29 יוני 2022 ל' סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  30.12.2020  באדיבות ה 

שבץ מוחי

(אירוע מוחי/Stroke)

מעודכן לתאריך  30.12.2020  באדיבות ה 

מבוא לשבץ מוחי

שבץ מוחי הינו מצב שבו יש הפרעה בזרימת הדם לרקמת המוח, הגורמת בשל כך לירידה באספקת החמצן למוח, מה שגורם בסופו של דבר לנזק בלתי הפיך לתאי המוח. תוצאותיו הן לרוב ארוכות טווח ועלולות להגיע לכדי נכות ואף למוות.
המוח ניזון מסוכר (גלוקוז) וחמצן המגיעים אליו באמצעות הדם וחיוניים לתפקודו. מוח של אדם בוגר שוקל כ- 1400 עד 1600 גרם המהווים 2-3% ממשקל הגוף. מאחר שבמוח מאגרים קטנים בלבד של סוכר וחמצן, הוא נזקק ל- 20% מתפוקת הדם אותו מזרים הלב בכל דקה, על מנת לשמר את יכולת תפקודו התקינה.
דרכו של הדם מהלב למוח מתחילה בקשת אבי העורקים ומשם מוזרם לארבעה עורקים העוברים בצוואר ונכנסים למוח: שניים מקדימה – עורקי התרדמה, ושניים מאחור – העורקים הווטברליים. עורקים אלו מסתעפים לכלי דם קטנים בתוך רקמת המוח. הפרעה או נזק למערכת הובלה זו תגרום לשבץ מוחי.
מבחינים בשני סוגים עיקריים של שבץ מוחי, הנבדלים זה מזה בסיבות לאירוע המוחי.
  • שבץ מוחי איסכמי- סוג זה המהווה כ-85% מכלל האירועים המוחיים נוצר כתוצאה מהפרעה בזרימת הדם למוח עקב היווצרות קריש דם החוסם את הזרימה או כתוצאה מטרשת עורקים.
  • שבץ מוחי דימומי- סוג זה פחות שכיח אך הוא קטלני יותר משבץ מוחי איסכמי. הוא נגרם מדימום במוח אשר נגרם כתוצאה מהתפוצצות כלי דם מוחיים.
 
שבץ מוח מהווה את גורם המוות השלישי בעולם והנו גורם הנכות העיקרי בקרב מבוגרים בגילאי 65 ומעלה. הוא גורם לסבל עצום לחולה ולמשפחתו ומהווה נטל כלכלי כבד על מערכת הבריאות.
בישראל מתרחשים כ- 15,000 מקרים של שבץ מוחי בשנה אשר תוצאות רובם קשות וארוכות טווח.
גיל, עישון, השמנה, תזונה לקויה, צריכה מוגזמת של אלכוהול ומחלות כגון יתר לחץ דם, מחלות לב וכלי דם ומחלת הסוכרת מהווים גורמי סיכון לשבץ מוחי.
על מנת למנוע שבץ מוחי יש לשמור על אורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה ופעילות גופנית סדירה. לאנשים אשר לקו בשבץ קיים טיפול משקם המאפשר שיפור נזקי השבץ ומניעת הישנותו.
שבץ הוא מקרה חירום רפואי ויש להזעיק עזרה רפואית מייד עם התרחשותו שכן טיפול מהיר עשוי להקטין את הנזק למוח.