15 אוגוסט 2018 ד' אלול תשע"ח
מעודכן לתאריך  06.07.2011  באדיבות ה 

זיהום בדרכי השתן אצל מבוגרים - מידע רפואי

Urinary Tract Infection (UTI), Adults
מעודכן לתאריך  06.07.2011  באדיבות ה 

אבחון זיהום בדרכי השתן

כאשר מופיעים סימפטומים אופייניים לדלקת בדרכי השתן התחתונות אצל נשים, אין צורך בדרך כלל בבדיקות נוספות כדי לאשר את האבחנה. כיוון שדלקת בדרכי השתן התחתונות גורמת לתבנית סימפטומים ייחודית מאד ניתן לאבחן על סמך תשאול המטופלת.

מתי תידרשנה בדיקות?

במספר מצבים תידרשנה בדיקות לשם אימות האבחנה:
  • בכל מקרה של זיהום בדרכי השתן אצל גברים. זיהום זה אינו שכיח בקרב גברים ולכן יש לשלול סיבות אחרות לסימפטומים.
  • חשד לדלקת בדרכי השתן העליונות. דלקות אלו עלולות לגרום לסיבוכים חמורים ולכן נדרש בירור קפדני.
  • זיהום בדרכי השתן במהלך הריון. נשים הרות נמצאות בסיכון מוגבר לפתח סיבוכים בעקבות זיהום בדרכי השתן.
  • דימום בשתן. לעיתים נדירות עלול דם בשתן להיות סימן לסרטן בשלפוחית השתן ולכן חשוב מאד לשלול זאת באמצעות ביצוע בדיקות מתאימות.
  • כאשר יש לנבדק גורמי סיכון אשר הופכים אותו לפגיע יותר לפתח סיבוכים חמורים, למשל מערכת חיסון חלשה.
 
הבירור הראשוני כולל נטילת דגימת שתן כדי לבדוק אם יש בו חיידקים. דבר זה יכול לאשר את האבחנה ועשוי להועיל בבחירת האנטיביוטיקה היעילה ביותר לטיפול.
בדיקות נוספות נחוצות רק אם הסימפטומים אינם פוחתים או כאשר מדובר בזיהומים חוזרים שעלולים לרמז על בעיה בדרכי השתן כגון אבנים בשלפוחית.
אם נמצא דם בשתן יש לבצע בדיקות נוספות כדי לשלול גידול בשלפוחית.

אולטרה סאונד של דרכי השתן

בדיקה זו יעילה לבירור ראשוני של מצב מערכת השתן. הבדיקה אינה כרוכה בחשיפת הנבדק לקרינה ומספקת מידע ראשוני לגבי מצב הכליות ושלפוחית השתן לרבות אבנים בכליות, סימנים לחסימה ומידת ריקון השלפוחית. אם מתגלים ממצאים מחשידים תבוצענה בדיקות נוספות דוגמת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) של דרכי השתן או ציסטוסקופיה.

ציסטוסקופיה

ציסטוסקופיה היא הליך רפואי במהלכו מחדירים צינורית דקה שבראשה מצלמה זעירה (ציסטוסקופ) דרך השופכה אל תוך השלפוחית, כדי לסקור אותה ולראות אם קיימים ממצאים כמו אבנים, פוליפים (גידולים) או ערמונית חוסמת.
טרם החדרת הצינורית לשופכה מכניסים לתוכה ג'ל מאלחש הן כדי להפחית תחושת כאב והן כדי לאפשר החדרה קלה של המכשיר לשלפוחית. הבדיקה אורכת 5-10 דקות, מבוצעת במרפאה ואינה כרוכה באשפוז.