19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.06.2011  באדיבות ה 

סוכרת הריון - מידע רפואי

Gestational Diabetes Mellitus, GDM
מעודכן לתאריך  13.06.2011  באדיבות ה 

טיפול בסוכרת הריון

יש להתחיל בטיפול מייד כשמאבחנים סוכרת הריון. הטיפול יכלול הדרכה אודות הניטור והאיזון של רמות הגלוקוז (סוכר) בדם ואודות המעקב אחר התפתחות העובר. הנשים תקבלנה תפריט מיוחד שיסייע להורדת רמת הסוכר בדם תוך התחשבות בצרכים התזונתיים הייחודיים להריון. הניטור העצמי יבוצע מדי יום על מנת לנטר את רמת הגלוקוז בצום ושעה לאחר כל ארוחה.
בקרב 8 מכל 10 נשים שאובחנו כלוקות בסוכרת הריון שינויים בתזונה והקפדה על פעילות גופנית מתאימה יספיקו לאיזון רמת הסוכר בדמן. שאר הנשים תזדקקנה לטיפול תרופתי או לזריקות אינסולין.

ניטור רמת הגלוקוז בדם

הרופא המטפל יסביר לאישה ההרה כיצד למדוד את רמת הסוכר בדמה במסגרת ביתית ומהם הערכים הרצויים. הבדיקות כוללות את המדידות הבאות:
 • רמת הגלוקוז בדם בצום (לאחר הפסקת אכילה במשך 8 שעות לפחות, בדרך כלל מיד לאחר שתקום בבוקר).
 • שעה אחת לאחר הארוחה.
 
הרופא ינחה את האישה ההרה מתי ובאיזו תדירות היא תצטרך לבדוק את רמת הגלוקוז בדמה. במקרים מסוימים תצטרך האישה לנטר את רמת הגלוקוז לאורך ההריון כולו. נשים המקבלות זריקות אינסולין תצטרכנה לבצע בדיקת גלוקוז גם לפני השינה.

אורח חיים ותזונה

הרופא יפנה את האישה ההרה לתזונאית על מנת לבנות תפריט שיסייע לשמירה על רמת גלוקוז תקינה בדם. תפריט זה יכלול המלצות תזונתיות כמפורט להלן:

חלבון רזה

מומלץ לאכול מזונות המכילים חלבון רזה (דל שומן) דוגמת דגים.
רצוי לאכול שתי מנות דגי בשבוע כשאחת מהן כוללת דגים שמנוניים כגון מקרל או סרדינים. מומלץ להגביל את הצריכה של דגים מסוימים כגון טונה.

שמנים בלתי רוויים

חשוב להקפיד על איזון בין שומנים רב-בלתי-רוויים וחד-בלתי-רוויים. צריכת כמויות קטנות של שומנים רב בלתי רוויים תעזור לשמור על בריאות המערכת החיסונית ולהפחית את רמת הכולסטרול.
מזונות המכילים שומנים בלתי רוויים כוללים:
 • אגוזים וגרעינים.
 • אבוקדו.
 • שמן זית, שמן חמניות או שמנים צמחיים אחרים.
 

פחמימות בעלות אינדקס גליקמי נמוך

נשים שרמת הגלוקוז בדמן בצום גבוהה מהערך התקין או נשים שאובחנו כלוקות בסוכרת הריון צריכות לקבל הדרכה מקיפה לגבי בחירת מזונות המכילים פחמימות. בקרה וצמצום צריכת הפחמימות והסוכרים תסייע בידן לשמור על האיזון ברמת הגלוקוז בדמן.
מומלץ לבחור בפחמימות בעלות 'אינדקס גליקמי' (glycemic index ,GI) נמוך. 'האינדקס הגליקמי' מדרג את המזונות השונים לפי השפעתם על רמת הסוכר בדם. מזונות שערכי האינדקס הגליקמי שלהם נמוכים נספגים לאט מהמעיים לתוך זרם הדם. אלו עשויים להפחית את שיעור העלייה ברמת הגלוקוז בדם לאחר הארוחה ולעזור לשמר את יציבותה.
מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך עשויים להפחית את מידת הצורך באינסולין. מנגד מזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה יספגו במהירות לזרם הדם ויגרמו לעליה ברמת ברמת הגלוקוז בדם. פסטה מקמח חיטת דורום ובטטה הן דוגמאות לפחמימות בעלות אינדקס גליקמי נמוך.
חלק מהמומחים ממליצים לצמצם את צריכת הפחמימות כך ששיעורן לא יעלה על 33% מהתזונה.
נשים הלוקות בסוכרת הריון ומטופלות באינסולין צריכות להתאים את הסוג, האיכות ואת כמות הפחמימות שהן אוכלות לסוג ולמינון של האינסולין שהן מקבלות. בהתאם לשינויים ההורמונליים והגופניים המתרחשים במהלך ההריון יתכן שידרשו שינויים תזונתיים משמעותיים כדי לשמור על איזון רמת הסוכר בדם.

