22 אוגוסט 2018 י"א אלול תשע"ח
מעודכן לתאריך  06.07.2011  באדיבות ה 

זיהום בדרכי השתן אצל מבוגרים - מידע רפואי

Urinary Tract Infection (UTI), Adults
מעודכן לתאריך  06.07.2011  באדיבות ה 

זיהום בדרכי השתן במהלך הריון

ההתייחסות לנוכחותם של חיידקים בשתן אצל אישה הרה מחמירה יותר בהשוואה לאישה שאינה בהריון.
במסגרת בדיקות השגרה המבוצעות בתחילת ההריון נכללות בדיקה ותרבית שתן. במידה שמתגלה חיידק בשתן יש לטפל באנטיביוטיקה גם טרם הופעת סימפטומים המעידים על זיהום בדרכי השתן (צריבה, כאבים, תכיפות). לאחר הטיפול האנטיביוטי יש לבצע תרבית חוזרת כדי לוודא את הכחדתו של החיידק מהשתן.
במהלך ההריון חלים מספר שינויים במערכת השתן:
  • עליה בגודל הכליות. בזמן הריון מתארכות הכליות בסנטימטר אחד (1 ס"מ), ככל הנראה בגלל ריבוי בכלי דם, כדי לאפשר פעילות מוגברת לטובת העובר.
  • התרחבות של המערכת המאספת. כתוצאה מהשינויים ההורמונליים בהריון דרכי השתן (היינו השופכנים והכליות) מתרחבים. התרחבות זו מאפשרת לחיידקים לנדוד בקלות רבה יותר מהשלפוחית לכליות ולגרום זיהום בדרכי השתן העליונות. זיהום זה חמור יותר מאשר זיהום בדרכי השתן התחתונות.
  • שינויים בשלפוחית השתן. הרחם הגדל מפעיל לחץ על השלפוחית ולכן נפחה קטן.
 
עקב גורמים אלו נשים הרות, בפרט בשליש השלישי להריון, נמצאות בסיכון מוגבר לפתח דלקת במערכת השתן העליונה בהשוואה לנשים שאינן בהריון.
דלקת חמורה בדרכי השתן העליונות במהלך ההריון עלולה לגרום:
  • לידת פג (לידה מוקדמת).
  • משקל לידה נמוך.
  • סכנת חיים לאם ולעובר.
 
לכן יש לטפל בכל מקרה של הופעת חיידקים בשתן באמצעות נטילת אנטיביוטיקה.
  • בכל מקרה של זיהום בדרכי השתן המלווה בחום אצל אישה בהריון יש לפנות לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. הטיפול ינתן במסגרת אשפוז במהלכו תקבל האישה ההרה אנטיביוטיקה במתן תוך ורידי ולאחר מכן אנטיביוטיקה במתן דרך הפה במשך שבועיים לפחות.
 
תרופות אנטיביוטיות הנחשבות בטוחות לשימוש בזמן הריון כוללות אמפיצילין, אמוקסיצילין, צפוויט, צקלור וניטרופוראנטואין (רק כאשר לא ידוע על חסר באנזים G6PD).
יש להימנע מנטילת אנטיביוטיקה מסוג אופלדקס, ציפרודקס, אריטרומיצין ורספרים במהלך ההריון.