24 מאי 2022 כ"ג אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  04.07.2011  באדיבות ה 

מחלת לב כלילית - מידע רפואי

(Coronary Heart Disease)
מעודכן לתאריך  04.07.2011  באדיבות ה 

הגורמים למחלת לב כלילית

הגורם העיקרי למחלת לב כלילית הוא הצטברות של חומרים שומניים על הדפנות הפנימיים של העורקים הכליליים בתהליך הנקרא טרשת עורקים. החומרים המצטברים על הדפנות מכונים רבדים טרשתיים, ומכילים כולסטרול, מרכיבים שומניים אחרים וכדוריות דם לבנות.
עם התעבות הרבדים יחסם הדרגתית העורק הכללי ותופחת זרימת הדם לשריר הלב.
לעיתים ייווצר קריש דם (פקקת או תרומבוזיס) שייצמד לרובד הטרשתי ועלול לגרום לחסימה מוחלטת של עורק הכלילי על כול המשתמע מכך.

גורמי סיכון עיקריים

הגורמים שמעלים את הסיכוי לחלות במחלת לב כלילית מתחלקים לכאלו שניתן להפחיתם, דוגמת עישון או תזונה לקויה ולכאלו שלא ניתן לשנות, כמו גיל. ככל שיותר גורמי סיכון באים לידי ביטוי אצל פרט מסוים, כך עולה הסיכוי לחלות במחלת לב כלילית.
גורמי הסיכון העיקריים הם:
  • גיל.
  • היסטוריה משפחתית של תעוקת חזה או התקף לב.
  • רמות גבוהות של כולסטרול "הרע" בדם.
  • יתר לחץ דם.
  • עישון.
  • סוכרת.
  • השמנה.
  • היעדר פעילות גופנית מספקת.
 

גיל

עם הגיל הסיכוי לחלות במחלת לב כלילית עולה.
בגברים הסיכוי לחלות במחלת לב עולה לאחר גיל 45 ובנשים לאחר גיל 55.

היסטוריה משפחתית של תעוקת חזה או התקף לב

הסיכוי לפתח מחלת לב כלילית וטרשת עורקים עולה כאשר יש אב או אח שעברו תעוקת חזה או התקף לב לפני גיל 55, או אם או אחות שעברו תעוקת חזה או התקף לב לפני גיל 65.

כולסטרול

כולסטרול הוא חומר שומני שמיוצר באופן טבעי בגוף בעיקר בכבד. מזונות מן החי כגון בשר כבש ובקר, ביצים, חמאה, גבינה וחלב מלא מהווים מקור נוסף לכולסטרול.
הגוף זקוק לכולסטרול. הוא משתמש בו כדי ליצור הורמונים, ויטמין D וחומרים המסייעים בעיכול המזון (מלחי מרה). בנוסף מהווה הכולסטרול מרכיב חיוני בקרום התא של כל תאי הגוף. עם זאת, רמה גבוהה מדי של כולסטרול בדם עלולה להשפיע לרעה על הבריאות עקב עלייה בסיכון לטרשת עורקים ובעקבותיו להתקף לב ושבץ מוחי.
הדם הוא מימי בשעה שכולסטרול הוא חומר שומני ועל כן לא ניתן להמיס את הכולסטרול בדם. לכן, כדי שהכולסטרול יוכל לנוע בזרם הדם אל רקמות הגוף יש צורך לקשור אותו לנשאים מיוחדים המכונים ליפופרוטאינים.
שני הסוגים העיקריים של ליפופרוטאינים הם אלו בעלי הצפיפות הנמוכה(LDL) ואלו בעלי הצפיפות הגבוהה (HDL) ולכול אחד מהם תפקיד שונה.
ה-LDL מוביל כולסטרול מהכבד אל רקמות הגוף מקום שם ינוצל, ואילו ה-HDL מוביל כולסטרול מרקמות הגוף בחזרה אל הכבד, לשם פירוקו או הפרשתו מהגוף.
כאשר יש עודף של כולסטרול ה-LDL, הוא עלול לשקוע בדפנות העורקים הכליליים, לגרום להיצרותם ועל כן מכונה "הכולסטרול הרע". מאידך, כולסטרול ה- HDL מרחיק כולסטרול מדפנות העורקים ולכן רמות גבוהות של HDL בדם אינן מהוות גורם סיכון. למעלה מזאת, ככול שרמת ה- HDL גבוהה יותר כך פוחת הסיכון למחלת לב כלילית ועל כן הוא מכונה "הכולסטרול הטוב". רמה נמוכה של HDL היא גורם סיכון לטרשת עורקים.

יתר לחץ דם

יתר לחץ דם עלול לגרום לנזק ישיר לדפנות העורקים ולכן אצל אנשים בעלי יתר לחץ דם הסיכון להתפתחות מחלת לב כלילית גבוה יותר.
יתר לחץ דם מוגדר כלחץ דם סיסטולי מעל mmHg 140 או כלחץ דם דיאסטולי מעל mmHg 90.
בגלל שיתר לחץ דם לא גורם לסימפטומים ואנשים לא יודעים שקיים אצלם בעיה, הוא מכונה "הרוצח השקט". חשוב לבדוק את לחץ הדם במסגרת הבדיקות התקופתיות.

עישון

עישון הוא בין שלושת הגורמים העיקריים המובילים למחלת לב כלילית.
בעשן הסיגריות נמצאים מעל 4000 חומרים כימיים וביניהם הניקוטין וחד-תחמוצת הפחמן שמעלים את קצב הדופק ואת צריכת החמצן בשריר הלב, כך שנוצר עומס יתר על הלב וכן מעלים את הסיכוי להיווצרות קרישי דם.
חומרים נוספים המצויים בעשן הסיגריות עלולים לגרום לנזק לדפנות העורקים הכלילים ובסופו של תהליך לטרשת עורקים. העישון מעלה את רמת כולסטרול ה-LDL בדם ומוריד את רמת כולסטרול ה-HDL.
גם לא מעשנים הנמצאים בסביבת מעשנים שואפים לריאותיהם את עשן הסיגריות (עישון פסיבי) ונחשפים במידה לא מבוטלת לסיכוני העישון.
ניתן לייחס כ- 20% ממקרי המוות ממחלת לב כלילית לעישון.

סוכרת

אצל חולי סוכרת קיים סיכון כפול לפתח מחלת לב כלילית בהשוואה לאדם ללא סוכרת.

השמנה

עודף משקל הוא גורם סיכון למחלת לב כלילית.
עודף משקל מוגדר כ- BMI גבוה מ- 25 באנשים עד גיל 40, ו- BMI גבוה מ- 27 באנשים מעל גיל 40. השמנת יתר מוגדרת כ- BMI גבוה מ- 30.
גם לפיזור השומן בגוף יש חשיבות. נמצא קשר בין השמנה באזור הבטן (בהיקף המותניים), הן אצל גברים, והן אצל נשים, לבין שכיחות מוגברת של מחלת לב כלילית.
השמנת יתר מלווה פעמים רבות בנטייה ללחץ דם גבוה, אי-סבילות לסוכר (ואף סוכרת ממש) ורמה גבוהה של כולסטרול ה- LDL בדם. כמו כן השמנת יתר משקפת אורח חיים לא בריא.

היעדר פעילות גופנית

קיים קשר סיבתי הדוק בין פעילות גופנית סדירה (בעיקר פעילות אירובית) לבין הפחתת משקל, הורדת לחץ דם גבוה, הורדת ערכים של כולסטרול רע, העלאת ערכים של כולסטרול טוב, איזון רמות הסוכר.