07 יולי 2022 ח' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  26.06.2011  באדיבות ה 

מחלות חום אצל ילדים - מידע רפואי

(Feverish Illness in Children)
מעודכן לתאריך  26.06.2011  באדיבות ה 

מבוא למחלות חום אצל ילדים

חום גוף תקין הוא בטווח של 36-36.8 C. עליית חום הגוף היא חלק בלתי נפרד מפעילות מערכת החיסון נגד מצבי זיהום ומחלה ומסייעת לגוף להתגבר.

חום תקין אצל ילדים

אצל ילדים חום גוף העולה על 38 מעלות צלזיוס נחשב גבוה. חום גוף גבוה עלול להיות מסוכן וגורם בדרך כלל לאי נוחות. חום גבוה אצל ילדים מוגדר לפי גיל הילד:
  • תינוקות וילדים מתחת לגיל 5, חום שעולה על 37.5 C.
  • ילדים מעל גיל 5, חום שעולה על 38 C.
חום גוף גבוה דורש טיפול והתערבות שמטרתו הורדת החום.

מדידת חום לתינוקות

כדי לבדוק אם לילדכם יש חום גבוה יש להשתמש במדחום. ניתן למדוד את חום הגוף בפי הטבעת (רקטום), בפה או באוזן. מדידת חום בבית השחי נחשבת אמינה פחות. מידת החום משתנה בהתאם לאזור המדידה בגוף (לדוגמה, החום שנמדד בפה יהיה גבוה בהשוואה לחום שנמדד בבית השחי) ולכן חשוב למדוד את חומו של הילד באותו המקום לצרכי מעקב.
 
  • במקרים הבאים יש לפנות ללא דיחוי לחדר המיון הקרוב:
  • תינוקות עד גיל חודשיים עם חום גבוה מ- 38 מעלות צלזיוס.
  • ילדים בכל גיל עם חום גבוה מ- 41 מעלות צלזיוס.
  • שילוב של חום עם פריחה, ובפרט פריחה סגולה-אדומה בצורת נקודות או שטפי דם שאינה נעלמת בלחיצה או במתיחה של העור. פריחה זו עלולה להיות סימן לדלקת קרום המוח (מנינגיטיס) או לזיהום בחיידק טורף. פריחה מגרדת או פריחה שנעלמת בלחיצה אופיינית בדרך כלל למחלה נגיפית או לתגובה אלרגית.
 

פרכוס

כ- 2% מהתינוקות והילדים בגילאי 6 חודשים עד 6 שנים עלולים לסבול מפרכוס בעקבות חום גבוה, או עקב סיבות אחרות. פרכוס חום ימשך 5-7 דקות, ובדרך כלל, לא יותר מרבע שעה. תוך כדי פרכוס הילד עלול לאבד את הכרתו, לגלגל את עיניו, לאבד שליטה על סוגרים ולנפנף בכל גפיו בתנועות בלתי רצוניות.
  • פרכוס - עם או ללא חום - מחייב פינוי דחוף לחדר המיון באמצעות אמבולנס.