17 מאי 2022 ט"ז אייר תשפ"ב
עדכון אחרון:  28.02.2021 

מעקב הריון עודף - בדיקות בהריון

Post Due Date Antenatal Care
עדכון אחרון:  28.02.2021 

מעקב הריון עודף: מבט כללי

מטרת הבדיקה

כאשר ההריון מתארך מעבר לתאריך הלידה המשוער מכונה המצב 'הריון עודף'. מאחר שהריון עודף עלול לסכן את האם ואת העובר נדרש מעקב צמוד וקפדני. סיבוכים שכיחים של הריון עודף כוללים לידת תינוק במשקל לידה העולה על 4 קילוגרם, מצוקה עוברית ואף שיעור תמותה גבוה (של העובר). לידת עובר גדול מעלה את שכיחותן של חבלות בלידה (פרע כתפיים, קרעים ודימומים) ולכן אף את הצורך בניתוח קיסרי.
לפיכך החל מהשבוע ה- 40 להריון יש לבצע מעקב הכולל ניטור עוברי ('מוניטור') ובדיקת אולטרה סאונד להערכת מצב העובר, הערכת משקלו ומדידת כמות מי השפיר. המעקב יתבצע אחת ליומיים-שלושה ויימשך עד למועד הלידה. בהתאם לממצאי המעקב עשויה להתקבל החלטה לגבי אופן היילוד (באמצעות לידה נרתיקית או בניתוח קיסרי) ומתן זירוז להשראת הלידה.
במסגרת המעקב ינוטרו מדדים כגון לחץ דמה של האישה ההרה ונוכחות חלבון בשתן שעלולים להצביע על התפתחות רעלת הריון. כמו כן יבוצע 'פרופיל ביו-פיזיקלי' של העובר הכולל מוניטור עוברי ומדידת אולטרה סאונד של תנועות הנשימה של העובר, תנועותיו ומתח שריריו ותימדד כמות מי השפיר. סך הכל מנוטרים עשרה מדדים עובריים המקבלים ציון בין 0 ל- 2 (ציון תקין לגמרי הוא 10).
כמו כן תבוצע בדיקה גינקולוגית נרתיקית על מנת להעריך את מצב צוואר הרחם (האם קיימת פתיחה או מחיקה של הצוואר).

אודות הבדיקה

הבדיקה תערך במרפאות ייעודיות למעקב הריון עודף ובמחלקות היולדות של בתי החולים.

מועד הבדיקה

יש לבצע מעקב הריון עודף החל מהשבוע ה- 40 להריון.

הכנות לבדיקה

לא נדרשת הכנה מיוחדת.

לאחר הבדיקה

אין מניעה לשוב לשגרה לאחר ביצוע בדיקה זו.