29 יוני 2022 ל' סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  04.07.2011  באדיבות ה 

מחלת לב כלילית - מידע רפואי

(Coronary Heart Disease)
מעודכן לתאריך  04.07.2011  באדיבות ה 

מבוא למחלת לב כלילית

מחלת לב כלילית מאופיינת בהיצרות רוחב הפנימי של אחד או יותר מכלי הדם המספקים דם ללב, היינו העורקים הכליליים, עקב הצטברות חומרים שומנים בדפנות העורקים, בתהליך המכונה טרשת עורקים.
היצרות חלקית שכזו עלולה לגרום לכאבים בחזה (תעוקת חזה) ואילו כאשר נוצרת חסימה מלאה של עורק כלילי עלול להתרחש התקף לב שהמינוח הרפואי עבורו הוא אוטם שריר הלב. בעת התקף לב שריר הלב חדל לתפקד באופן תקין ועלול להיגרם מוות.
מחלת לב כלילית היא מחלה המהווה את אחד מגורמי התמותה העיקריים בעולם המערבי. היא פוגעת בעשרות אלפי גברים ונשים בישראל מדי שנה.
שינויים פשוטים באורח החיים יכולים להוריד את הסיכוי לחלות במחלת לב כלילית. ואם כבר חליתם במחלת לב כלילית ניתן לנקוט בצעדים כדי להוריד את הסיכוי לפתח בעיות לב נוספות.

למה נפגע שריר הלב בעת חסימה של העורקים הכליליים?

הלב הוא שריר, פחות או יותר בגודל האגרוף של בעליו שיש לו תפקיד מרכזי בהנעת מחזור הדם.
כדי שרקמות הגוף תוכלנה לתפקד הן זקוקות לאספקה רציפה של חמצן וזה מגיע אליהן באמצעות כלי הדם המכונים עורקים. הלב שמשמש כמשאבה, מזרים באמצעות העורקים דם עשיר בחמצן אל כל רקמות הגוף, ומנקז מהרקמות את הדם ה"משומש", נטול חמצן באמצעות כלי דם המכונים ורידים.
שריר הלב לכשעצמו זקוק בדומה לכול רקמה אחרת בגוף, לאספקה רציפה ומספקת של חמצן, כדי שיוכל לתפקד. כלי הדם המספקים את הדם העשיר בחמצן לשריר הלב הם העורקים הכליליים. חסימה שלהם עקב מחלת לב כלילית מביאה להפחתה באספקת החמצן לשריר הלב .