21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  07.03.2021 

טיפול בחום גבוה

Fever

מעודכן לתאריך  07.03.2021 

טיפול תרופתי להורדת חום

ישנן מספר תרופות להורדת חום שאינן דורשות מרשם רופא. לפני כל שימוש בתרופה יש להקפיד לקרוא את הוראות השימוש בעלון לצרכן ולהשתמש בכפיות, כוסיות מדידה או במזרק כדי לוודא שנותנים את המינון הנכון והמדויק של התרופה. אין לתת מינון עודף שעלול לגרום לתופעות לוואי ולסיבוכים.
  • קיימות תרופות רבות להורדת חום אצל ילדים שמכילות את אותו חומר פעיל אבל נמכרות בשמות שונים. אם אתם שוקלים לתת לילד יותר מתרופה אחת בררו תחילה מהו החומר הפעיל בתרופה וחשבו את המינון בהתאם. לדוגמה, אותו חומר פעיל יכול להיות בצורת טיפות ובצורת נרות למרות ששמות התכשירים שונים. במצב כזה יש לוודא שהשילוב לא יגרום למינון עודף אצל הילד.
 
אלא אם רופא הורה אחרת, אין לעבור על המינון המומלץ או על תדירות המינון המומלצת. כמו כן, לא מומלץ למהול את התרופה בשתייה של הילד.

יילודים עד גיל חודשיים

  • כל עליית חום מעל 38 מעלות צלזיוס מחייבת פנייה דחופה לחדר המיון.
 

תרופות להורדת חום לתינוקות בני חודשיים עד שלושה חודשים

תינוקות ששוקלים מעל 4 קילוגרם ונולדו אחרי שבוע 37 להריון אפשר לתת פאראצטמול ('אקמולי', 'דקסמולקיד')בצורה נוזלית או בצורת פתילות.
הקפידו על המינון שרשם היצרן על התווית אלא אם הורה הרופא אחרת. אפשר לתת עד שתי מנות מהתרופה בהפרש של 4 עד 6 שעות, אך אם החום אינו יורד או אם התינוק עדיין חולה מסיבה אחרת חשוב לפנות לקבלת ייעוץ וטיפול רפואי.

אקמול ונורופן לתינוקות

תינוקות וילדים יכולים לקבל פאראצטמול בטיפות, בסירופ או בצורת פתילות. לילדים בוגרים יותר אפשר לתת גם טבליות ללעיסה. לא מומלץ לתת פאראצטמול אם הילד פיתח רגישות לתרופה או שסבל מתופעות לוואי.
לחילופין, ילדים מעל גיל שלושה חודשים, ששוקלים לפחות 5 קילוגרמים יכולים ליטול סירופ או פתילות של איבופרופן (משווק בישראל בשמות נורופן® ואדוויל®).
השימוש בתינוקות בגילאים 3-6 חודשים הינו על פי מרשם רופא בלבד. איבופרופן אינו מומלץ למי שלוקה באסתמה, בעיות לב, בעיות בכליות, כיבים בקיבה או צרבת או אם ידועה רגישות לתרופה.
אם תרופה אחת אינה משפיעה כצפוי אפשר לנסות תרופה מסוג אחר בפעם הבאה כשלוקחים מנה נוספת. לא מומלץ לתת את שני סוגי התרופות בו זמנית.
  • אין לתת אספירין לילדים מתחת לגיל 16.