17 פברואר 2019 י"ב אדר תשע"ט
מעודכן לתאריך  07.07.2011  באדיבות ה 

מחלה דלקתית של האגן, דלקת אגן - מידע רפואי

((Pelvic inflammatory Disease (PID)
מעודכן לתאריך  07.07.2011  באדיבות ה 

טיפול במחלה דלקתית של האגן

מחלה דלקתית של האגן המאובחנת בשלב מוקדם ניתנת לטיפול יעיל ומהיר. מנגד, אם לא מטפלים בזמן עלולים להתפתח סיבוכים קשים וארוכי טווח.

טיפול אנטיביוטי

כיוון שלרוב מעורבים בזיהום מספר חיידקים שונים יכלול הטיפול שילוב של לפחות שני סוגים של אנטיביוטיקה. מאחר שבדיקות דם ראשוניות עלולות להעיד על זיהום ללא זיהוי ודאי של הגורם המזהם ניתנות תחילה תרופות המכסות מגוון רחב של חיידקים. טיפול מהיר ויעיל בזיהום הכרחי להורדת הסיכון לאי פוריות בעתיד.
במידה שזוהה החיידק ניתן לשנות את האנטיביוטיקה בהתאם על מנת להשיג את חיסולו. סוגי האנטיביוטיקה שנמצאים בשימוש כוללים אופלוקסאצין ofloxacin)), מטרונידאזול (metronidazole), צפטריאקסון (ceftriaxone) ודוקסיציקלין (doxycycline). משך הטיפול הוא בדרך כלל 14 ימים ויש חשיבות להשלמתו, אחרת אינו יעיל.
במקרי זיהום חמורים עלול להיות צורך באשפוז בבית חולים כדי לאפשר קבלת אנטיביוטיקה דרך הווריד.

חשיבות הטיפול

חיידקים הגורמים למחלה דלקתית של האגן עלולים להותיר רקמה צלקתית ובתוכה הצטברות של נוזל מזוהם (מורסה) על גבי דופן החצוצרות. התפתחות רקמה צלקתית תקשה על הביצית לעבור בחצוצרה ולהגיע לרחם.
ככל שהזיהום נותר לא מטופל במשך זמן ארוך יותר כך עולה הסיכון להצטלקות. טיפול מהיר חיוני להורדת הסיכון לנזק לחצוצרות ולשאר אברי מערכת הרבייה. מחקרים מצביעים על כך שעיכוב בטיפול אפילו למספר ימים עלול להגביר את הסיכון לחוסר פוריות בעתיד. עם זאת מרבית הנשים מצליחות להרות ללא קושי לאחר אירוע בודד של מחלה דלקתית של האגן.

לפרוסקופיה

במקרים מסוימים ניתן לתקן נזק שנגרם לחצוצרות באמצעות לפרוסקופיה במהלכה תוסר רקמה פגועה או צלקתית מפני שטח החצוצרות. עם זאת עלול ההליך עצמו לגרום נזק נוסף ולא תמיד ניתן להשיב את יכולת הפוריות.

כריתת חצוצרות (Salpingectomy)

במקרים קיצוניים יבוצע ניתוח כריתת חצוצרות הכולל הסרה של אחת החצוצרות או של שתיהן כדי לעצור את התפשטות הזיהום. ניתוח מסוג זה מהווה מוצא אחרון כיוון שמשמעותו היא חוסר יכולת של האישה להרות בצורה טבעית.
ככל שהטיפול בזיהום נדחה כך עולה הסיכון לנזק בלתי הפיך לחצוצרות ולשאר אברי מערכת הרבייה. אם החצוצרות נפגעות במידה שלא מאפשרת כניסת טבעית להריון ניתן לפנות להפריה חוץ גופית (IVF – in-vitro fertilization).