21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2011  באדיבות ה 

עצירות - מידע רפואי

(Constipation)
מעודכן לתאריך  13.05.2011  באדיבות ה 

הטיפול בעצירות

ברוב המקרים שינוי קל באורח החיים ובתזונה יקל על העצירות ויפתור את הבעיה.
  • תזונה המועשרת בסיבים תזונתיים (לפחות 25-30 גרם ליום) עשויה לסייע בהסדרה של יצירת צואה רכה ונפחית יותר. תזונה עשירה בסיבים כוללת פירות, ירקות, דגנים מחיטה מלאה, שיבולת שועל ועוד. מזון מעובד, גבינה ובשר כמעט שאינם מכילים סיבים. כאשר נוטלים סיבים תזונתיים (בייחוד אבקות שרובן עשויות מפסיליום) חיוני לשלב שתייה מרובה של נוזלים (מים או מיץ) יחד עם נטילתם, כי ללא שתייה מספקת עלולים הסיבים להחמיר את העצירות. מומלץ להיוועץ בנושא עם תזונאי מוסמך.
  • פעילות גופנית סדירה תעזור להסדרת פעילות המעי.
  • שתייה מרובה מסייעת לריכוך הצואה.
  • מתן תשומת לב לדרישת הגוף להתרוקן (ללא התאפקות) ומתן זמן מספק להתרוקנות תורמים להפחתת הבעיה.
 
במקרים בהם העצירות נובעת ממחלה יש לטפל במחלה עצמה ובמקרים של עצירות המהווה תופעת לוואי לנטילת תרופה יש לבחון אפשרות להחלפת התרופה.
בעת הריון מומלץ להעשיר את המזון בסיבים תזונתיים ולבצע פעילות גופנית מתונה, כפוף לאישור הרופא והמצב הגופני.
חוקן עשוי להיות פתרון טוב במקרה של בעיה חד פעמית מציקה. חוקנים חד פעמיים מסוג פליט (Fleet enema) הנם נוחים לשימוש.

משלשלים

שימוש במשלשלים הנו המוצא האחרון, שכן לחלקם יש תופעות הלוואי ועלולה להתפתח תלות לא רצויה. רוב המשלשלים אינם יעילים כטיפול ארוך טווח. חלק מהמשלשלים ניתן לרכוש ללא מרשם רופא. ככלל, השימוש במשלשלים באופן קבוע אינו מומלץ.
ניתן לחלק את סוגי המשלשלים למספר קבוצות, מהמומלץ יותר למומלץ פחות.

משלשלי נפח

תכשירים אלה אינם גורמים לתלות אגב שימוש ממושך בהם וגורמים לפעולת מעיים בדרך הקרובה ביותר לטבעית. מסיבה זו הם נחשבים לבטוחים ביותר. סוג זה של משלשלים יוצר צואה בנפח גדול יותר וגורם בכך להפעלת שרירי דופן המעי. יש לשתות שתייה מרובה בעת השימוש בהם ובמיוחד בעת נטילתם.
התכשירים כוללים סיבים תזונתיים מעובדים כסובין, פסיליום ופגלקס. במקרים של תזונה דלת סיבים תזונתיים עשוי הרופא להמליץ על נטילה יומית קבועה של סיבים אלו, במינון מופחת מזה שיומלץ בעת מצוקה.

מרככי צואה

חומרים המקלים על תנועת הפסולת הצואתית החוצה, דוגמת שמן פרפין. בדרך כלל מרככי צואה מוצאים שימוש כאשר יש צורך לרכך את הצואה באופן זמני כדי להקל על היציאות (לאחר ניתוח או לידה) והם משמשים אמצעי טיפול גם עבור הסובלים מטחורים או פיסורה.

תכשירים אוסמוטיים

מדובר בתכשירים המכילים חומרים אשר גורמים להפרשת נוזלים למעי הגס ולריכוך הצואה. המשלשלים הללו מתחילים לפעול תוך מספר שעות ואינם בטוחים לשימוש ארוך טווח עקב יצירת תלות. בעת נטילת תרופה ממשפחה זו חובה לשתות הרבה נוזלים על מנת למנוע התייבשות.

משלשלים מגרים

חומרים הגורמים לשרירי המעי הדק והגס להתכווץ יותר ולהניע את התכולה שבהם במהירות. הם כוללים את צמח הסנה, שמן קיק, צמח ה- Aloe ו-Bisacodyl שנמצא בתכשיר המסחרי לקסדין, קונטלקס ועצירותX. על אף יעילותם הם עלולים לגרום לתופעות לוואי הכוללות עוויתות, התייבשות ואובדן אלקטרוליטים. שימוש ממושך עלול לגרום לתלות ואף להביא להחמרת העצירות.
במקרים בהם העצירות אינה נפתרת בעקבות שינויים באורח החיים או הטיפול הרפואי, ייתכן שיהיה צורך בביצוע ניתוח.