02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב

לידה

  מלאי את תאריך הווסת האחרונה וגלי מתי צפויה הלידה, באיזה שבוע את ובאילו תאריכים כדאי לך לבצע את הבדיקות המומלצות 

היום הראשון של הוסת האחרונה:  תאריך לידה משוער:     שבוע הריון משוער:     התאריך שהזנתם אינו סביר
הפריה
 
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
לידה
 

השהות במחלקת היולדות

כשעה לאחר הלידה יועברו היולדת והיילוד אל מחלקת היולדות. המעבר יתבצע בליווי מיילדת מהמחלקה ובליווי בן הזוג. משך האשפוז במחלקה יקבע בהתאם לאופי הלידה, מצב היולדת ומצב היילוד. אם אין בעיות מיוחדות תשוחרר היולדת כ- 48 שעות לאחר לידה רגילה וכ- 96 שעת לאחר ניתוח קיסרי.
אחיות מחלקת היולדות מעבירות הדרכות בנושאים שונים כגון הנקה וטיפול ראשוני ביילוד. בזמן השהות במחלקה מומלץ להשתתף בהדרכות אלו. מרבית מחלקות היולדות מציעות גם שירות של יועצת הנקה שזמינה להדרכות פרטיות.
בבוקר השחרור תיבדק היולדת על ידי רופא נשים. לצורך הליך השחרור מבית החולים יש צורך להציג תעודות זהות של שני בני הזוג. כדי לקבל את מענק הלידה יש למלא את הטפסים המתאימים ולפרט את פרטי חשבון הבנק.
כחלק מתהליך השחרור תקבל היולדת מכתב שחרור ובו סיכום של מהלך הלידה והאשפוז וכן פנקס חיסונים עבור היילוד.

טיפול אישי לאחר הלידה

לאחר הלידה מתחיל הרחם להתכווץ ולכן עלולה היולדת לסבול מכאב בטן שנוטה להחמיר במהלך ההנקה. אם הכאב אינו נסבל ניתן לקחת כדור נגד כאבים (אקמול או אופטלגין) כחצי שעה לפני ההנקה. משככי כאב זמינים בדרך כלל בעמדת האחיות במחלקה.
לעתים בשל הכאב, התפרים והחשש מהיפרמות התפרים נמנעות חלק מהיולדות ממתן שתן ומפעולת מעיים ונגרמת להן עצירות קשה. יולדת ללא פעולת מעיים תקינה 3 ימים לאחר הלידה צריכה לפנות לקבלת טיפול מתאים. כדי להבטיח פעולת מעיים סדירה מומלץ להקפיד על שתייה מרובה (ניתן לשתות מיץ שזיפים או חליטה של שזיפים מיובשים), לאכול מוצרי חלב, ירקות ופירות ולהמנע מצריכה מוגזמת של פחמימות.
חשוב להקפיד על רחצה יומיומית ועל שטיפה מרובה של אברי המין החיצוניים במים פושרים וסבון כדי למנוע זיהום של התפרים ולסייע בתהליך ההגלדה. ניתן להניח רטיות קרות (קומפרסים) על מנת להקל על הכאב. יש להחליף פדים בתדירות גבוהה. מחלקות היולדות מציעות פדים קרים ספוגים בתמיסת מגנזיום שמסייעים בספיחת בצקות ומקלים על הכאב. את הפדים ניתן לקבל מאחיות המחלקה.
בעבר נהגו להמליץ ליולדות לשבת על גלגלי ים כדי להקטין את הלחץ מאזור התפרים אולם כיום השימוש בגלגל אינו נפוץ. בכל מקרה של אודם, נפיחות, או כאב באזור התפרים יש ליידע את צוות המחלקה ולאחר השחרור, לפנות למיון יולדות.
לאחר הלידה עלולים להופיע טחורים שלרוב יספגו ללא טיפול נוסף. הנקה תורמת לכיווץ ולספיגה יעילה של הטחורים. במידת הצורך יש להרבות בשטיפה של אזור פי הטבעת ואף ניתן להשתמש בפתילות ומגבונים ייעודיים כדי להקל על תחושת הכאב. מומלץ שנשים מניקות יתייעצו עם הרוקח לגבי תכשירים שמותרים במהלך ההנקה.
כשלושה ימים לאחר הלידה עלול להתפתח גודש בשדיים. מומלץ ללבוש חזיה מתאימה והדוקה על מנת למנוע סדקים בפטמה ולהקל על תחושת הגודש. ניתן לחמם את השד (במקלחת, תחת זרם מים חמים) ולרוקן עודפי חלב. יועצת ההנקה במחלקת היולדות תוכל לתת ליולדת הדרכה אישית מתאימה בנושא.

