24 מאי 2022 כ"ג אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  30.12.2020  באדיבות ה 

שבץ מוחי

(אירוע מוחי/Stroke)

מעודכן לתאריך  30.12.2020  באדיבות ה 

מניעת שבץ מוחי

אורח חיים בריא הכולל תזונה מאוזנת ובריאה, שמירה על משקל גוף תקין, הימנעות מעישון ופעילות גופנית סדירה הם הדרך הטובה ביותר למנוע שבץ מוחי.

תזונה מאוזנת ובריאה

תזונה לקויה מהווה גורם סיכון מרכזי לשבץ מוחי. תזונה עתירת שומנים רוויים וכולסטרול עלולה להביא להצטברות רבדים טרשתיים בדפנות העורקים ועודף משקל עלול לגרום ליתר לחץ דם.
מומלץ להקפיד על תזונה דלת שומן רווי ועתירת סיבים תזונתיים הכוללת אכילה יומית של לפחות חמש מנות פירות וירקות וכן להקפיד על צריכת דגנים מלאים. מאחר שמלח המכיל נתרן עלול לגרום לעלייה בלחץ הדם מומלץ להוריד את כמות המלח הכלול בתזונה למקסימום 4-3 גרם ליממה או לחילופין להשתמש במלח על בסיס אשלגן.
מאכלים עתירי שומנים רוויים כוללים:
  • מרגרינה ושאר מוצרי חלב בקר עתירי שומן כמו גבינות קשות וחצי קשות.
  • נקניקיות מהחי.
  • מרבית חלקי בשר אדום.
  • עוגות ועוגיות.
 
שומנים בלתי רוויים מסייעים בהפחתת רמות הכולסטרול בדם. מאכלים המכילים שומנים בלתי רווים כוללים:
 

פעילות גופנית

פעילות גופנית ובעיקר פעילות אירובית (הליכה, ריצה, שחיה) של לפחות 30 דקות ביום, ארבע או חמש פעמים בשבוע שומרת על לחץ דם תקין. בנוסף, פעילות זו מסייעת בשמירה על משקל גוף תקין, הורדת רמות השומנים בדם והפחתת מתחים נפשיים.

הפסקת עישון

העישון מהווה גורם סיכון מרכזי לשבץ מוחי כיוון שהוא מביא להצטברות רבדים טרשתיים בדפנות העורקים ומעלה את לחץ הדם.
הפסקת עישון מותנה בחלק ניכר מהמקרים בהתגברות על ההתמכרות לניקוטין המצוי בסיגריות. כדי להתגבר על ההתמכרות ניתן להיעזר במסטיקים, משאפים ומדבקות ללא מרשם רופא המכילים ניקוטין אך לא מכילים את החומרים הרעילים האחרים הנמצאים בסיגריות.
קיימות גם תרופות מרשם כגון הבופרופיון ווורניקלין שמפחיתות את ההתמכרות ואת תופעות הגמילה.

צריכה מתונה של אלכוהול

צריכה מופרזת של אלכוהול עלולה לגרום לעלייה בלחץ הדם ולפרפור פרוזדורים, שני גורמי סיכון מרכזיים להתרחשות שבץ מוחי. מומלץ להקפיד על צריכה מתונה של לא יותר משתי כוסות משקה אלכוהולי ליום לגברים וכוס משקה אחת בלבד לנשים. כוס משקה שווה לתכולת בקבוק בירה לבנה בנפח 330 מיליליטר או לתכולת כוס יין.