03 יולי 2022 ד' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  30.12.2020  באדיבות ה 

שבץ מוחי

(אירוע מוחי/Stroke)

מעודכן לתאריך  30.12.2020  באדיבות ה 

השלכות של שבץ מוחי

התוצאות של אירוע מוחי הן רבות ומגוונות ומשתנות מאדם לאדם בהתאם למיקום הנזק במוח ולגודלו. השינויים התפקודיים עלולים להשפיע משמעותית על איכות החיים של הנפגע והסובבים אותו.

שיתוק וחולשת שרירים

שבץ מוחי עלול לגרום לשיתוק, רפיון וחולשת שרירים, לעתים רק בפלג אחד של הגוף. שינויים אלה עלולים להתבטא בקואורדינציה לקויה, קשיים בהליכה או בישיבה יציבה ובכלל ביציבות הגוף.
הפגיעה בשרירים עלולה לגרום גם לאי שליטה או לשליטה חלקית על הסוגרים שתוצאתה הפרשות שתן וצואה בלתי רצוניות.

קשיי בליעה ודיבור

במידה שנפגעים שרירי הפה, הלשון והלוע עלול להיווצר קושי בלעיסה, בבליעה ובדיבור.
בעיות בליעה יכולות להוביל לדלקות ריאה חוזרות עקב שאיפת מזון.

קשיי זיכרון ותקשורת

כאשר נגרם נזק למרכז המוחי האחראי על השפה (ממוקם בצדו השמאלי של המוח) תיתכן פגיעה בתקשורת ובהבנה השמיעתית אשר מכונה אפזיה. כתוצאה מכך ייתכן קושי בשליפה של מילים מוכרות, כולל שמות בני המשפחה ואנשים הקרובים לנפגע ואף אם היכולת האינטלקטואלית לא נפגמה עדיין עלול להיווצר קושי בהבנה של דברים הנאמרים לנפגע.

קשיי חשיבה

השבץ המוחי עלול לגרום לקשיים בהתמצאות בזמן, במקום ובמרחב. לעיתים מתגלים גם קשיים הנוגעים לזיהוי אנשים או לגבי תכנון פעולות פשוטות או פגם בכושר השיפוט הבסיסי (גובה של מדרגה, מהירותה של מכונית קרבה ועוד).

ירידה בתחושה

במידה שהאזור הנפגע במוח קשור לשליטה על רמת התחושה, קיימת אפשרות לשינויים בתחושות בחלקי גוף שונים. הדבר יכול להתבטא בתחושת כאב מוגברת, תחושות צריבה, תחושת חום או קור מוגברת ולחילופין נימול.

הפרעות רגשיות

השבץ עלול לגרום לקשיים רגשיים. עלולים להופיע קשיים בשליטה על רגשות או ביטוי רגשות באופן שאינו מותאם למצב. ייתכן דיכאון המאופיין על ידי עצבות, התפרצויות בכי, איבוד עניין בפעילות יומיומית, איבוד תיאבון, ירידה במשקל, קשיים בשינה, תחושת חוסר אונים או אשמה.

שיקום

שיקום מתאים לאורך זמן עשוי להקל ולהפחית רבים מהקשיים המתוארים. צוות השיקום כולל פיזיותרפיסטים, קלינאי תקשורת, פסיכולוגים, מרפאים בעיסוק, רופאים ואחיות. הצוות יכין תוכנית שיקום בהתאם לצרכים הספציפיים של כל חולה מתוך מטרה לאפשר לנפגע לחזור לחיות חיים תקינים ככול הניתן ולעזור לו להתמודד עם הבעיות שנוצרו בעקבות האירוע המוחי.