02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב
עדכון אחרון:  13.07.2011 

דיקור מי שפיר - בדיקות בהריון

Amniocentesis
עדכון אחרון:  13.07.2011 

בדיקת דיקור מי שפיר: מבט כללי

מטרת דיקור מי שפיר

דיקור מי שפיר מבוצע על מנת לקבוע אם העובר סובל מתסמונת דאון או מליקויים אחרים בחומר הגנטי. בנגוד לבדיקות הסקר הביוכימי המבוצעות בשליש הראשון או השני שתוצאותיהן סטטיסטיות בלבד, באמצעות דיקור מי השפיר ניתן לשלול תסמונות גנטיות לרבות תסמונת דאון, מומים פתוחים במערכת העצבים וכן מחלות דם כגון אנמיה (מחלה הפוגעת בתאי הדם האדומים).
בדיקת מי שפיר מבוצעת כאשר קיימת הנחייה רפואית הנובעת מסיכון מוגבר לתסמונת דאון על פי ממצאי הסקר הביוכימי (סיכון משוקלל העולה על 1:380), או כאשר גיל האם עולה על 35 או בהתאם לרצון האישה. כמו כן תבוצע הבדיקה אם ידועה תורשה משפחתית ללקות במחלה גנטית או אם ידוע כי אחד מההורים נשא של מחלה גנטית.
במהלך הבדיקה מוחדרת מחט לשק מי השפיר ונשאבת דגימה. מי השפיר שנשאבו מכילים תאים שנשרו מהעובר. תאים אלו מודגרים במעבדה לצורך ביצוע בדיקה יסודית של החומר הגנטי של העובר. מאחר שתהליך ההדגרה אורך זמן חולפים כשבועיים עד כשלושה שבועות עד לקבלת תשובה.
יתרונה של בדיקת מי השפיר הוא באחוז הנמוך יחסית של ההפלות הקורות בעקבותיה (1:800 עד 1:1000). בנוסף, במי השפיר נמדד גם החלבון העוברי אשר מהווה מדד למום בתעלת העצבים של העובר. בבדיקת סיסי השליה, מנגד, אין אפשרות לבדוק את רמת החלבון העוברי.
חסרונה הגדול של בדיקה זו הוא ביצועה במועד מתקדם יחסית של ההריון. אם מתקבלת תוצאה בלתי תקינה תבוצע הפסקת ההריון על ידי גרימת לידה מוקדמת, ולא באמצעות גרידה.

כיצד מבוצעת בדיקת מי שפיר?

בדיקת מי שפיר מבוצעת תחת בקרת אולטרה סאונד שמטרתה לקבוע את מיקום העובר ואת מקום החדרת המחט דרך דופן הבטן והרחם לתוך שק מי השפיר.
טרם החדרת המחט יחוטא אזור הבטן בצורה יסודית על מנת למנוע סכנת זיהום. לאחר קביעת המיקום הרצוי תוחדר מחט דקה וארוכה דרך דופן הבטן באמצעותה ישאבו מתוך שק מי השפיר כ- 30-20 מילי-ליטרים של נוזל. החדרת המחט עלולה לגרום לתחושת צריבה מקומית ולעתים אף לכאב חד אם כי במרבית המקרים מדובר באי נוחות נסבלת.
במקרים נדירים יחסית (אצל כ- 8 מכל 100 נשים) כמות מי השפיר שתישאב תהיה נמוכה מהנדרש ולכן תידרש החדרה חוזרת של המחט.
חלק מהנשים מדווחת על תחושת לחץ בבטן התחתונה עם הוצאת המחט מדופן הבטן.
 

הנחיות לנבדקת

מועד הבדיקה

בדיקה זו מבוצעת בשבועות 16-20 להריון. ביצוע הבדיקה טרם שבוע 15 עלול לגרום לפגיעה במבנה כף הרגל של העובר (תופעה המכונה ‘club foot’) ואף להגדיל את הסיכון להפלה.
כאשר קיים חשד לזיהום תבוצע הבדיקה בשבוע מתקדם יותר (בדרך כלל לאחר השבוע ה- 22 להריון).

הכנות לבדיקה

לא נדרשת הכנה מיוחדת לבדיקה.

לאחר בדיקת מי שפיר

לאחר הבדיקה מומלץ לנוח בבית במשך 24 שעות ולהרבות בשתיה. בעקבות הבדיקה יתכנו התכווצויות בבטן התחתונה ויתכן אף דימום קל.
יש לפנות לקבל טיפול רפואי דחוף במקרים הבאים:
  • צמרמורת.
  • חום מעל 38 מעלות צלזיוס.
  • דמם נרתיקי.
  • כאב עיקש בגב התחתון או כאב בטן.
  • הפרשת נוזל מימי, צלול מהנרתיק (שאינו שתן).
  • התפתחות צירים.