04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב

שינויים בהגדרת יעילותם של תכשירים נגד קרינת השמש

מסנני קרינה בעלי טווח רחב ומקדם הגנה (SPF) של 15 ומעלה יעילים בהאטת הזדקנות העור ובהפחתת הסיכון ללקות בסרטן העור

הדס הופמן, קידום הבריאות במכבי

מנהל המזון והתרופות האמריקאי הודיע לאחרונה כי רק אמצעי הגנה נגד קרינת השמש המכילים מסנן קרינה בעל מקדם הגנה (SPF) של 15 ומעלה ומונעים נזקי קרינה אולטרה סגולה (UV) מסוג A ו- B (מוצרים המוגדרים כבעלי טווח הגנה רחב), בשילוב אמצעי הגנה נוספים, יוכלו לציין בתווית המוצר כי הם יעילים במניעת כוויות שמש, בהפחתת הסיכון ללקות בסרטן עור ובהאטת הזדקנות העור.
קרני ה- UVAו ה- UVB אשר מרכיבות את הקרינה האולטרה סגולה שבקרני השמש מאיצות את תהליכי הזדקנות העור, התפתחות הקמטים והקמטוטים, גורמות לכוויות ולנזקי שמש ותורמות להתפתחות סרטן העור. ההנחיה החדשה מתייחסת לשימוש תדיר וקבוע, בשילוב אמצעים נוספים להגנה מפני השמש, כאמצעי למניעת כוויות ונזקי שמש, הפחתת הסיכון ללקות בסרטן העור והאטת הזדקנות העור. 
קראו עוד על הגנת העור מפני נזקי השמש
מרבית מקרי סרטן העור נגרמים על ידי חשיפה בלתי מבוקרת לקרינת השמש. מנהל המזון והתרופות האמריקאי ממליץ לאוכלוסיה להשתמש בתכשירים שנמצאו יעילים כנגד נזקי השמש אך להשתדל להמעיט בחשיפה לשמש ככלל.
לדברי ד"ר ג'נט וודקוק, מנהלת המרכז להערכה ומחקר תרופתי במנהל המזון והתרופות האמריקאי, בוצעה הערכה מחודשת של המידע הניתן על גבי אריזות מוצרי ההגנה נגד השמש באופן שיסייע בידי הצרכנים לבחור את המוצרים המספקים את ההגנה היעילה ביותר.
בהתאם להנחיות החדשות מוצרים המכילים מסנן בעל מקדם הגנה נמוך (2-14), לרבות מוצרים בעלי טווח רחב המספקים הגנה כנגד קרינת UVA ו- UVB, לא יוכלו לציין בתווית המוצר כי הם יעילים במניעת כוויות ונזקי שמש, בהפחתת הסיכון ללקות בסרטן העור ובהאטת הזדקנות העור.
מוצרים מסוג זה וכן מוצרים בעלי מקדם הגנה העולה על 15 אך שאינם בעלי טווח רחב יצטרכו לכלול תווית אזהרה המציינת כי המוצר לא נמצא יעיל במניעת סרטן העור או בהאטת הזדקנות העור.
תוצאותיו של מחקר שנערך באוסטרליה ופורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology בראשית שנת 2011 מלמדות על כך ששימוש יומיומי בתכשיר בעל מקדם הגנה של 15 ומעלה הקטין במחצית את שיעור מקרי סרטן העור מסוג מלנומה בקרב מבוגרים. עם זאת טרם נמצאה תועלת מוכחת לשימוש בתכשירים בעלי מקדם הגנה העולה על 50.