21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  04.07.2011  באדיבות ה 

מחלת לב כלילית - מידע רפואי

(Coronary Heart Disease)
מעודכן לתאריך  04.07.2011  באדיבות ה 

סימפטומים של מחלת לב כלילית

חסימה חלקית של עורק כלילי ובעקבות כך ירידה באספקת הדם לשריר לב עלולה לגרום לכאבים בחזה (תעוקת חזה).
חסימה מלאה של עורק כלילי יכולה לגרום להתקף לב (אוטם שריר הלב) שעלול לגרום לנזק בלתי הפיך לשריר הלב. אם התקף לב לא יטופל מיידית הוא עלול להיות קטלני. כאשר יש חשש שאתם עוברים התקף לב יש להזעיק בהקדם אמבולנס כי חשוב לקבל טיפול רפואי במהירות האפשרית.
ירידה בזרימת הדם ללב יכולה להביא בנוסף לתעוקת חזה והתקף לב, גם לתופעות אחרות כגון הפרעות בקצב הלב וירידה בתפקוד הלב (אי ספיקת הלב).

סימפטומים של תעוקת חזה

תעוקת חזה באה לידי ביטוי בכאב אופייני המופיע בעיקר בשעת ביצוע מאמץ גופני, כיוון שלשריר הלב נדרשת אספקה גדולה יותר של חמצן וזו אינה מתרחשת. ייתכן כאב מתון שמזכיר כאבים שמקורם בצרבות או תחושת לחץ לרוב במרכז החזה. הכאב יכול להיות גם עז והוא עלול להקרין ליד שמאל, ללסת התחתונה, לכתפיים, לגב ולצוואר.
הסימפטומים נמשכים לרוב כ- 10-15 דקות וניתן להקל עליהם על-ידי מנוחה או על-ידי שימוש בתרופות המכילות ניטרוגליצרין שהן תרופות החייבות מרשם רופא.

סימפטומים של התקף לב

אי-הנוחות או הכאב הנגרמים בעת התקף לב דומים לאלו של תעוקת חזה אבל לעתים קרובות הם יהיו חזקים וממושכים יותר. ייתכנו סימפטומים נוספים בזמן התקף לב כמו:
  • הזעה קרה.
  • בחילה.
  • סחרחורת.
  • קשיי נשימה.
  • כאב בטן או צרבות המזכירים קשיי עיכול.
  • עייפות רבה
 
התקף לב יכול להתרחש בכל זמן שהוא, כולל בעת מנוחה. כאשר הסימפטומים נמשכים מעל 15 דקות קרוב לוודאי שמתרחש התקף לב.
בניגוד לתעוקת חזה, לא ניתן להקל על הסימפטומים של התקף לב על-ידי שימוש בתרופות המכילות ניטרוגליצרין ויש להזעיק עזרה רפואית באופן מיידי.

סימפטומים של הפרעה בקצב הלב (אריתמיה)

הפרעה בקצב הלב היא כל סטיה מן הקצב או מהירות התקין של הלב.
לעיתים ניתן להבחין בהפרעות בקצב הלב כאשר חשים דפיקות לב מואצות, תחושות של פרפור בחזה, או דילוג פעימות. תחושות אלו מכונות פלפיטציות. סימפטומים נוספים של הפרעה בקצב הלב כוללים קוצר נשימה ולחץ בחזה.
כמה מהסוגים של הפרעות הקצב עלולות לגרום להפסקת פעימות הלב ולהיות קטלניות. המונח הרפואי להפסקת פעימות הלב הוא דום לב שאם לא יטופל מיידית יביא למוות.

סימפטומים של אי ספיקת הלב

אי-ספיקת הלב היא מצב שבו יש ירידה ביכולת הלב לתפקד כמשאבה יעילה המזרימה דם עשיר בחמצן אל כל רקמות הגוף, ומנקזת את הדם ה"משומש", נטול החמצן מהרקמות.
כאשר מתפתחת אי ספיקה הלב לא מצליח לשאוב דם מהרקמות, דבר הגורם להצטברות נוזלים בקרסוליים, בכבד ובריאות, תופעה שבאה לידי ביטוי בנפיחויות ובצקות. מצד שני, הלב לא מצליח לספק מספיק חמצן לרקמות וזה גורם לעייפות ולחולשה.
אי ספיקת הלב יכולה להתרחש באופן פתאומי ותכונה אי ספיקה אקוטית, או להתפתח הדרגתית לאי ספיקה כרונית.