השיניים מיד עם בקיעת השיניים. רופא השיניים יבדוק את מצב שיניו של הפעוט ויסביר לכם בפרוט כיצד לשמור על בריאות שיניו של הפעוט.
הביקור אצל רופא השיניים יהפוך את החוויה למוכרת עבור תינוקכם ועשוי לצמצם את חרדותיו אם יזדקק לטיפול בעתיד.
בישראל מוצעים טיפולי שיניים חינם לילדים עד גיל שמונה במסגרת מרפאות השיניים של קופות החולים.

צמצמו את צריכת הסוכר

סוכרים גורמים לרקבון השן. מחקרים מצביעים על כך כי ילדים שאוכלים ממתקים מדי יום סובלים מעששת בשיעור כפול מילדים שצורכים ממתקים בתדירות פחותה.
העששת נגרמת עקב חשיפת השן לסוכרים שבמזון ובממתקים. ככל שהמגע ממושך יותר כך עלולה השן להפגע יותר ולכן שתיה ממותקת מבקבוק או ליקוק קבוע של סוכריות על מקל עלולים לפגוע בבריאות שיניו של הפעוט.
משקאות חומציים דוגמת מיצי פירות או משקאות מוגזים עלולים אף הם לפגוע בבריאות השיניים ולכן רצוי לצמצם את צריכתם או להגביל אותה לשעות הארוחה בלבד. בין הארוחות הציעו לילדכם מים בלבד.
הטיפים הבאים יסייעו בידיכם לצמצם את צריכת הסוכר של ילדכם ולמנוע עששת:
 • הציעו מזונות מתוקים ומיצים בזמן הארוחה בלבד. בין הארוחות תנו לילדכם חלב או מים בלבד.
 • אם תינוקכם שותה בלילה הקפידו להציע לו חלב או מים בלבד והמנעו לחלוטין ממיצים ממותקים. רצוי לא להרגיל את תינוקכם להרדם על השד או עם בקבוק חלב בפיו על מנת למנוע התפתחות עששת הנקה או עששת הבקבוק.
 • הרגילו את ילדכם לשתות מיצים מכוס בלבד.
 • אל תשתמשו בממתקים כפרסים. אם אתם רוצים להציע פרס לילדכם העדיפו להציע לו צעצוע קטן.
 • רצוי להשתמש בתרופות נטולות סוכר. המנעו מלתת לילדכם תרופות ממותקות בממתקים מלאכותיים כגון אספרטיים או סכרין.
 • אין הבדל בין סוכר לבן, סוכר חום, סוכר דקלים או כל סוכר 'טבעי' אחר מבחינת הסיכון להתפתחות עששת.
 • סוכרוז, גלוקוז, דקסטרוז, מלטוז, פרוקטוז ועמילן הם כולם סוכרים ולכן עלולים אף הם לגרום לעששת.
 • קיימים מוצרים שמומתקים על ידי תחליף בשם מלטודקסטרין. אף שאינו סוכר הוא עלול גם כן לגרום לעששת.