18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

אירוע מוחי חולף - מידע רפואי

Transient Ischemic Attack, TIA
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

טיפול באירוע מוחי חולף

טיפול נכון לאחר אירוע מוחי חולף מקטין את הסיכון לשבץ מוחי חמור בעתיד. אופי וסוג הטיפול יקבעו בהתאם לגיל, לעבר הרפואי ולמצב האישי של המטופל. הטיפול עשוי לכלול אמצעים תרופתיים וניתוחיים וכן שינויים באורח החיים המסייעים למניעת הישנות התופעה.

תרופות נוגדות קרישה

אספירין וקלופידוגרל

טסיות הדם הן חלקיקים קטנים שעוזרים בעת הצורך לדם להיקרש. כאשר מספר גדול של טסיות דם נצמד לרובד הטרשתי יכול להיווצר קריש דם (פקקת או תרומבוזיס) שעלול להביא לחסימה מוחלטת של עורק ובעקבותיו להתקף לב או לשבץ מוחי.
תרופות כגון אספירין וקלופידוגרל מפחיתות את "הדביקות" של טסיות הדם ולכן מורידות את הסיכון להיווצרות קרישי דם. אספירין עלול לגרום לדימום בקיבה ולכן אינו מומלץ לחולים הלוקים בכיב קיבה או בכיב תריסריון. גם לחולי אסתמה הוא אינו מומלץ. ניתן להחליפו בקלופידוגרל.

ווארפארין

ווארפארין היא תרופה נוגדת קרישה שמנגנון הפעולה שלה שונה מזה של אספירין וקלופידוגרל.
זהו חומר חזק יותר מאספירין ולכן סכנת הדימום המתלווה לשימוש בו גבוהה יותר. המינון המיטבי של ווארפארין משתנה מחולה לחולה, ואף אצל אותו החולה, כי הוא מושפע בין השאר מתזונה, תרופות נוספות ותוספי מזון. לאור זאת יש לנטר את פעילות הווארפארין לעתים קרובות על ידי בדיקת דם המודדת את קצב קרישת הדם. על סמך תוצאות הבדיקה יקבע הרופא את המינון המתאים למטופל.

תרופות להורדת לחץ הדם

יתר לחץ דם מהווה גורם סיכון מרכזי לאירוע מוחי חולף ולשבץ מוחי. רצוי לטפל בהורדת לחץ הדם כבר בשלבים המוקדמים של הופעתו על מנת להימנע מסיבוכים קשים.
קיימות תרופות רבות להורדת לחץ הדם הנחלקות לפי מנגנון הפעולה שלהן. בדרך כלל ירשום הרופא תחילה תרופה אחת ואם יראה צורך בכך יצרף בהמשך תרופה או תרופות מקבוצות אחרות. את התרופות יש לקחת אך ורק בהתאם להמלצת הרופא.

תרופות להורדת שומנים בדם

רמות גבוהות של שומנים בדם מהוות אף הן גורם סיכון לאירוע מוחי חולף ולשבץ מוחי ולכן יש להוריד את רמתם. בשלב ראשון ימליץ הרופא המטפל על שינויים בהרגלי החיים שיכללו תזונה דלת שומן רווי ופעילות גופנית. אם לאחר מספר חודשים לא תושג ירידה ברמת השומנים ישקול הרופא לרשום תרופות להורדת שומנים בדם דוגמת הסטטינים.

ניקוי דפנות עורקי התרדמה

זהו הליך רפואי הכרוך בהסרת החלק הפגוע בדפנות עורק התרדמה ובפתיחת היצרויות או חסימות בעורק המטופל.
כ- 20% מכלל האירועים המוחיים נגרמים על ידי מחלה טרשתית בעורקי התרדמה המוליכים דם וחמצן למוח. מטופלים הסובלים ממחלה טרשתית בעורקי התרדמה נמצאים בסיכון מוגבר ללקות באירוע מוחי חולף נוסף או בשבץ מוחי. על מנת לצמצם סיכונים אלו יומלץ במקרים מסוימים למטופלים אלו לעבור הליך ניקוי של דפנות עורקי התרדמה.
מדובר בהליך ניתוחי במהלכו מבוצע חתך באזור הצוואר דרכו פותח המנתח את העורק החסום ומסיר את ההתעבות שנוצרה עקב טרשת העורקים. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית וכרוך באשפוז בן יומיים.
סיכויי ההצלחה של ההליך תלויים במידת החסימה בעורקי התרדמה. אם העורק חסום כמעט לחלוטין הניתוח בדרך כלל אינו יעיל. יעילות ההליך גבוהה במיוחד כאשר החסימה אינה עולה על 70% ועשויה להפחית את הסיכון ללקות באירוע מוחי חולף נוסף או בשבץ מוחי למחצית. עם זאת ההליך אינו חף מסיכונים לרבות הסיכון ללקות בשבץ מוחי תוך כדי ביצוע ההליך.