מלונית – כן או לא?

בשנים האחרונות בוחרות יותר ויותר יולדות לעבור למלוניות הסמוכות למחלקות היולדות במקום לשהות במחלקות עצמן. המעבר אפשרי כיממה לאחר הלידה ובלבד שאין הוריה רפואית נגד. בציבור היולדות החרדי מקובל מאד להשתחרר מבית החולים ולצאת למספר ימי הבראה במלונית מיוחדת ליולדות. השהות במלונית מהווה פסק זמן עבור היולדת שמאפשר לה להירגע מחוויית הלידה, לנוח, להתאושש ולצבור כוחות לפני החזרה הביתה לשגרת החיים התובענית עם התינוק הרך.
המלוניות הפועלות בישראל צמודות לבתי החולים הדסה, איכילוב תל השומר ומעיני הישועה. המלוניות מבטיחות פינוק ברמה של חמישה כוכבים: חדרים מפנקים, ארוחות ברמה גבוהה, יחס אישי והשגחה רפואית צמודה. בניגוד לשהות במחלקת יולדות במלונית מתאפשרת שהות של בן הזוג עם היולדת ולעתים אף שהות של ילדיה הגדולים יותר. התינוק יכול לשהות בחדר היולדת או בתינוקיה הצמודה למלונית.
רצוי לבדוק את העלויות הכרוכות בשהות במלונית ולשריין מקום טרם הלידה. במידה שמדובר בלידה רביעית ומעלה ניתן לקבל השתתפות חלקית בעלות המלונית מקופות החולים.

חבלות בעקבות לידה

חבלות בעקבות לידה עלולות להתרחש ולהתפתח גם כאשר הלידה התנהלה באופן תקין, לאחר הריון תקין לחלוטין. על אף שמרבית הלידות נטולות חבלות לאם או לעובר, עדיין ייתכנו במקרים קיצוניים חבלות חמורות הדורשות טיפול מיידי.
חבלות אצל התינוק בעקבות הלידה
לאחר לידה ממושכת, עלול התינוק לסבול מבצקת בראש שתחלוף תוך מספר ימים.
תינוקות גדולים, במשקל שעולה על ארבעה קילוגרם, עלולים לסבול מפרע כתפיים. זהו מצב הנגרם עקב קושי בחילוץ הכתפיים מתעלת הלידה.
חבלות אצל האם בעקבות הלידה
לידות ממושכות ולחיצות ממושכות עלולות לגרום למספר חבלות אצל היולדת:
בצקת בשלפוחית השתן עקב הלחיצות הממושכות.
שטפי דם בגלגל העין, עקב המאמץ והלחיצות במהלך הלידה.
דלקת בשלפוחית השתן ופגיעה בשלפוחית עצמה, בעיקר לאחר לידה מכשירנית.
קרע בצוואר הרחם או בנרתיק שמצריך ניתוח בהרדמה כללית לצורך תפירה.
קרע ברחם.
היפוך רחם שנגרם במצב בו השליה תפוסה ברום הרחם, וחבל הטבור נמשך מבחוץ על ידי הצוות הרפואי. היפוך רחם הוא מצב מסוכן מאד שמצריך החזרה מהירה למקום.
שאריות שליה בחלל הרחם. מצב זה מתבטא בדימום מוגבר וממושך לאחר הלידה. הוא מחייב הרחקת שאריות השליה בתהליך דומה לגרידה, אגב צילום של חלל הרחם (היסטרוסקופיה אבחנתית). הפעולה מבוצעת בהרדמה כללית.
חבלה בעצמות האגן, בעצם הזנב או בעצם הכסל. חבלות בעצמות יצריכו מנוחה מרובה לאחר הלידה, טיפול במשככי כאב ולעתים שימוש בחגורה תומכת.
 
לאחר כל לידה יש לבצע מעקב אצל רופא הנשים כ- 6 שבועות לאחר הלידה. במקרה של חבלות בעקבות לידה, יש צורך בהמשך המעקב עד לריפוי מלא.

