18 יוני 2019 ט"ו סיון תשע"ט
מעודכן לתאריך  07.07.2011  באדיבות ה 

מחלה דלקתית של האגן, דלקת אגן - מידע רפואי

((Pelvic inflammatory Disease (PID)
מעודכן לתאריך  07.07.2011  באדיבות ה 

גורמים למחלה דלקתית של האגן

מחלה דלקתית של האגן (PID) היא מחלה זיהומית. זיהום חיידקי המתפתח בנרתיק של האישה עלול לעלות לצוואר הרחם, דרכו לחדור לרחם עצמו ובהמשך להתפשט לחצוצרות ולשחלות. הזיהום נגרם פעמים רבות על ידי יותר מאשר סוג אחד של חיידק, ולעיתים יתקשה הרופא לבודד את החיידק הבעייתי. לכן יכלול הטיפול בדרך כלל מתן מספר סוגים של אנטיביוטיקה, במטרה לטפל במספר רב של מזהמים.

כלמידיה וגונוריאה

שני החיידקים השכיחים ביותר הגורמים למחלה דלקתית של האגן הם כלמידיה וגונוריאה המועברים באמצעות מגע מיני.
בישראל החיידק כלמידיה (Chlamydia trachomatis) הוא הנפוץ ביותר. אצל כ-8% מהנשים הסובלות מהמחלה ניתן למצוא את שני החיידקים.

גורמים נוספים

הזיהום שגורם למחלה דלקתית של האגן עלול לחדור לנרתיק ולמערכת המין העליונה במהלך לידה, הפסקת הריון או הליך רפואי במהלכו נלקחת דגימת רקמה מרירית הרחם (הליך המכונה 'ביופסיה של האנדומטריום').
במקרים נדירים עלול הזיהום להיגרם כתוצאה מדלקת התוספתן (אפנדציטיס), טיפול בעקבות משטח לא תקין מצוואר הרחם או לאחר החדרת התקן תוך רחמי.
בחלק מהמקרים הגורם לזיהום אינו ידוע. מקרים אלו יכולים להיות תולדה של חיידקים בנרתיק הנחשבים כלא מזיקים. לעיתים החיידקים הללו עוברים מהנרתיק לצוואר הרחם וחודרים משם לאברי מערכת הרבייה. בעוד שהחיידקים הללו אינם מזיקים לרקמת הנרתיק הם עלולים לגרום לזיהום באברי גוף אחרים. בדרך כלל זיהומים מסוג זה יתרחשו לאחר נזק לצוואר הרחם או אצל נשים שסבלו בעבר ממחלה דלקתית של האגן.

מי נמצאת בסיכון מוגבר ללקות במחלה דלקתית של האגן?

אף שכל אחת עלולה לחלות במחלה דלקתית של האגן במקרים הבאים הסיכון ללקות במחלה גובר:
  • אישה שגילה אינו עולה על 25.
  • תחילת קיום יחסי מין בגיל צעיר.
  • ריבוי בני זוג.
  • בן זוג חדש.
  • עבר של מחלות מין.