28 יוני 2022 כ"ט סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021 

מחלת האשימוטו - מידע רפואי

(Hashimoto's disease)
מעודכן לתאריך  13.05.2021 

טיפול במחלת האשימוטו

הטיפול במחלת האשימוטו עשוי לכלול שימוש בתרופות ומעקב רפואי. אם אין עדות לחוסר הורמונלי ובלוטת התריס מתפקדת בצורה תקינה, הרופא ימשיך לעקוב אחר התקדמות המחלה.

הורמונים סינתטיים

אם מחלת האשימוטו גורמת לחוסר בהורמוני בלוטת התריס, החולה יזדקק להשלמתם באמצעות הורמון סינתטי של בלוטת התריס - לבותירוקסין (אלטרוקסין, יותירוקס, סינטרואיד).
לבותירוקסין סינתטי זהה להורמון התירוקסין הטבעי שמיוצר בבלוטת התריס. נטילת הורמון זה דרך הפה מחזירה את רמת הורמוני בלוטת התריס לערכה הנורמלי וכך מרפאה את כל הסימפטומים האופייניים להיפותיירואידיזם. כבר סמוך לתחילת הטיפול, החולים מרגישים עייפים פחות. בנוסף לכך, התרופה מסייעת גם להורדה הדרגתית של רמות הכולסטרול שעלו בגלל המחלה ועשויה גם לגרום לירידה במשקל שהצטבר בגלל המחלה.
בדרך כלל הטיפול באלטרוקסין הוא לכל החיים, אך מינון התרופה יכול להשתנות מידי פעם. לכן, יש צורך בבדיקות TSH תקופתיות מידי 12-6 חודשים.

מעקב אחר המינון

כדי לקבוע את המינון הנכון של לבותירוקסין, הרופא יבדוק את הרמות של TSH כבר תוך מספר שבועות מתחילת הטיפול. חשוב לזכור שכמות עודפת של לבותירוקסין עלולה לגרום להאצת איבוד העצם ולהחמיר את הסיכון לאוסטיאופורוזיס או להחמיר מחלה קיימת.
בנוסף, עודף של ההורמון עלול לגרום להפרעות בקצב הלב.
במקרים של חולים שלוקים במחלת לב או בהיפותיירואידיזם בדרגה חמורה, הטיפול יתחיל עם מינון נמוך יותר של לבותירוקסין ויעלה בהדרגה על מנת לאפשר לשריר הלב להסתגל לעליה בקצב חילוף החומרים.
אלטרוקסין אינו גורם לתופעות לוואי כשהמינון שלו מותאם בצורה מדויקת. חשוב לא לדלג על המנות ולא להפסיק את נטילת התרופה גם אם מרגישים טוב, כי אם מפסיקים - הסימפטומים עלולים לחזור בהדרגה.

ספיגה של לבותירוקסין (אלטרוקסין, יותירוקס, סינטרואיד)

את התרופה נוטלים פעם אחת ביום על קיבה ריקה (שעה לפני האוכל, במקרה זה), בדרך כלל בבוקר, על פי הוראות הרופא. חשוב לציין שכמות גדולה של סיבים תזונתיים עלולה לפגוע בספיגת ההורמון הסינתטי.
בנוסף לכך, ישנם גם כמה מזונות שעלולים להפריע לספיגתו, שכוללים: מזונות גויטרוגניים, אגוזים, סויה וקמח סויה, זרעי פשתן טחונים, תוספי ברזל או מולטי-ויטמינים שמכילים ברזל, תוספי סידן, סותרי חומצה שמכילים אלומיניום או מגנזיום, תרופות מסוימות לטיפול בכיבים במערכת העיכול כמו סוקרלפאט
(sucralfate), תרופות להורדת כולסטרול כמו כולסטיראמין (cholestyramine) וכולסטיפול (cholestipol).
כדי להימנע מהפרעות אפשריות בספיגת התרופה, כדאי להימנע משימוש בחומרים אלו או להרחיק אותם 3-4 שעות לפני או אחרי נטילת האלטרוקסין.