20 פברואר 2019 ט"ו אדר תשע"ט

לידה

היום הראשון של הוסת האחרונה:  תאריך לידה משוער:     שבוע הריון משוער:     התאריך שהזנתם אינו סביר
הפריה
 
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
לידה
 

הקלה על כאב במהלך הלידה

מבוא

הכאב במהלך הלידה נובע הן מהתכווצות הרחם, והן מהתקצרות צוואר הרחם ופתיחתו.
כיום מוצעים ליולדת מספר אמצעים להקלה על כאב בעת הלידה. כדאי להכיר את הסוגים השונים של אמצעי האלחוש, על מנת לקבל את ההחלטה לגבי האמצעי המתאים ביותר עבורך (ובהתאם לשיקולי הצוות הרפואי בחדר הלידה).

שיטות להרפיה והרגעה עצמית

הכרות של תהליך הלידה (בייחוד כאשר מדובר בלידה ראשונה) היא אמצעי חשוב להרגעה. אנו נוטים לפחד מפני הבלתי נודע, ופחד זה גורם להעצמה של הכאב. לכן, ככל שתכירו טוב יותר את תהליך הלידה, ולקראת 'מה אתם הולכים', תוכלו לשלוט טוב יותר בפחד ובחרדה, ולצמצם את תחושת הכאב.
במסגרת זו מאד מומלץ להשתתף בקורס הכנה ללידה ולהצטרף לסיור בחדר הלידה, על מנת להתוודע למקום ולתהליך הצפוי.
במהלך הלידה, הרפיה עצמית באמצעות נשימות עמוקות, תנועתיות, עיסוי ותמיכה של בן הזוג, עשויים להקל על תחושת הכאב.
תנוחות שונות ללידה: עמידה, כריעה, שכיבה
בחירת תנוחה נוחה ללידה

דרכים לצמצום תחושת הכאב:
 • בחירת תנוחה (עמידה, כריעה) נוחה ללידה תגביר את תחושת הנוחות והביטחון של היולדת.
 • מקלחות חמות ושהייה במים חמימים תוך כדי הופעת הצירים. המים החמים מקלים על התכווצויות השרירים.
 • הרפיה עצמית (נשימות עמוקות, דמיון מודרך).
 • רטיות חמות ('קומפרסים') באזור הגב התחתון.
 • היפנוזה עצמית או היפנוזה על ידי מטפל מוסמך שמלווה את היולדת לאורך הלידה. באמצעות היפנוזה עצמית או מודרכת ניתן השיג הרפיה שמונעת כליל את הצורך באלחוש.
 • נוכחות בן זוג תומך, חברה, או קרובת משפחה. כיום מקובל להביא לחדר הלידה 'תומכת לידה' (דולה).


אלחוש באמצעות גז מרדים

חנקן (מעורב בחמצן) הוא גז מרדים הניתן ליולדת באמצעות מסיכה. את האלחוש בגז ניתן לתת לסירוגין, בהתאם לצורך. השפעתו קצרת מועד, הוא אינו עובר אל העובר ואינו מסכן אותו.

שיטת TENS לשיכוך כאבים (Trans-cutaneous Electrical Nerve Stimulation)

שיטה זו מבוססת על העברת אותות חשמליים (פולסים) חלשים דרך העור באמצעות אלקטרודות, לסביבת מוקד הכאב ולעבר סיבי העצב כדי לעמעם את תחושת הכאב.
מדובר בפתרון אלחוש חלקי, עד למתן אלחוש אפידרולי. שיטה זו מתאימה לנשים המעוניינות בהקלה על הכאב, אולם הפתיחה של צוואר הרחם אצלן עדיין אינה מספקת על מנת לקבל אפידורל.
שיטת TENS לשיכוך כאבים
שיטת TENS לשיכוך כאבים

מתן פטידין דרך הווריד

זהו ה'טשטוש' הידוע שלעתים טשטש לא רק את האם, אלא גם את העובר, מאחר שהחומר חודר את השליה. פטידין מקהה את הכאב, אך אינו מבטל אותו לחלוטין. שיטה זו הייתה נפוצה בעיקר טרם תקופת האלחוש האפידורלי. כיום ניתן הטשטוש רק במידה שאי אפשר לתת אפידורל.
החיסרון של מתן פטידין נעוץ בכך שמידת הטשטוש אינה מדויקת, ואצל חלק ניכר מהיולדות נגרמים טשטוש מוגזם ותחושת חוסר שליטה בגוף. בנוסף וכפי שצוין, מאחר שהחומר חודר את השליה, לא אחת נולדו ילודים רדומים, ולעתים מתן פטידין הקשה על פענוח ניטור מצבו של העובר במהלך הלידה.

