23 אוקטובר 2018 י"ד חשון תשע"ט
מעודכן לתאריך  21.09.2016  באדיבות ה 

אוסטיאופורוזיס - מידע רפואי

Osteoporosis
מעודכן לתאריך  21.09.2016  באדיבות ה 

אבחון לאוסטיאופורוזיס

אוסטיאופורוזיס ניתן לאבחון אצל אדם שנמצא בקבוצת סיכון שהרופא המטפל שלו שלח אותו לבדיקת צפיפות עצם. במקרים רבים אוסטיאופורוזיס אינו מאובחן עד שנגרמים שברים לעצמות המדולדלות.
הבדיקות המקובלות בוחנות את צפיפות העצם כיוון שככל שהעצם דחוסה יותר היא חזקה יותר ומכאן שהסיכון לשבירת עצמות פוחת.

יש שיטות שונות לקביעת צפיפות העצם, הבדיקה המועדפת היא סוג של בדיקת רנטגן אשר עושה שימוש בשיטת Dual energy x-ray absorptiometry) DXA).

שיטת DXA

בדיקה זו למדידת צפיפות העצם מאפשרת לאבחן אוסטיאופורוזיס ולאתר אנשים הנמצאים בסיכון לפתח את המחלה. הבדיקה עשויה גם לאבחן מצבים נוספים הקשורים לפגמים בעצמות כמו אוסטיאופניה ואוסטיאומלציה (המאופיין בחוסר ויטמין D).

הבדיקה מהירה ומדויקת יותר מצילום רנטגן רגיל. בעזרתה ניתן למדוד את כמות הסידן בעצמות בשעה שצילום הרנטגן הרגיל מסוגל לזהות סדקים בחוליות ולאבחן אוסטיאופורוזיס רק בשלבים מאוחרים של המחלה, כאשר כשליש ממסת העצם כבר נעלמה.
ישנם שני סוגים של מכשירים למדידת צפיפות העצם.
 • מכונות גדולות המודדות את צפיפות העצם של מרכז השלד, היינו בצוואר הירך ובעמוד השדרה. כיוון שמסת העצם שונה באיברי הגוף השונים הרי מידת הדיוק המיטבית מתקבלת על ידי מדידת צפיפות העצם של מרכז השלד לעומת מדידה של הצפיפות בעקב או בפרק כף היד שתניב תוצאות פחות מדויקות.
 • מכונות קטנות יותר או מכונות ניידות המודדות את צפיפות העצם באיברים קטנים ומרוחקים ממרכז השלד, כמו בפרק כף היד, בעקב או באצבע. גם בעזרת בדיקה זו מסוגל הרופא לחזות את הסיכוי לשבר בצוואר הירך או בעמוד השדרה. יחד עם זאת אין הבדיקה מהווה כלי מעקב מדויק אחר שינויים החלים בעצמות במהלך טיפולים כמו טיפול כימותרפי.
 
רמת הדיוק של המכשירים יורדת אצל אנשים עם מבנה שלד לא תקין, אנשים שעברו ניתוחים בעמוד השדרה ובמצבים של אוסטיאוארתריתיס (ניוון מתקדם של הסחוס המרפד את המפרקים).

כיצד מתבצעת הבדיקה?

בהשוואה למכשיר רנטגן רגיל הרי במכשיר זה נעשה שימוש בכמות מועטה בלבד של קרינה העוברת דרך הגוף. קרני ה- x שהמכשיר פולט מופרדות לאלומות אור בעוצמות שונות אשר מאפשרות לו לגלות את הצפיפות של העצם בנפרד מזו של הרקמה הרכה.
אין צורך בהכנה לבדיקה. הבדיקה אינה כרוכה בכאב וניתן ללכת הביתה מיד בסיומה.
הבדיקה מתבצעת אגב שכיבה על הגב במשך כ- 10 דקות (משך זמן הבדיקה תלוי באיבר הנבדק ובמכשיר הבדיקה שבו משתמשים). בדרך כלל נסרקות החוליות התחתונות של עמוד השדרה והאגן. לעיתים מודדים גם את צפיפות העצם בזרוע היות שרמת הסידן בה שונה מאשר בשאר הגוף. המידע המתקבל במכשיר נשלח לעיבוד ממוחשב שנותן תוצאה המכונה T score.