קלוריות

נשים שה- BMI שלהן לפני ההריון עלה על 27 מומלץ שיפחיתו את סך צריכת הקלוריות היומית. BMI הוא מדד המשקף את מידת תקינות היחס בין הגובה למשקל. ניתן לחשב את ערך ה- BMI באמצעות מחשבון ה- BMI. רצוי להיוועץ בתזונאית על מנת לקבוע את כמות הקלוריות הנחוצה וכיצד להפחית את כמויות המזון.
אצל חלק מהנשים עלולה צריכת הקלוריות היומית לרדת במהלך ההריון עקב בחילה או הקאה. עם זאת לקראת סוף ההריון סך כמות הקלוריות נוטה לעלות. לכן נשים שמזריקות אינסולין עלולות להזדקק למינון גבוה יותר.
בשלבים מתקדמים של ההריון חלה ירידה טבעית ברגישות לאינסולין ולכן נדרשת הזרקת מינונים גבוהים יותר של אינסולין. לפיכך כמות המזון, סוג הפחמימות ושעות האכילה במהלך היום ישתנו על מנת להתאים לדרישות הגוף ולשינויים בשימוש באינסולין.

נטילת תוספי תזונה וסוכרת הריון

במהלך ההריון עלולים להיווצר חוסרים תזונתיים של מתכות, מינרלים וויטמינים לרבות כרום, מגנזיום, אשלגן וויטמין B6. חוסרים אלו עלולים לפגוע ביכולת ייצור האינסולין בלבלב ולכן להוביל להתפתחות סוכרת הריון.

כרום וסוכרת הריון

קיימים מחקרים לפיהם מתן של המתכת כרום משפר את איזון רמת הגלוקוז בדמם של חולי סוכרת מסוג 2 ומאפשר הפחתה במינון האינסולין הנדרש לטיפול בסוכרת הריון. עם זאת כרום אינו מומלץ לנטילה בהריון מאחר שהוא עלול לגרום לפגמים בחומר הגנטי של העובר.

נוגדי חמצון וסוכרת הריון

אף שידוע כי סוכרת הריון עלולה להגביר את שכיחותם של מומים מולדים מסוימים טרם נמצאו המנגנונים שאחראים לגרימת הנזק. מחקרים חדשים מצביעים על שילוב בין רמות גבוהות של סוכר והיווצרות רדיקלים חופשיים בסביבה התוך-רחמית שפוגעים בעובר המתפתח.
מתן נוגדי חמצון לאם הפחיתו את שכיחותם של מומים מולדים מסוימים אף שרמת הגלוקוז בדם נותרה גבוהה. שכיחות המומים המולדים בעובריהן של נשים שלקו בסוכרת הריון ושטופלו בויטמין C היתה פחותה בהשוואה לנשים שלא קיבלו ויטמין C.
טרם קבלת החלטה על נטילת כל תוסף תזונה במהלך ההריון מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל ובפרט אם האישה ההרה נוטלת תרופות לאיזון רמת הסוכר בדמה.

פעילות גופנית

פעילות גופנית תורמת לירידה ברמת הגלוקוז בדם ולכן עשויה לסייע לטיפול בסוכרת הריון. מומלץ לבצע פעילות גופנית מתונה במשך 30 דקות לפחות מדי יום. אפשר לבחור בכל פעילות שתגרום לעלייה מתונה בקצב הלב והנשימות אך יש לקבל יעוץ מקצועי אודות סוגי האימון הבטוחים בהריון טרם תחילת הפעילות.

טיפול תרופתי

כאשר השינויים התזונתיים והפעילות הגופנית אינם מספיקים לצורך איזון רמת הסוכר בדם סביב רמות היעד הרצויות במשך כשבועיים עשוי הרופא להמליץ על טיפול בתרופות או בזריקות אינסולין. בנוסף עשוי הרופא להמליץ על טיפול תרופתי אם בדיקת אולטרה סאונד תעלה כי העובר גדול לגיל ההריון, תופעה המכונה 'מקרוזומיה'.
קיימים מספר סוגי תרופות לטיפול בסוכרת הריון. סוג התרופה יקבע בהתאם לזו שתשיג את היעילות הגבוהה ביותר באיזון רמת הגלוקוז בדמה של האישה ההרה אך לא תגרום לתופעות לוואי בלתי רצויות.
תרופות אפשריות כוללות:
 • אינסולין.
 • נגזרות (אנאלוגים) קצרות טווח של אינסולין (כמו אספארט או ליזפרו).
 • תרופות נוגדות סוכרת לנטילה דרך הפה דוגמת מטפורמין (משווק בארץ בשמות מסחריים גלוקופאג'®, גלוקומין®, גלופור® ומטפורמין-טבע®) או גליבנקלאמיד (משווק בארץ בשמות מסחריים גלובן® וגליבטיק®).
 
הטיפול בתרופות אלה יופסק מיד לאחר הלידה.