הרדמה אפידורלית

זוהי שיטת האלחוש המקובלת ביותר בחדר הלידה. בשיטה זו מוחדר חומר הרדמה אל החלל האפידורלי המקיף את תעלת העצבים שבין קרומי חוט השדרה, ומכאן נגזר שמו. חומר ההרדמה מוחדר באמצעות מחט, דרך הרווח שבין חוליות הגב התחתון.
אלחוש אפידורלי מבטל לחלוטין את הכאב, מאחר שהוא מרדים את קצות העצבים היוצאים מחוט השדרה אל הגוף. האפידורל מונע את הכאב, אך מאפשר ליולדת שליטה על פלג גופה התחתון.
האלחוש האפידורלי הוא אמצעי בטוח מאד הן עבור היולדת והן עבור העובר (אינו חודר אל השליה). לאורך הלידה, ניתן להוסיף חומר הרדמה ככול שנדרש (עד שני מזרקים). מעבר לכך, אם נוצר צורך בניתוח דחוף, ניתן לבצעו ביתר קלות מאחר שגם ניתוח קיסרי מבוצע בהרדמה אפידורלית.

מתי ניתן לקבל אפידורל

בדרך כלל יינתן האפידורל במהלך השלב השני של הלידה (שלב הלידה הפעילה והלחיצות).
עדיף להימנע ממתן מוקדם, מאחר שמתן אפידורל מוגבל לשני מזרקים של חומר אלחוש, ומשך ההשפעה מוגבל. תכנון נאות של מועד תחילת האלחוש ימנע מצב בו הלידה טרם הסתיימה, אך השפעת האפידורל כן. סיבה נוספת היא שהאפידורל עלול להאריך את שלב הלידה הראשון, ולהאט את קצב התקדמות הלידה.

מתי לא ניתן לקבל אפידורל

סיבות המונעות מתן אפידורל:
 • אם היולדת אינה מעוניינת בכך.
 • ההחלטה על מתן אפידורל התקבלה מאוחר מדי, ושלב הלידה הפעילה יחל
  לפני שתחל השפעתו של האפידורל. חולפות כ- 45 דקות ממועד תחילת תהליך האלחוש ועד לתחילת השפעתו.
 • אם היולדת סובלת מבעיות בקרישת הדם או מטופלת בתרופות נוגדות קרישת דם, ובכלל זה אספירין.
 • אם היולדת סובלת ממחלה נוירולוגית.
 • אם היולדת אלרגית לחומר ההרדמה. יולדת שקיבלה בעבר זריקת אלחוש אצל רופא שיניים ולא פיתחה תגובה אלרגית, יכולה לקבל אפידורל ללא חשש.
 • אם היולדת סובלת מזיהום עור בגב התחתון.
 • אם ליולדת קעקוע נרחב מאד באזור הגב התחתון המונע את החדרת המחט בצורה בטוחה.
מיקום החדרת האפידורל: החלל האפידורלי בעמוד השדרה התחתון
מיקום החדרת חומר ההרדמה

