05 יולי 2022 ו' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021 

מחלת האשימוטו - מידע רפואי

(Hashimoto's disease)
מעודכן לתאריך  13.05.2021 

סיבוכים של מחלת האשימוטו

כאשר תת פעילות של בלוטת התריס שנגרמת על ידי מחלת האשימוטו אינה מטופלת, היא עלולה להוביל להתפתחות מספר בעיות בריאותיות.
זפקגירוי מתמיד של בלוטת התריס לייצר עוד ועוד הורמונים עלול לגרום להגדלתה, מצב הידוע כזפק. היפותיירואידיזם מהווה אחד הגורמים הנפוצים לזפק. למרות שבדרך כלל זפק אינו גורם לסימפטומים, הגדלה משמעותי עלולה להפריע לנשימה ולבליעה, בנוסף לאי נעימות אסתטית.
בעיות לב – מחלת האשימוטו עלולה להיות קשורה לסיכון מוגבר להתפתחות מחלות לב, בעיקר בגלל שרמת הכולסטרול הרע LDL נוטה לעלות אצל האנשים עם תת פעילות בלוטת התריס. היפותיירואידיזם הנגרם על ידי מחלת האשימוטו עלול להוביל גם להגדלת שריר הלב ובמקרים נדירים אף לאי ספיקת לב.
בעיות בתחום הבריאות הנפשיתדיכאון עלול להתפתח בשלבים המוקדמים של מחלת האשימוטו ואף עלול להחריף עם הזמן. בנוסף לכך, מחלת האשימוטו עלולה לגרום לירידה בחשק המיני (ליבידו) אצל נשים וגברים ולהוביל גם להאטת התפקודים המנטליים (חשיבה).
מיקסדמה – זהו מצב נדיר ומסכן חיים שעלול להתפתח על רקע של תת פעילות ממושכת של בלוטת התריס בגלל מחלת האשימוטו שלא טופלה. הסימנים והסימפטומים שלה כוללים חוסר סבילות לקור, ישנוניות שמתחלפת בשינה ממושכת ועלולה להידרדר לחוסר הכרה.
התרדמת במיקסדמה עלולה להיגרם גם על ידי שימוש בתרופות הרגעה, זיהום או סטרס. מצב זה דורש טיפול רפואי מיידי.
מומים מולדים – תינוקות שנולדים לנשים עם היפותיירואידיזם שלא טופל על רקע של מחלת האשימוטו נמצאים בסיכון מוגבר למומים מולדים בהשוואה לתינוקות שנולדים לנשים בריאות. בנוסף, תינוקות כאלו נוטים יותר לבעיות בהתפתחות מוטורית ושכלית. ייתכן כי קיים קשר בין היפותיירואידיזם בזמן ההריון לבין מומים מולדים כמו חך שסוע.
כמו כן, קיים קשר בין היפותיירואידיזם בהריון לבין בעיות בלב, במוח ובכליות בקרב תינוקות. יחד עם זאת, אבחון מוקדם של הבעיה, בחודשים הראשונים של חיי התינוק, מעניק סיכויים מצוינים להתפתחות תקינה.