23 ספטמבר 2021 י"ז תשרי תשפ"ב

שבוע 29 להריון

מלאי את תאריך הווסת האחרונה וגלי מתי צפויה הלידה, באיזה שבוע את ובאילו תאריכים כדאי לך לבצע את הבדיקות המומלצות 

היום הראשון של הוסת האחרונה:  תאריך לידה משוער:     שבוע הריון משוער:     התאריך שהזנתם אינו סביר
הפריה
 
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
לידה
 

מראה העובר

התפתחות העובר בשבוע ה- 29

משקלו של העובר כ- 1150 גרם ואורכו, מראשו ועד לעקביו, כ- 38 סנטימטרים. ראותיו ושרירי גופו ממשיכים להבשיל וראשו גדל כדי להכיל את מוחו המתפתח. חשוב שהאם תצרוך די חלבונים, ויטמין C, חומצה פולית וברזל, כדי לתת מענה לדרישות התזונתיות העולות של העובר.

עצמותיו המתפתחות צורכות כמויות גדולות של סידן, ולכן גם לצריכת מוצרי חלב וגבינה על ידי האם קיימת חשיבות רבה בשלב זה של ההריון. כ- 250 מיליגרם של סידן שוקעים בעצמותיו המתפתחות מדי יום.

האם בשבוע ה- 29

העובר פעיל מאד בשלב זה של ההריון, ויש לו די מקום ברחמך כדי לנוע. חשוב שתעקבי אחר תנועותיו במשך היום, כדי שתוכלי לזהות מצב של ירידה בתנועתיות, אם יקרה חלילה.

אם נדמה לך שלא חשת את עוברך, נסי לאכול או לשתות משהו מתוק. שכבי לנוח על צד שמאל, ונסי לספור 2-3 תנועות עובר בחצי שעה, או 5 תנועות בשעה. במידה שאינך מרגישה תנועות, או אם אינך בטוחה, פני לייעוץ רפואי.

לדף הדרכה בנושא ניטור תנועות העובר>>

עם גדילת הרחם את עלולה שוב לסבול מצרבת או מעצירות. רמות הפרוגסטרון העולות עם התקדמות ההריון מרפות את שרירי גופך, ובכלל זה את שרירי מערכת העיכול. בשל כך, יורדת תנועתיות המעיים, ומתפתחת עצירות.

בשל גדילת הרחם, עלולים גם להופיע טחורים, מעין כלי דם נפוחים בפי הטבעת. גם עצירות ממושכת עלולה להחמיר טחורים קיימים. ברוב המקרים טחורים יספגו לאחר הלידה, אולם במהלך ההריון הם עלולים לגרום לתחושת אי נוחות, גרד, וכאב. קיימות משחות לטיפול והקלה בטחורים, אולם כדאי להיוועץ ברופא המטפל לפני השימוש. בכל מקרה של דימום מהטחורים, חשוב ליידע בהקדם את הרופא המטפל.

כדי לצמצם את אי הנוחות מטחורים, כדאי להמנע מעמידה או מישיבה ממושכת ללא שינוי תנוחה. הימנעי מקימה מהירה משכיבה לעמידה. קימה נכונה מתבצעת דרך שכיבה על הצד ולחיצת הידיים אל המיטה, תוך כדי הורדת הרגליים לרצפה. נסי להישאר במצב זה במשך מספר שניות כדי לאזן את לחץ הדם. קומי לעמידה בגב ישר תוך דחיפת הרגליים אל הרצפה. העזרי בידיים על מנת להוריד את הלחץ מהגב תוך כדי המעבר מישיבה לעמידה.

 

קורס הכנה ללידה

את מוזמנת להשתתף בסדנת הכנה ללידה, שתקנה לך ידע וכלים לקראת הכניסה לעולם ההורות: כיצד לזהות סימנים מבשרי לידה, מתי לפנות לחדר לידה, מהם שלבי הלידה, אילו סוגי לידות קיימים, וגם - כיצד לטפל ולהזין את תינוקך ולעקוב אחר ההתפתחות שלו.

לפרטים נוספים ולאיתור קורס באזור מגוריך >

 לשבוע ה- 28 להריון   לשבוע ה- 30 להריון