כיצד מתבצע אלחוש אפידורלי

לפני מתן אלחוש אפידורלי, על היולדת לקבל עירוי של ליטר נוזלים. זאת כדי לשמור על לחץ דם תקין, מאחר שהעצבים הראשונים אשר מושפעים מהאפידורל הם אלו המווסתים את לחץ הדם. העירוי נמשך כ- 20 דקות, ורק לאחריו יינתן חומר האלחוש.
לצורך ההזרקה, על היולדת להפנות את גבה למרדים, ולשכב בתנוחה עוברית על צידה, עם הברכיים כפופות לכיוון החזה. הרופא יחטא את אזור הגב, ויזריק תחילה זריקת אלחוש מקומי.
החדרת האפידורל כוללת החדרה של מחט חלולה אל החלל האפידורלי המצוי בחלקו התחתון של עמוד השדרה. דרך המחט החלולה תוחדר צינורית פלסטיק דקה, דרכה יוזרק בהמשך החומר המרדים, שתפקידו לחסום את מעבר תחושת הכאב מהחלק התחתון של הגוף אל המוח. המחט החלולה מוצאת מן הגוף, והצינורית נשארת במקומה.
הצינורית תחובר למזרק הנמצא במכשיר שמאפשר הזרקה אוטומטית קבועה של חומר האלחוש. בהתאם לצורך תוכל היולדת ללחוץ על כפתור במכשיר כדי להגביר את הכמות המוזרקת של חומר האלחוש. המכשיר יתריע על סיום החומר במזרק כדי שיוסף חומר אלחוש. השפעת האפידורל תימשך גם במהלך מילוי חומר האלחוש במזרק.
כמות חומר האלחוש וריכוזו יותאמו על ידי המרדים בהתאם לשלב הלידה בו ניתן האפידורל. מרגע תחילת ההזרקה של חומר האלחוש ועד לתחילת ההשפעה תחלופנה כ- 15 דקות. מרגע מתן האפידורל לא מתאפשר ליולדת לרדת מהמיטה או להסתובב, ולכן יש צורך בהחדרת צנתר (קטטר) לצורך מתן שתן. מתן אפידורל מחייב ניטור רציף של היולדת באמצעות מוניטור, אגב מדידת לחץ דמה, על מנת לוודא שלא מתרחשות נפילות בלחץ הדם עקב מתן האפידורל.
צינורית האפידורל תוסר מגבה של היולדת כשעתיים לאחר הלידה.

חסרונות האפידורל

על אף שאלחוש אפידורלי היא שיטת האלחוש המקובלת ביותר בחדרי הלידה, יש לזכור שיש לה מספר חסרונות:
 • נדרשת נוכחות של מרדים מיומן בחדר הלידה.
 • מתן אפידורל בסמיכות ללידה עצמה עלול לפגום בשיתוף הפעולה של היולדת עם הצוות המיילד, מאחר שהצירים אינם מורגשים עוד ולכן קשה לדעת איך ומתי ללחוץ. במקרה זה חשובה במיוחד נוכחותה של מיילדת מיומנת שתנחה את היולדת.
 • מאחר שקשה יותר ללחוץ לאחר קבלת אפידורל עולה הסיכון ללידת מכשירים.
 • אם המחט ובעקבותיה הצינורית לא הוחדרה למקום המתאים (לרבות מהסיבה שהיולדת זזה תוך כדי פעולה זו) עלול האלחוש להשפיע רק על חצי צד של הגוף (שמאל או ימין).
 • הזרקה לא נכונה של החומר עלולה לגרום נזק לחוט השדרה עד כדי חולשה או שיתוק. במקרה של ניקוב הקרום הפנימי של חוט השדרה ודליפת נוזל השדרה, יגרם כאב ראש חריף.
 

הרדמה מקומית

במידה שהאלחוש האפידורלי נכשל, ניתן לבצע 'בלוק צווארי' (חסימה) באמצעות הזרקה של חומר הרדמה ישירות לצוואר הרחם או לסביבתו. ביצוע הזרקה זו דורשת מיומנות גבוהה מצד הרופא המבצע.

רפואה משלימה להקלה על כאב הלידה

כיום מוצעות בחלק מחדרי הלידה שיטות חלופיות (אלטרנטיביות) להקלה על הכאב, כגון שיאצו או עיסוי בשמנים.
עיסוי כאמצעי לשיכוך | שיכוך בעזרת מים
רפואה משלימה להקלה על כאב הלידה

שיאצו

טיפול שיאצו כולל לחיצות על נקודות שונות בגוף ועיסוי. הוא אינו מבטל כליל את תחושת הכאב, אלא מקל עליו ומקל על התמודדות של היולדת עם הכאב.
השיטה מבוססת על שחרור חסימות אנרגטיות, כך שהאנרגיה המזינה את הגוף ('קי') זורמת באופן חופשי.

דיקור סיני

בדומה לשיאצו, מאפשר הדיקור הסיני שחרור של חסימות אנרגטיות באמצעות מחטים דקיקות. מומלץ לקבל מספר טיפולי דיקור לפני הלידה על מנת להכין את הגוף ללידה, ובמידת הצורך, ניתן להיעזר בדיקור גם במהלך הלידה עצמה.

עיסוי עם שמנים

אף עיסוי שמנים נחשב כאמצעי לפתיחת ערוצי האנרגיה בגוף, ולכן עיסוי כזה תורם להרפיה ולהקלה על תחושת הכאב. העיסוי אינו מבטל כליל את הכאב, אלא מקהה אותו.