18 פברואר 2019 י"ג אדר תשע"ט

לידה

היום הראשון של הוסת האחרונה:  תאריך לידה משוער:     שבוע הריון משוער:     התאריך שהזנתם אינו סביר
הפריה
 
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
לידה
 

קשר השתיקה

<noscript><a href='/2468-he/Maccabi.aspx'>דיכאון</a></noscript><span class='synopsys_cont'><span class='synopsys coloring_container' tabindex='0'>דיכאון</span></span>
התקופה הראשונית עם התינוק עלולה להיות קשה, מבלבלת, מפחידה, מלחיצה, מתישה וכואבת. תינוקות בני יומם עלולים לבכות ללא הרף (גם ללא סיבה נראית לעין) ולדרוש לינוק ללא הפסקה. האם לאחר הלידה עלולה לסבול מכאבי תפרים, מטחורים ומגודש בשדיים והשילוב של הקשיים עלול להיות קשה מנשוא.
נדמה לעתים שלא נהוג לדבר על קשיים אלו ולכן חלק מהיולדות אינן מוכנות או ערוכות לקראתם. ככל שהדבר אפשרי רצוי שאדם קרוב ישהה עם היולדת הטרייה בימים הראשונים לאחר הלידה גם כדי לעזור וגם כדי שלא תהיה בגפה ותסבול מדכדוך ומתחושת כשלון. לפעמים עלול הטיפול בתינוק הרך לגזול כל כך הרבה זמן עד שאפילו פעולה פשוטה דוגמת הליכה לשרותים הופכת להיות מבצע מורכב ולכן רצוי לקבל כל עזרה.

חזרה לשגרה

משחלפו ההריון והלידה מתחילים חיי השגרה היום-יומיים עם התינוק החדש בבית.
כדאי להקפיד כמה שיותר על מנוחה כדי לסייע לגוף לאגור כוחות, להתאושש ממאמץ הלידה ולהחלים. בעבר נהגו נשים שזה עתה ילדו לשהות בבית אמותיהן לאחר הלידה שם נהנו ממנוחה מרובה וטיפול מסור. כיום בוחרות מרבית היולדות לחזור ישירות לביתן וסיוע של אם או חמות אינו תמיד זמין, אפשרי או רצוי.
לפיכך כדאי לקבל עזרה מבן הזוג או מחברה ואף לשקול עזרה בתשלום מתומכת מקצועית לאחר לידה (אלו הן 'דולות' שתומכות בתהליך השיקום לאחר הלידה) או מאחות מוסמכת. מומלץ להיצמד ללוח הזמנים של התינוק ולכן כשהתינוק ישן רצוי שגם האם תנוח או תישן. אם מתאפשר לנוח או לישון במהלך היום כדאי לנתק את הטלפון ולהעביר את הטלפון הנייד למצב שקט.
רצוי לתאם ביקורי קרובים ומכרים לשעות נוחות. ככלל רצוי לצמצם את כמות הביקורים כדי לאפשר לאם לאגור כוחות ולהתחזק ולצמצם את חשיפת התינוק לנגיפים, חיידקים וזיהומים מהסביבה. התקופה הראשונית לאחר הלידה עלולה להיות קשה הן ברמה הפיזית והן ברמה הרגשית. דכדוך לאחר לידה גורם ללא מעט יולדות לפרוץ בבכי בקלות וריבוי מבקרים עלול להחמיר תופעה זו.
אם התינוק אינו הילד היחיד בבית הזנחת פעולות היום-יום כגון הבישול והנקיון עלולה להיות מורכבת אולם רצוי לצמצם את שיעורם של אלו למינימום. בימים הראשונים ניתן להפשיר ארוחות קפואות או להזמין משלוח (take away).
במהלך תקופת ההנקה יש להקפיד על תזונה מתאימה שכוללת חלבון ומוצרי חלב. ההנקה גורמת לא פעם לתחושת רעב מתמדת ולכן כדאי לוודא שבבית יהיו 'נישנושים' בריאים דוגמת אגוזים, שקדים ופרות טריים. מאחר שההנקה גורמת לתחושת צמא חשוב להרבות בשתיית מים.