תוצאות הבדיקה

שיטת DXA מודדת את צפיפות העצם בשטח שנבדק ומשווה את התוצאה המתקבלת (ביחידות של גרם לסנטימטר מעוקב) לממוצע צפיפות העצם כשהיא בשיאה, כלומר בגיל צעיר.
ההפרש בין צפיפות העצם של נבדק מסוים לבין צפיפות העצם הממוצעת בגיל צעיר מתקבל כערך מספרי המכונה T score. הערך הזה מעיד על מידת הסטייה מהמצב הרצוי (מדובר במספר סטיות התקן).
 • תוצאה שבין 0 ל- 1- מצביעה על מצב תקין.
 • תוצאה שבין 1- ל-2.5- מעידה על אוסטיאופניה, מצב של צפיפות עצם נמוכה ושלב מקדים לאוסטיאופורוזיס במידה שלא מטופל.
 • תוצאה שמתחת ל 2.5 – מעידה על אוסטיאופורוזיס.
 
אין צורך להכנס ללחץ במידה שיש אבחון של צפיפות עצם נמוכה. למרות שתוצאה של בדיקת צפיפות עצם מהווה תמרור אזהרה, עדיין אין פרושו שאדם נמצא בסיכון גבוה לפתח שברים. למרות זאת, מומלץ לפנות לרופא המטפל בכדי לבחון דרכים לשפר את צפיפות העצם.
דרך נוספת לשיקוף התוצאות המנבאות את הסיכון להתפתחות שברים, היא השוואת התוצאה המתקבלת של צפיפות העצם לממוצע צפיפות העצם באוכלוסיה דומה לנבדק, מבחינת הגיל והמין.
תוצאה זו מכונה Z score.

זכאות לבדיקה בישראל

אמות המידה לזכאות לבדיקת צפיפות עצם בישראל הן:
 • נשים מעל גיל 60.
 • נשים בגיל המעבר או מעל גיל 50 אשר מתקיים לגביהן אחד מהתנאים הבאים:
  • שבר אוסטיאופורוטי קיים.
  • שבר אוסטיאופורוטי של בן משפחה קרוב.
  • BMI נמוך מ- 19 או שהן מטופלות בתרופה לאוסטיאופורוזיס מקבוצת הביספוספונטים ( דוגמת פוסאלאן, אלנדרונט) או מקבוצת SERM (למשל אוויסטה) על פי קריטריונים הנקבעים בסל הבריאות.
   הבדיקות מתבצעות אחת לשנתיים.
 • נשים או גברים הלוקים במחלה המגבירה את הסיכון לאוסטיאופורוזיס, או אנשים המטופלים בגלוקוקורטיקואידים (דוגמת קורטיזון והידרוקורטיזון המשמשים לטיפול במצבי דלקת) לתקופה של 3 חודשים ומעלה. הבדיקה מתבצעת ללא מגבלת גיל.
 

אבחון אוסטיאופורוזיס אצל גברים

ההמלצה היא לבצע בדיקות צפיפות עצם לגברים בגיל 70 ומעלה וכן לגברים בגיל צעיר יותר עם גורמי סיכון. המדדים לאבחון צפיפות העצם אצל גברים מבוססים על מדדים שנקבעו עבור נשים ולכן פעמים רבות נצפה בגברים עם שברי ירך למרות שצפיפות העצם שלהם לכאורה תקינה. חשוב לאתר את גורמי הסיכון המשניים אצל גברים.
מחקר מסוים הראה עד כמה המדידות לגבי גברים אינן מדויקות כאשר הן מתבססות על מדדים של נשים. כאשר חושב מדד צפיפות עצם בירך הספציפי לגברים, התקבל ש- 6% מהגברים בגיל 50 ומעלה אובחנו כחולי אוסטיאופורוזיס לעומת 18% מהנשים, ו- 47% מהגברים אובחנו עם אוסטיאופניה בהשוואה ל50% מהנשים.
לעומת זאת, כאשר השתמשו במדדים נשיים עבור גברים, נראתה ירידה לכאורה של שני שליש בשכיחות של אוסטיאופורוזיס ושל אוסטיאופתיה בקרב הגברים.

בדיקות דם

בדיקות הדם נערכות כאשר תוצאת הבדיקה לצפיפות העצם היא 2- (לפי מדד Z score ) והן נועדו לשלול סיבות משניות לאוסטיאופורוזיס. הבדיקות המבוצעות כוללות ספירת דם, בדיקת רמות סידן וקריאטינין (תוצר פסולת המופרש דרך השתן ומשמש להערכת תפקוד הכליה) בדם, בדיקת תפקודי כבד ואיסוף סידן בשתן במשך 24 שעות.