18 אוגוסט 2018 ז' אלול תשע"ח
מעודכן לתאריך  03.10.2010  באדיבות ה 

דלקת ריאות - מידע רפואי

Pneumonia
מעודכן לתאריך  03.10.2010  באדיבות ה 

גורמים של דלקת ריאות

הסיבות לדלקת ריאות הן רבות כאשר הגורם הנפוץ ביותר הוא זיהום חיידקי. זיהום נגיפי (וירוס) שכיח כגורם לדלקת ריאות בעיקר אצל פעוטות. לעיתים רחוקות תיגרם דלקת ריאות על ידי זיהום פטרייתי או אלרגיה, כתוצאה משאיפה של עשן או חומר הגורם לגירוי של הריאות. במקרים רבים לא ניתן לזהות בוודאות את גורם המחלה.
החיידקים הגורמים לזיהום חודרים לריאות מהאוויר החיצוני באמצעות מערכת הנשימה. לעיתים נדירות תתפתח דלקת ריאות כתוצאה מזיהום באיבר גוף אחר, היינו באמצעות נדידת החיידקים לריאות דרך מערכת הדם.
חלק מהחולים בדלקת ריאות יפתחו את המחלה כתוצאה מהדבקה המתרחשת בעת אשפוז בבית חולים. סוגי החיידקים שגורמים לדלקת ריאות בבית החולים שונים מאלו הגורמים למחלה בקהילה.

כיצד מתפתח זיהום בריאות

החיידקים הגורמים לזיהום חודרים לריאות מהאוויר החיצוני באמצעות מערכת הנשימה. לעיתים נדירות תתפתח דלקת ריאות כתוצאה מזיהום באיבר גוף אחר, היינו באמצעות נדידת החיידקים לריאות דרך מערכת הדם.

אנשים בקבוצות סיכון

אוכלוסיות שנמצאות בקבוצות סיכון לפתח דלקת ריאות כוללות:
 • תינוקות ופעוטות.
 • קשישים.
 • מעשנים.
 • אנשים עם מחלות ריאות כמו ציסטיק פיברוזיס (cf) או אסתמה.
 • אנשים הלוקים במחלות כרוניות כגון מחלות לב, מחלות כלייה או כבד.
 • אנשים שמערכת החיסון שלהם נמצאת במצב ירוד הנובע ממחלה בעבר הקרוב כמו מחלת השפעת, מטיפולים כמותרפיים, מנטילת תרופות המדכאות את מערכת החיסון (לאחר השתלת איבר) ומצבים של כשל חיסוני.
 

דלקת ריאות על רקע זיהומי

חיידק הפנוימוקוק

הסיבה הנפוצה ביותר להתפתחות דלקת ריאות אצל מבוגרים, הנקראת גם דלקת ריאות פנאומוקוקלית, היא הידבקות בחיידק הסטרפטוקוקוס פנאומוניה.
זוהו 91 זנים של החיידק כאשר חלק קטן מהם גורם למרבית המקרים של דלקת ריאות.
אצל ילדים, החיידק גורם למחלות נוספות כמו דלקת קרום המוח, זיהום דם ודלקות אזניים. זיהומים הנגרמים מהחיידק אצל ילדים מתחת לגיל 5 הם אחת מהסיבות העיקריות לתמותת ילדים בעולם. על פי הערכות של מומחים בישראל מתן החיסון פרבנאר ( Prevenar ) לילדים עשוי למנוע כ- 4000 מקרי אשפוז בשנה, לרבות תמותה של 10 מהם.
סוגי חיידקים נוספים הגורמים לדלקת ריאות אם כי במידה פחותה כוללים:
 • המופילוס אינפלואנזה.
 • סטאפילוקוקס אאוראוס.
 • מיקופלסמה פנאומוקוקלית - התפרצויות מתרחשות אחת ל 4-7 שנים ומתבטאות בדרך כלל בקרב ילדים ואנשים צעירים.
 
במקרים נדירים, החיידקים הבאים עלולים לגרום לדלקת ריאות:
 • פסיטאקוזיס הוא סוג נדיר של דלקת ריאות הנגרמת כתוצאה ממגע עם ציפורים נגועות דוגמת תוכים, יונים וקנריות. מחלה זו נקראת גם מחלת התוכים.
 • חיידק הלגיונלה הגורם למחלת הליגיונרים (זיהום בריאות בעלת פוטנציאל מסכן חיים).

דלקת על רקע נגיפי

נגיפים עלולים לגרום לדלקת ריאות בעיקר אצל פעוטות והנפוץ ביניהם הוא וירוס RSV ולעיתים נגיפים של השפעת מסוג A או B.

דלקת ריאות הנובעת משאיפה של חומרים

לעיתים נדירות דלקת הריאות נגרמת כתוצאה משאיפת קיא, גוף זר כמו בוטן, עשן או חומר כימי מזיק. השאיפה גורמת לגירוי הריאות ולפגיעה בהן.

דלקת ריאות הנגרמת כתוצאה מאלרגיה

דלקת ריאות עלולה להגרם כתוצאה משאיפה של חומר אליו אדם אלרגי כמו אבק, עובש או נבג. חשיפה ארוכת טווח לאלרגן גורמת לדלקת כרונית בדפנות נאדיות הריאה. מצב זה נקרא אלבאוליטיס אלרגי ממקור חיצוני (EAA).

דלקת ריאות על רקע פטרייתי

דלקת ריאות על רקע פטרייתי נדירה בקרב אנשים בריאים. היא מופיעה אצל אנשים שרמת מערכת החיסון שלהם ירודה. ראה סעיף אנשים בקבוצות סיכון.
מטיילים הנוסעים לאזורים כמו דרום אמריקה, מקסיקו, אפריקה וחלקים מארצות הברית חשופים במקרים נדירים לזיהומים על רקע פטרייתי.