אינסולין

אם גוף האישה ההרה מגלה תנגודת לאינסולין (אינו מגיב לאינסולין) היא עלולה להזדקק לזריקות אינסולין על מנת להבטיח שרמת הגלוקוז בדמה תרד.
אינסולין ניתן בהזרקה בלבד מאחר שהוא רגיש לפירוק על ידי אנזימי העיכול בקיבה (אלו הם חלבונים מיוחדים המזרזים את פירוק המזון לחלקיקים קטנטנים). הרופא או האחות יסבירו כיצד להזריק אינסולין באופן עצמאי, כיצד לאחסן את תמיסות האינסולין ואיך להפטר מהמחטים והמזרקים בצורה נכונה.
ישנם כמה סוגי אינסולין:
 • אינסולין רגיל – מוזרק בדרך כלל לפני הארוחות והשפעתו נמשכת עד שמונה שעות.
 • נגזרות (אנאלוגים) קצרות טווח של אינסולין (rapid-acting insulin analogues) – אלו יוזרקו בדרך כלל לפני או מיד לאחר הארוחה. הם בעלי השפעה מהירה שאינה נמשכת לאורך זמן.
 
המינון היומי של אינסולין מבוסס על משקל האישה ההרה ועל גיל ההריון בשבועות ומותאם כך שרמת הגלוקוז תשמר בטווח התקין. עם התקדמות ההריון תחול עלייה במינון האינסולין. עיתוי שינויי המינון יקבע בהתאם לרמת הגלוקוז בדמה של האישה ההרה.
זריקות האינסולין בטוחות לשימוש בזמן ההריון. עם זאת תצטרך האישה ההרה לעקוב בצורה קפדנית אחרי רמת הגלוקוז בדם. בזמן הטיפול באינסולין יש לבדוק את רמו הסוכר בדם מספר פעמים ביום:
 • בבוקר, בצום (לאחר הפסקת אכילה במשך לפחות 8 שעות).
 • שעה לאחר כל ארוחה.
 • לפני שנת הלילה.
 
אם רמת הגלוקוז בדם נמוכה מדי עלולה האישה ההרה לסבול מהיפוגליקמיה.

תרופות לטיפול בסוכרת לנטילה דרך הפה

במקרים מסוימים ירשום הרופא תרופות להורדת רמת הסוכר שניתנות דרך הפה בשילוב או במקום זריקות האינסולין. שתי תרופות שנחשבות לבטוחות לשימוש בתקופת ההריון הן מטפורמין וגליבנקלאמיד (גליבוריד, מותר לשימוש החל מהשבוע ה- 11 לההריון).
תרופות אלו עלולות לגרום לתופעות לוואי לרבות בחילה, הקאה או שלשול.
השימוש בגליבנקלאמיד, כמו השימוש באינסולין, עלול להוביל בחלק מהמקרים להיפוגליקמיה. מצב זה אינו קורה בדרך כלל בעת השימוש במטפורמין.

ניטור ומעקב אחר העובר

סוכרת הריון עלולה להגדיל את הסיכון לסיבוכים אצל העובר. לכן אישה הרה הלוקה בסוכרת הריון תזדקק לבדיקות נוספות ולמעקב אחר מצב העובר. בדיקות אלה תכלולנה:
 • סריקת אולטרה סאונד המכונה 'אקו לב'. סריקה זו מבוצעת בשבועות 18-20 להריון על מנת לבדוק את מבנה הלב של העובר ולאתר ליקויים תפקודיים או מומים מבניים.
 • מעקב באמצעות סריקות אולטרה סאונד בשבועות 28, 32 ו- 36 ובכל שבוע לאחר שבוע 38 להריון לצורך מעקב אחר גדילת העובר וכמות נוזל מי השפיר.
 • ניטור קצב לב העובר ומעקב קפדני אחר מצבו כל שבוע החל מהשבוע ה- 38 להריון.
 

הלידה

בהתאם לשיקול דעתו של רופא נשים יוצע בדרך כלל לנשים הלוקות בסוכרת הריון ושעובריהן מתפתחים כראוי הליך של השראת לידה (הליך שנהוג לכנות 'זירוז') לאחר השבוע ה- 38 להריון. זירוז הלידה משמעותו גרימת לידה באופן יזום באמצעות החדרת טבליות או ג'ל לנרתיק או על ידי מתן ההורמון אוקסיטוצין לווריד. כל עוד מצב האם והעובר מאפשר זאת ניתן אף להמתין להתחלת לידה טבעית.
במקרים בהם העובר גדול ביחס לגיל ההריון (תופעה המכונה מקרוזומיה) יבחן הרופא אפשרויות שונות של לידה לרבות ניתוח קיסרי. מומלץ לערוך את הלידה בבית חולים בו יש צוות מקצועי שעבר הכשרה בהחייאת יילודים ושזמין 24 שעות ביממה.
רמת הגלוקוז בדם היולדת תנוטר מדי שעה במהלך הצירים והלידה ובמידת הצורך ינתן טיפול מתאים על מנת לשמר את רמת הסוכר (ערכים רצויים הם בטווח שבין 4 ל- 7 מילימול לליטר (mmol/l)). שעתיים עד ארבע שעות לאחר הלידה תימדד אף רמת הסוכר בדמו של היילוד.