26 מרץ 2019 י"ט אדר ב תשע"ט
מעודכן לתאריך  07.07.2011  באדיבות ה 

מחלה דלקתית של האגן, דלקת אגן - מידע רפואי

((Pelvic inflammatory Disease (PID)
מעודכן לתאריך  07.07.2011  באדיבות ה 

אבחון מחלת דלקתית של האגן

לא ניתן לאבחן מחלה דלקתית של האגן (PID) באמצעות בדיקה אחת בלבד. האבחנה מתבצעת על ידי תשאול המטופלת לגבי הסימפטומים שהיא חווה ובדיקה גינקולוגית. במהלך הבדיקה הגינקולוגית יבדוק הרופא אם קיימת רגישות באגן והפרשה נרתיקית חריגה.
במהלך הבדיקה ילקחו דגימות מהנרתיק ומצוואר הרחם. הבדיקות תשלחנה למעבדה על מנת לנסות ולאבחן את החיידק האחראי לזיהום. יחד עם זאת, לא תמיד ניתן למצוא את החיידק בדגימות והתשובה עלולה להיות שלילית (היינו, העדר נוכחות חיידק) על אף שהמטופלת סובלת מסימפטומים של המחלה.
כיוון שיש קושי בזיהוי המחלה באמצעות סימפטומים בלבד ניתן לבצע בדיקת דם או בדיקת אולטרה סאונד. בדיקות אלו יועילו במקרה של זיהום חמור אך לא יצליחו לזהות זיהום קל. המשמעות היא שתוצאות תקינות לכאורה אינן שוללות מחלה פעילה.
במקרים מסוימים תבוצע לפרוסקופיה לאבחון מחלה דלקתית של האגן. לפרוסקופיה היא הליך ניתוחי (כירורגי) במהלכו נעשים שני חתכים קטנים בבטן. מיקרוסקופ זעיר מוחדר דרכם כדי להדגים את האיברים הפנימיים ובמידת הצורך אף ניתן ליטול דגימה מהרקמה (ביופסיה). שיטה זו משמשת רק במקרים בהם יש חשד לגורמים נוספים העשויים להסביר את הסימפטומים (דוגמת דלקת תוספתן).

אשפוז בבית חולים

אשפוז דחוף בבית חולים יבוצע במקרים הבאים:
  • מטופלת הרה, ובפרט כאשר יש חשש להריון חוץ רחמי (אקטופי).
  • סימפטומים כגון בחילה, הקאה או חום גבוה (מעל 38 מעלות צלזיוס).
  • חשד למחלת אגן המערבת את חלל הבטן (pelvic peritonitis).
  • חשש למורסה (אבצס).
  • אפשרות המצריכה ניתוח דחוף כמו דלקת תוספתן (אפנדיציטיס).