משכב לידה

 משכב לידה הוא שמה של התקופה שבין הלידה ועד שישה שבועות לאחריה. באופן מסורתי נועד משכב הלידה לאפשר מנוחה רבה והתאוששות הדרגתית ליולדת. במהלך תקופה זו מתחיל הגוף להשתקם והרחם חוזר לגודלו הטבעי כפי שהיה לפני ההריון. בסיום משכב הלידה מומלץ לפנות לרופא הנשים לבדיקה שלאחר הלידה. במהלך פגישה זו ניתן לשקול אמצעי מניעה לתקופה שלאחר הלידה.
בחודש הראשון לאחר הלידה מתכווץ הרחם לגודלו המקורי טרם ההריון. לפני ההריון שקל הרחם כ- 100 גרם ואילו בשיא ההריון היה משקלו כקילוגרם אחד. שיעור הכיווץ המשמעותי ביותר מתרחש בימים הראשונים לאחר הלידה ועלול להיות כרוך בכאב רב. ניתן להקל על הכאב באמצעות נטילת משככי כאב כגון אקמול או אופטלגין. הכאב המאפיין את התכווצות הרחם עשוי להזכיר בעוצמתו צירי לידה ונוטה להתגבר תוך כדי הנקה.
תוך כדי כיווצו נפטר הרחם מכל שרידי ההריון שמופרשים דרך הנרתיק. הפרשה זו מכונה לוכיה והיא נמשכת כ- 2-3 שבועות לאחר הלידה. בתחילה ההפרשה דמית ומכילה קרישי דם. בהמשך צבעה מתבהר לגוון ורדרד ועם הזמן משתנה ההפרשה והופכת לבנבנה-צהבהבה.
  • הפרשה דמית טריה ואדומה שנמשכת למעלה משבועיים עלולה להצביע על זיהום ברחם או בדרכי השתן או על שיירי שליה שנותרו ברחם, ובפרט אם היא מלווה בריח רע או בחום. במקרה זה יש לפנות בדחיפות למיון יולדות לבדיקה.
 
‏במקביל לכיווץ הרחם נפטר הגוף גם מעודפי נוזלים שהצטברו במהלך ההריון. עודף הנוזלים מופרש דרך השתן ובאמצעות הזעה מוגברת. לפיכך חוות נשים רבות הזעת לילה מוגברת בלילות הראשונים שלאחר הלידה.
אצל נשים שאינן מיניקות יתחדש בדרך כלל המחזור החודשי תוך כ- 6-8 שבועות לאחר הלידה. אצל נשים מניקות עשוי פרק זמן זה להשתנות ולארוך אף כ- 18 חודשים. אין להתייחס להנקה ממושכת כאל אמצעי מניעה שמונע כניסה להריון נוסף.
בימים הראשונים שלאחר הלידה חלים לא רק שינויים גופניים אלא גם נפשיים. יולדות רבות חוות תנודתיות עצומה במצב הרוח ומטלטלות לעתים בין אושר גדול ושמחה לבין עצב, חרדה ודיכאון. במרבית המקרים תחלופנה תחושות אלו תוך מספר ימים. חשוב להבחין בין תחושת דכדוך לבין דיכאון מתמשך שעלול לפגוע בתפקוד היומיומי ומחייב קבלת טיפול רפואי מתאים.

קשר השתיקה

התקופה הראשונית עם התינוק עלולה להיות קשה, מבלבלת, מפחידה, מלחיצה, מתישה וכואבת. תינוקות בני יומם עלולים לבכות ללא הרף (גם ללא סיבה נראית לעין) ולדרוש לינוק ללא הפסקה. האם לאחר הלידה עלולה לסבול מכאבי תפרים, מטחורים ומגודש בשדיים והשילוב של הקשיים עלול להיות קשה מנשוא.
נדמה לעתים שלא נהוג לדבר על קשיים אלו ולכן חלק מהיולדות אינן מוכנות או ערוכות לקראתם. ככל שהדבר אפשרי רצוי שאדם קרוב ישהה עם היולדת הטרייה בימים הראשונים לאחר הלידה גם כדי לעזור וגם כדי שלא תהיה בגפה ותסבול מדכדוך ומתחושת כשלון. לפעמים עלול הטיפול בתינוק הרך לגזול כל כך הרבה זמן עד שאפילו פעולה פשוטה דוגמת הליכה לשרותים הופכת להיות מבצע מורכב ולכן רצוי לקבל כל עזרה.

