20 מאי 2022 י"ט אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  26.06.2011  באדיבות ה 

מחלות חום אצל ילדים - מידע רפואי

(Feverish Illness in Children)
מעודכן לתאריך  26.06.2011  באדיבות ה 

טיפול ביתי ותרופתי להורדת חום

טיפול ביתי

עליית חום הגוף אצל ילדים ותינוקות מצריכה בירור רפואי. חשוב להבדיל בין מצבי מחלה זיהומיים שמצריכים קבלת טיפול נוסף על הטיפול להורדת החום לבין מצבים שעלולים להעלות את חום הגוף, אך אינם מסוכנים ואינם מחייבים כל טיפול נוסף, דוגמת בקיעת השיניים או קבלת חיסונים מסוימים.
למען הסר ספק מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים, אחות טיפת החלב או עם הרוקח.
כדי להקל על ילד חולה שחום גופו גבוה:
  • הקפידו שהילד ינוח. פעילות, במיוחד נמרצת, עלולה להעלות את החום.
  • תנו לילדכם לשתות הרבה כדי למנוע התייבשות עקב החום הגבוה. מומלץ לשתות מים, מיצים (לא ממותקים), תה או נוזלים ממרק עוף. אם קיים חשש להתייבשות וכשמדובר בתינוקות מתחת לגיל שנה אפשר לערבב את המים עם תערובת מלחים וסוכרים מאוזנת (כגון הידרן) שנועדה לטפל באיבוד נוזלים.
  • שמרו על טמפרטורה נוחה בחדר ואל תחממו יותר מדי. המנעו מלכסות את הילד או להלביש אותו בשכבות מרובות מדי. כשחם מדי קשה לחום לרדת.
  • טבילה באמבט מים פושרים או הנחת מגבות לחות על המצח והגפיים למשך 5-10 דקות עשויות לסייע להורדת חום גבוה. אם זה גורם לילד צמרמורת או רעד הוציאו אותו מהאמבט ונגבו אותו.
 
  • אין לשפשף את גוף הילד באלכוהול או להשתמש בו להורדת חום בכל בצורה אחרת.
 

טיפול תרופתי

ישנן מספר תרופות להורדת חום שאינן דורשות מרשם רופא. לפני כל שימוש בתרופה יש להקפיד לקרוא את הוראות השימוש בעלון לצרכן ולהשתמש בכפיות, כוסיות מדידה או במזרק כדי לוודא שנותנים את המינון הנכון והמדויק של התרופה. אין לתת מינון עודף שעלול לגרום לתופעות לוואי ולסיבוכים.
חלק מהטיפולים להורדת חום מתאימים לשימוש לאחר גיל מסוים או שיש לבצע התאמה של המינון בהתאם לגיל הילד. יש לקרוא את התוויות על התרופה כדי לוודא את המינון המתאים לפי הגיל.
  • קיימות תרופות רבות להורדת חום אצל ילדים שמכילות את אותו חומר פעיל אבל נמכרות בשמות שונים. אם אתם שוקלים לתת לילד יותר מתרופה אחת בררו תחילה מהו החומר הפעיל בתרופה וחשבו את המינון בהתאם. לדוגמה, אותו חומר פעיל יכול להיות בצורת טיפות ובצורת נרות למרות ששמות התכשירים שונים. במצב כזה יש לוודא שהשילוב לא יגרום למינון עודף אצל הילד.
 
אלא אם רופא הורה אחרת, אין לעבור על המינון המומלץ או על תדירות המינון המומלצת. כמו כן, לא מומלץ למהול את התרופה בשתייה של הילד. למען הסר ספק מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים, אחות טיפת החלב או עם הרוקח.


יילודים עד גיל חודשיים

  • כל עליית חום מעל 38 מעלות צלזיוס מחייבת פנייה דחופה לחדר המיון.
 

תינוקות בני חודשיים עד שלושה חודשים

תינוקות ששוקלים מעל 4 קילוגרם ונולדו אחרי שבוע 37 להריון אפשר לתת פאראצטמול ('אקמולי', 'דקסמולקיד')בצורה נוזלית או בצורת פתילות.
הקפידו על המינון שרשם היצרן על התווית אלא אם הורה הרופא אחרת. אפשר לתת עד שתי מנות מהתרופה בהפרש של 4 עד 6 שעות, אך אם החום אינו יורד או אם התינוק עדיין חולה מסיבה אחרת חשוב לפנות לקבלת ייעוץ וטיפול רפואי.

תינוקות וילדים מעל גיל 3 חודשים

תינוקות וילדים יכולים לקבל פאראצטמול בטיפות, בסירופ או בצורת פתילות. לילדים בוגרים יותר אפשר לתת גם טבליות ללעיסה. לא מומלץ לתת פאראצטמול אם הילד פיתח רגישות לתרופה או שסבל מתופעות לוואי.
לחילופין, ילדים מעל גיל שלושה חודשים, ששוקלים לפחות 5 קילוגרמים יכולים ליטול סירופ או פתילות של איבופרופן (משווק בישראל בשמות נורופן® ואדוויל®). איבופרופן אינו מומלץ למי שלוקה באסתמה, בעיות לב, בעיות בכליות, כיבים בקיבה או צרבת או אם ידועה רגישות לתרופה.
אם תרופה אחת אינה משפיעה כצפוי אפשר לנסות תרופה מסוג אחר בפעם הבאה כשלוקחים מנה נוספת. אין לתת את שני סוגי התרופות בו זמנית.
  • אין לתת אספירין לילדים מתחת לגיל 16.