26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  04.07.2011  באדיבות ה 

מחלת לב כלילית - מידע רפואי

(Coronary Heart Disease)
מעודכן לתאריך  04.07.2011  באדיבות ה 

מניעת מחלת לב כלילית

שמירה על רמות נמוכות של LDL, כולסטרול הרע, ורמות גבוהות של HDL, כולסטרול הטוב, היא אחת הדרכים הטובות ביותר להימנע ממחלת לב כלילית.
אפשר לשמור על רמות כולסטרול אופטימאליות על-ידי:

דיאטה מאוזנת ובריאה

חשוב להמעיט בצריכת שומן רווי, סוכר ומלח, ולהגדיל את צריכת הירקות, פירות, דגנים, ושומן חד-בלתי רווי (למשל שמן זית).
דגים כמו דגי מלוח, סרדינים, סלמון, וטונה מכילים שומנים טובים שעשויים להקטין את הסיכוי להיווצרות קרישי דם. ירקות, פירות, ודגנים מכילים ויטמינים נוגדי חמצון שעשויים לצמצם את הפעלת ה LDL בתהליך טרשת העורקים. מאכלים כמו שעועית, אפונה, עדשים ושיבולת שועל מכילים סיבים תזונתיים שמסייעים להוריד את רמות ה-LDL.

פעילות גופנית

פעילות גופנית אירובית של לפחות 30 דקות ביום ובתדירות של לפחות שלוש או ארבע פעמים בשבוע תורמת לשיפור כושר הגופני והבריאות. פעילות גופנית מעלה את רמות ה HDL ומורידה את רמות ה LDL. בנוסף היא עוזרת לשמירה על משקל הגוף,ולהורדה של מתח נפשי.

שמירה על משקל הגוף

תבררו אצל הרופא מהו משקל האופטימאלי שלכם.

הפסקת עישון

הפסקת עישון מקטינה את הסיכוי לחלות במחלת לב כלילית.

נטילת תרופות להורדת כולסטרול

קיים מבחר של תרופות להורדת רמות הLDL. התרופות ניתנות לחולים עם מחלת לב כלילית וגם לחולים בלי מחלת לב כלילית אבל עם רמות גבוהות של כולסטרול, לחץ דם גבוה או היסטוריה משפחתית של מחלות לב.
חשוב מאד לנטול את התרופות לפי הוראות הרופא.
בנוסף לצעדים אלו לשמור על רמות כולסטרול אופטימאליות, חשוב לחולים עם לחץ דם גבוה לשמור על לחץ דם תקין על-ידי דיאטה מאוזנת ופעילות גופנית, ועם יש צורך, על-ידי נטילת תרופות המורידות לחץ דם.
דיאטה מאוזנת ופעילות גופנית גם יעזרו לחולי סוכרת לאזן את מחלתם.