01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2011  באדיבות ה 

עצירות - מידע רפואי

(Constipation)
מעודכן לתאריך  13.05.2011  באדיבות ה 

מהי עצירות?

עצירות הינה הפרעה נפוצה במערכת העיכול שיכולה להתרחש בכול גיל. במצב של עצירות מתעורר קושי לסלק פסולת צואתית אשר הצטברה במעי. ההפרעה מתבטאת בירידה בתדירות היציאות, במאמץ מוגבר בזמן הוצאת הצואה ובקושי לרוקן את המעי.
למרות השוני בין האנשים לגבי תדירות תקינה של יציאות, מקובל שיציאות בתדירות של פעם או פעמיים בשבוע בלבד הן אחד הסימפטומים המובהקים לעצירות. בדרך כלל במצב של עצירות הצואה משנה את גודלה וצורתה והופכת לגושית וקשה יותר. לעצירות יש דרגות חומרה שונות. רוב האנשים סובלים מעצירות לתקופות קצרות בלבד, ללא פגיעה משמעותית בבריאותם.

טיפול בעצירות

ניתן לטפל בעצירות על ידי תכשירים משלשלים אשר חלקם נמכרים ללא מרשם רופא. אף שינויים קלים באורח החיים, הכוללים תזונה מועשרת בסיביים תזונתיים ופעילות גופנית סדירה יכולים להביא להקלה במצב ולמנוע הישנות של עצירות.
בדרך כלל הטיפולים האמורים מסייעים ביעילות מהר למדי. יחד עם זאת ישנם מקרים בהם הטיפול ימשך מספר חודשים עד להסדרת פעילות מעי תקינה. נדירים המקרים שעצירות תגרום לסיבוכים ולבעיות בריאות ארוכות טווח.

עצירות כרונית (מתמשכת)

כאשר העצירות הופכת להפרעה מתמשכת אשר פוגעת באיכות החיים וגורמת לאי נוחות וכאב מדובר בעצירות כרונית. עצירות כרונית עלולה לגרום לסיבוכים דוגמת הצטברות צואה בחלק האחורי של המעי הגס או לאי שליטה במתן צואה (דליפה של צואה נוזלית).

מי מועד לעצירות?

עצירות יכולה להופיע בכל גיל, מתינוק ועד קשיש, כאשר נשים נמצאות בסיכון כפול מגברים. ככל שאנו מתבגרים עולה שכיחותה של העצירות, בשל ירידה בצריכת המזון, ירידה בפעילות הגופנית, החלשות שרירי הבטן והאגן ושימוש מוגבר בתרופות.
מבוגרים נמצאים בסיכון לפתח עצירות בשיעור גבוה פי 5 מאשר צעירים. כ- 40% מהנשים בהריון תפתחנה עצירות.