חזרה לשגרה

משחלפו ההריון והלידה מתחילים חיי השגרה היום-יומיים עם התינוק החדש בבית.
כדאי להקפיד כמה שיותר על מנוחה כדי לסייע לגוף לאגור כוחות, להתאושש ממאמץ הלידה ולהחלים. בעבר נהגו נשים שזה עתה ילדו לשהות בבית אמותיהן לאחר הלידה שם נהנו ממנוחה מרובה וטיפול מסור. כיום בוחרות מרבית היולדות לחזור ישירות לביתן וסיוע של אם או חמות אינו תמיד זמין, אפשרי או רצוי.
לפיכך כדאי לקבל עזרה מבן הזוג או מחברה ואף לשקול עזרה בתשלום מתומכת מקצועית לאחר לידה (אלו הן 'דולות' שתומכות בתהליך השיקום לאחר הלידה) או מאחות מוסמכת. מומלץ להיצמד ללוח הזמנים של התינוק ולכן כשהתינוק ישן רצוי שגם האם תנוח או תישן. אם מתאפשר לנוח או לישון במהלך היום כדאי לנתק את הטלפון ולהעביר את הטלפון הנייד למצב שקט.
רצוי לתאם ביקורי קרובים ומכרים לשעות נוחות. ככלל רצוי לצמצם את כמות הביקורים כדי לאפשר לאם לאגור כוחות ולהתחזק ולצמצם את חשיפת התינוק לנגיפים, חיידקים וזיהומים מהסביבה. התקופה הראשונית לאחר הלידה עלולה להיות קשה הן ברמה הפיזית והן ברמה הרגשית. דכדוך לאחר לידה גורם ללא מעט יולדות לפרוץ בבכי בקלות וריבוי מבקרים עלול להחמיר תופעה זו.
אם התינוק אינו הילד היחיד בבית הזנחת פעולות היום-יום כגון הבישול והנקיון עלולה להיות מורכבת אולם רצוי לצמצם את שיעורם של אלו למינימום. בימים הראשונים ניתן להפשיר ארוחות קפואות או להזמין משלוח (take away).
במהלך תקופת ההנקה יש להקפיד על תזונה מתאימה שכוללת חלבון ומוצרי חלב. ההנקה גורמת לא פעם לתחושת רעב מתמדת ולכן כדאי לוודא שבבית יהיו 'נישנושים' בריאים דוגמת אגוזים, שקדים ופרות טריים. מאחר שההנקה גורמת לתחושת צמא חשוב להרבות בשתיית מים.

חזרה לגזרה

יחלפו בממוצע כשישה חודשים עד לחזרה מלאה לגזרה שטרם ההריון. לאחר הלידה הבטן בדרך כלל נפוחה (נשים שזה עתה ילדו מתארות את שיעור הנפיחות כ- 'בטן של חודש שישי'). אף שקיימות דעות לפיהן ההנקה גורמת לעליה במשקל או מקשה על ירידה במשקל לא נמצא כל קשר מובהק בין הנקה וקצב הירידה במשקל לאחר הלידה. ‏
ניתן לחזר לפעילות גופנית מלאה כשישה שבועות לאחר לידה נרתיקית וכשמונה שבועות לאחר ניתוח קיסרי. כדאי להתחיל בהליכה מתונה ובהדרגה לעבור לפעילות מאומצת יותר. הפעילות הגופנית המומלצת לאחר לידה היא פעילות לחיזוק שרירי רצפת האגן. הפעלת שרירי האגן הפנימיים מסייעת לאיחוי התפרים, מחזקת את שרירי רצפת האגן ומזרזת את החזרה לתפקוד תקין ומלא.
לפני החזרה לפעילות גופנית מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל או עם פיזיותרפיסטית מוסמכת. בשבועות הראשונים יש להמנע מקפיצות וניתורים ומכל פעילות גופנית שגורמת ללחץ תוך בטני. במהלך ההריון התארכו שרירי הבטן ולכן לאחר הלידה הם אינם מסוגלים לתמוך באברים הפנימיים או בגב התחתון. מאחר שבמהלך ההריון מתקצרים שרירי הגב התחתון מומלץ להאריך את השרירים באזור זה ולחזק את שרירי הגב העליון והחזה על מנת לתמוך בשדיים.
את הפעילות הגופנית רצוי לבצע לאחר הנקת התינוק מאחר שגודש בחזה עלול לא רק להפריע אלא אף להכאיב במהלך הפעילות. יש לבצע כל פעילות גופנית עם חזיה מתאימה ותומכת.
אין להכנס למשטר דיאטה לאחר לידה ובפרט במהלך תקופת ההנקה. מחקרים מצביעים על כך כי נשים שהשילו ממשקלן במהירות (בתקופה ממוצעת של כ- 6 שבועות לאחר הלידה) את שהעלו במהלך ההריון לא רק שלא שמרו על משקלן אלא אף העלו משקל עודף. מומלצת ירידה מתונה במשקל הגוף של לא יותר מ- 1-2 קילוגרם בחודש. כדאי להקפיד על תפריט יומי בן 1800-2200 קלוריות ובמהלך תקופת ההנקה אף להוסיף כ- 500 קלוריות ביום.

