26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

ריח רע מהפה (בָאֶשֶת פה) - מידע רפואי

(Bad breath, halitosis)
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

גורמים לריח רע מהפה

יתכנו מספר גורמים לריח רע מהפה.

נקיון ובריאות חלל הפה

העדר הקפדה על נקיון חלל הפה הוא הגורם השכיח ביותר לריח רע מהפה.
חיידקים שמכסים את השיניים, הלשון והחניכיים עלולים לגרום להיווצרות רובד (פלאק, זהו החומר הלבן המצטבר על פני שטח השיניים), לגרום למחלות חניכיים ולריקבון של השיניים. החיידקים חוברים לרוק ולשיירי מזון בחלל הפה ומפרקים את המזון. תהליך הפירוק משחרר גז בעל ריח רע.
אי הקפדה על צחצוח שיניים סדיר ועל נקיון השיניים בעזרת חוט דנטלי תגרום לכך שכל פיסת מזון שנתקעה בין השיניים תשאר שם ותפורק על ידי חיידקים. התוצאה תהיה ריח רע מהפה.
החיידקים שבחלל הפה נמצאים גם על פני הלשון ולכן בעת צחצוח השיניים מומלץ לנקות גם את הלשון. ביצוע פעולה זו באופן סדיר עשוי לשפר את ריח הפה.
ריח או טעם רע מהפה המורגשים באופן קבוע עלולים לרמז על מחלת חניכיים או ריקבון שיניים.
יש להקפיד על ביקורים סדירים אצל רופא השיניים על מנת לאבחן ולטפל בהקדם בכל בעיה הקשורה בנקיון ובריאות חלל הפה.

ריח רע מהפה בבוקר

רוב האנשים סובלים מריח רע מהפה כשהם מתעוררים. התופעה תקינה לחלוטין ונגרמת עקב התייבשות חלל הפה במהלך הלילה. בלילה מואטת תנועת הרוק בפה ולכן חלקיקי מזון אינם נשטפים. חיידקים הנמצאים בחלל הפה מפרקים את שיירי המזון ונוצר ריח רע. תנועת הרוק מתחדשת עם אכילת ארוחת הבוקר.

השפעת סוגי מזונות ומשקאות

אכילת מזונות או שתיית משקאות בעלי טעם חזק תגרום בדרך כלל לריח רע מהפה. אלו כוללים שום, בצל, תבלינים, קפה ואלכוהול. ריח רע מסוג זה הוא בדרך כלל זמני וחולף. ניתן להימנע לחלוטין ממצב זה באמצעות הימנעות מצריכת מזונות ומשקאות הגורמים לכך. הקפדה על נקיון ובריאות חלל הפה תשפר גם כן את המצב.

תרופות

תרופות מסויימות עלולות לגרום לריח רע מהפה לרבות:
  • ניטראטים. תרופות אלו ניתנות לטיפול בתעוקת חזה.
  • תרופות כימותרפיות.
  • תרופות הרגעה ממשפחת הפנותיאזינים (phenothiazines).
 

עישון

מעשנים סובלים מריח רע אופייני מהפה. עישון אף גורם להצהבת גוון השיניים, להפחתת הרגישות של בלוטות הטעם ולגירוי החניכיים. אלו מעלים את הסיכון למחלות חניכיים שאף הן גורמות לריח רע מהפה. הפסקת העישון מפחיתה את הסיכון לריח רע מהפה ומונעת את התופעה.

מצבים רפואיים שונים

במקרים נדירים עלול ריח רע מהפה להיגרם עקב מחלה או מצב רפואי.
יובש בפה (xerostomia) הוא מצב רפואי הפוגע בזרימת הרוק בפה וגורם למיעוט רוק. עקב כך חלה הצטברות חיידקים בחלל הפה ונגרם ריח רע. יובש בפה עלול להיגרם עקב בעיות בבלוטות הרוק או כאשר נושמים דרך הפה במקום דרך האף. עם הגיל פוחתת כמות הרוק בפה ועלול גם כן להיגרם ריח רע.
מצבים רפואיים נוספים שעלולים לגרום לריח רע מהפה כוללים:
 
דיאטות קיצוניות (כגון 'דיאטת אטקינס'), צום או תפריט דל בפחמימות עלולים אף הם לגרום לריח רע מהפה. מחסור בפחמימות גורם לגוף לפרק שומנים לתוצרי פירוק המכונים 'קטונים' (ketones). לקטונים ריח לא נעים הגורם לריח רע מהפה.