18 יולי 2019 ט"ו תמוז תשע"ט
מעודכן לתאריך  07.07.2011  באדיבות ה 

מחלה דלקתית של האגן, דלקת אגן - מידע רפואי

((Pelvic inflammatory Disease (PID)
מעודכן לתאריך  07.07.2011  באדיבות ה 

סיבוכים של מחלה דלקתית של האגן

מחלה דלקתית של האגן עלול לגרום למספר סיבוכים.

הישנות של מחלה דלקתית של האגן

הישנות של המחלה משמעותה אירועים חוזרים. ככל שהאירועים מתרחשים לעיתים קרובות יותר, כך עולה הסיכון של האישה לפתח דלקת נוספת בעתיד. הדלקת עלולה לחזור במידה שהזיהום הראשוני לא טופל כראוי או אם בן הזוג לא נבדק וטופל אף הוא, במידת הצורך.
פגיעה בצוואר הרחם במהלך אירוע ראשון של המחלה מאפשרת לחיידק גישה קלה יותר בעתיד לאברי מערכת הרבייה. מצב זה הופך את האישה פגיעה יותר להישנות הדלקת בעתיד. אירועים חוזרים קשורים לעלייה בסיכון לבעיות פוריות.

מורסות

לעיתים עלולה מחלה דלקתית של האגן לגרום למורסות (אבצס) על פני השפתיים בכניסה לנרתיק (מורסות אלו מכונות 'ציסטות בבלוטות ברתולין' ובלעז, Bartholin’s cysts), בחצוצרות ובשחלות. לרוב ניתן לטפל במורסה באמצעות אנטיביוטיקה. אם המורסה אינה מגיבה לאנטיביוטיקה עלול להיות צורך בהליך ניתוחי לניקוז הזיהום (מוגלה).
חשוב לטפל או להסיר מורסות הנמצאות באגן מאחר שתוכן ממורסה לא מטופלת עלול לדלוף ולסכן את חיי המטופלת.

הריון חוץ רחמי

בהריון תקין הביצית המופרית משתרשת ברחם. הריון חוץ רחמי הוא הריון המתפתח מחוץ לרחם. מעל 95% מההריונות החוץ רחמיים מתרחשים בחצוצרות. מחלה דלקתית של האגן המתפתחת בחצוצרה עלולה לגרום להצטלקותה ולהקשות על מעבר הביצית דרכה. במקרה כזה עלולה ביצית מופרית להתקע וההריון ימשיך להתפתח בחצוצרה. מאחר שהחצוצרה אינה מסוגלת להימתח ולהכיל הריון מתפתח היא תיקרע ועלול להתרחש דימום מסכן חיים.

אי פריון

על פי הערכות, אחת מכל חמש נשים תהפוך ללא פורייה בעקבות מחלה דלקתית של האגן. המשמעות היא שהאישה לא תוכל להרות בצורה טבעית. הדלקת עלולה לגרום להצטלקות החצוצרה בצורה כה חמורה עד שלא יתאפשר מעבר של ביציות לתוך חלל הרחם. עיכוב תחילת הטיפול מגביר את הסיכון ללקות בבעיות פוריות.
אישה שהפכה לא פורייה בעקבות מחלה דלקתית של האגן תוכל להיעזר בהפריה חוץ גופית כדי להרות. במסגרת הליך זה ישאבו ביציות משחלותיה, יופרו על ידי זרע במעבדה ולאחר מכן יוחזרו לתוך חלל הרחם.