19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.06.2011  באדיבות ה 

סוכרת הריון - מידע רפואי

Gestational Diabetes Mellitus, GDM
מעודכן לתאריך  13.06.2011  באדיבות ה 

גורמים לסוכרת הריון

סוכרת נגרמת על ידי רמות גבוהות של הסוכר גלוקוז בדם.

אינסולין

רמת הגלוקוז בגוף מווסתת באמצעות ההורמון אינסולין שמופרש מבלוטת הלבלב הנמצאת מאחורי הקיבה. לאחר האכילה מפרקת מערכת העיכול את המזון ומאפשרת את ספיגת הרכיבים התזונתיים אל זרם הדם. באופן תקין מייצר הגוף אינסולין על מנת להעביר את הגלוקוז מהדם אל תוך התאים. בתאים מפורק הגלוקוז לאנרגיה זמינה לגוף.

סוכרת הריון

במהלך ההריון עולה רמתם של ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון. הורמונים אלו הופכים את גוף האישה ההרה לעמיד בפני אינסולין ולכן פוחתת התגובה לאינסולין ורמת הגלוקוז בדם עולה. שינויים אלה מתרחשים החל מאמצע תקופת ההריון ועד סופו. באמצעותם מתאפשרת ההזנה הנחוצה להתפתחות העובר.
על מנת לשמור על רמות תקינות של גלוקוז בדמן של הנשים ההרות עולה הפרשת האינסולין בגופן בשיעור של 200% - 250% בתקופת ההריון. עם זאת רמת הגלוקוז אצל חלק מהנשים ההרות גבוהה במיוחד וגופן אינו מסוגל לייצר די אינסולין כדי להעביר את כל הסוכר לתוך תאי הגוף. מצב זה מכונה סוכרת הריון.
אף שסוכרת הריון מאופיינת בתנגודת גבוהה לאינסולין ובליקויים בהפרשתו בדומה למצב הנצפה בקרב חולי סוכרת מסוג 2 טרם נמצאו המנגנונים שאחראים להתפתחות סוכרת הריון. עם זאת ידועים מספר גורמי סיכון למחלה לרבות:
  • BMI גבוה מ- 30. BMI הוא מדד המשקף את מידת תקינות היחס בין הגובה למשקל. ניתן לחשב את ערך ה- BMI באמצעות מחשבון ה- BMI.
  • לידת תינוק במשקל העולה על 4.5 קילוגרם (ק"ג) בלידה קודמת (לידת תינוק גדול מכונה 'מקרוזומיה').
  • נשים שלקו בסוכרת הריון בהריונות קודמים.
  • היסטוריה משפחתית של סוכרת.
  • נשים שמוצאן מהודו, פקיסטן, בנגלדש, הקריביים, לבנון, מצריים וארצות המפרץ הפרסי.
 
מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מעלים כי יתכנו גורמי סיכון נוספים למחלה. חוקרים קנדיים גילו שהשמנה בטנית (המכונה 'השמנת תפוח') המלווה ברמות גבוהות של טריגליצרידים במהלך השליש הראשון להריון עלולה להגביר את הסיכון ללקות בסוכרת הריון בהמשך.
תוצאותיו של מחקר שהתפרסם בחודש מרץ 2010 בכתב העת 'מיילדות וגינקולוגיה' מצביעות על כך שעלייה מוגזמת במשקל בשלבי ההריון המוקדמים מגבירה אף היא את הסיכון להתפתחות סוכרת הריון מאוחר יותר. נשים שהוסיפו למשקלן למעלה מ- 0.4 קילוגרם (ק"ג) בשבוע הגבירו את הסיכון שלהן ללקות בסוכרת הריון ב- 74%.