10 אוגוסט 2022 י"ג אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.06.2011  באדיבות ה 

סוכרת הריון - מידע רפואי

Gestational Diabetes Mellitus, GDM
מעודכן לתאריך  13.06.2011  באדיבות ה 

מבוא לסוכרת הריון

סוכרת הריון (Gestational diabetes mellitus GDM) היא סוג ייחודי של מחלת הסוכרת שמתגלה לראשונה במהלך ההריון, בדרך כלל במחציתו השניה.
באופן רגיל מווסתת כמות הסוכר גלוקוז בדם על ידי הורמון שנקרא אינסולין. השינויים ההורמונליים המתרחשים בגוף האישה ההרה במהלך ההריון עלולים להגביר את ייצור הגלוקוז או להפחית את מידת השימוש הנעשה בו ולכן רמתו בדם עולה.
אצל חלק מהנשים ההרות רמת הגלוקוז בדם עולה מעבר לטווח הרצוי מאחר שגופן אינו מסוגל לייצר כמות מספקת של אינסולין כדי להכניס את עודפי הגלוקוז לתוך התאים. גלוקוז מדם האם מגיע אל העובר דרך השליה ולכן אם רמת הגלוקוז בדם האישה ההרה גבוהה אף רמת הגלוקוז אצל העובר תהיה גבוהה ועלולה לסכן אותו.
במרבית המקרים ניתן לאזן את רמת הגלוקוז בדם באמצעות שינויים תזונתיים ופעילות גופנית. עם זאת סוכרת הריון מחייבת ניטור קפדני הן במסגרת עצמית והן במסגרת המרפאות להריון בסיכון גבוה. צוות המרפאה ידריך את האישה ההרה לגבי תזונתה, פעילות גופנית רצויה והמעקב שעליה לבצע. כ-20% מהנשים הלוקות בסוכרת הריון יזדקקו לתרופות ובמקרים חמורים אף לזריקות אינסולין.
בדרך כלל תחלוף סוכרת ההריון מאליה לאחר הלידה אך יתכנו סיכונים וסיבוכים גם בהמשך החיים. נשים שלקו בסוכרת הריון נמצאות בסיכון גבוה יותר לפתח סוכרת מסוג 2 ורצוי שתמצאנה במעקב.

שכיחות סוכרת הריון

במקביל לעלייה בשכיחות סוכרת מסוג 2 באוכלוסיה הכללית עולה גם שכיחות סוכרת ההריון וכ- 14% מהנשים ההרות תילקנה במחלה בדרגות חומרה שונות. השמנת יתר וגילן המבוגר של היולדות מוגדרים כגורמי סיכון שתורמים לעליה בשכיחות המחלה.
בחלק מהמקרים המאובחנים כסוכרת הריון מדובר בנשים שחלו בסוכרת טרם כניסתן להריון אולם לא אובחנו.