תשובות לשאלות נפוצות לאחר לידה

מהו דיכאון לאחר לידה?

דיכאון לאחר לידה מתבטא בתחושת דיכאון שאינה זמנית וחולפת ולכן מצריכה טיפול. במהלך כ- 20% מהיולדות יחוו תופעות דיכאון במהלך השבועיים הראשונים לאחר הלידה. סימנים אופייניים לדיכאון לאחר לידה כוללים:

  • בכי, לעתים ללא סיבה.
  • מצב רוח רע.
  • חרדה.
  • חוסר רגש כלפי התינוק עד כדי דחייה ממנו.
  • תחושת כשלון כאם.


חשוב לזהות את סימני הדיכאון כבר בשלבים מוקדמים ולפנות לקבלת טיפול רפואי מתאים.

האם רצוי להעשיר את התזונה במהלך תקופת ההנקה?

במהלך תקופת ההנקה כדאי להקפיד על תזונה מאוזנת שמורכבת מכל אבות המזון. ניתן להוסיף את המרכיבים הבאים לתזונה היומית (בסלט, ביוגורט או סתם כנשנוש):
50 גרם שומשום מלא, לא קלוי.
50 גרם גרעיני חמניה לא קלויים.
50 גרם שקדים לא קלויים.
50 גרם גרעיני פשתן.

למידע נוסף על תזונה נכונה בהנקה >

כיצד ניתן לטפל בנשירת שיער לאחר הלידה?

נשירת שיער לאחר לידה היא תופעה שכיחה שנובעת מהשינויים ההורמונליים בעקבות ההריון והלידה. התופעה נמשכת בדרך כלל במשך מספר חודשים. ניתן לקחת תוסף מזון עתיר אבץ. אם התופעה נמשכת זמן רב ללא כל שיפור יש לפנות לרופא עור.

האם הנקה מונעת הריון?

חד משמעית לא! הנקה אינה מונעת הריון ואף קיים סיכוי להכנס להריון טרם חזרת המחזור החודשי באופן סדיר. בתקופת ההנקה יש צורך באמצעי מניעה שניתן להתאמה על ידי רופא הנשים.

האם ניתן לקיים יחסי מין לאחר לידה?

מקובל להמתין לתום משכב הלידה (כשישה שבועות לאחר הלידה) טרם קיום יחסי מין על מנת לאפשר לאזור החיץ להחלים מהלידה ומהתפרים. במידה שקיימות הפרשות מרובות גם בתום תקופה זו מומלץ לפנות לבדיקת רופא נשים לפני קיום יחסי מין.

כיצד להקל על כאב בעת מתן שתן לאחר לידה?

כאב בעת מתן שתן לאחר לידה עלול להגרם עקב מגוון סיבות לרבות קרעים, חתכים, תפרים או בצקת באזור אבר המין והשופכה. מומלץ להקפיד על שטיפות מרובות של אבר המין עם מים פושרים וסבון על מנת למנוע התפתחות זיהום בדרכי השתן.

במקרים קשים במיוחד עלול להיות צורך בהחדרת צנתר (קטטר) לשלפוחית השתן לצורך ניקוז השתן.

האם ניתן לשמור חלב אם בהקפאה?

ניתן להקפיא חלב אם במכלים או בשקיות סטריליות. כדי להפשיר את חלב האם יש להוציאו מהמקפיא כשעה לפני השימוש ולהכניס לכלי עם מים חמים. אין לחמם חלב אם במים רותחים או במיקרוגל (גם אם לא הוקפא אלא רק קורר) מאחר שחימום עלול להרוס את מרכיבי חלב האם.

תוך כמה זמן לאחר הלידה ניתן לחזור לפעילות גופנית?

לאחר לידה נרתיקית ניתן לחזור לפעילות לאחר 6 שבועות. לאחר ניתוח קיסרי יש להמתין 8 שבועות טרם חזרה לפעילות גופנית.