25 מאי 2022 כ"ד אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

ריח רע מהפה (בָאֶשֶת פה) - מידע רפואי

(Bad breath, halitosis)
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

אבחון ריח רע מהפה

הדרך הטובה ביותר לגלות האם אתם סובלים מריח רע מהפה היא לשאול חבר קרוב או בן משפחה ולבקש את תשובתו הכנה. ניתן גם ללקק את גב כף היד, להמתין עד שהרוק יתייבש ולאחר מכן להריח את האזור. במידה שיש ריח לא נעים קיימת סבירות גבוהה לריח רע מהפה. מומלץ לפנות לרופא השיניים לאישור האבחנה ולבירור הגורם לכך.
אם הריח הרע נובע עקב חוסר הקפדה על נקיון חלל הפה והשיניים יוכל רופא השיניים לבצע ניקוי של השיניים ויסביר כיצד לשמור על בריאות השיניים והחניכיים. ביקורים סדירים אצל רופא השיניים יסייעו לאבחן מחלות חניכיים או רקבון שיניים בשלבים מוקדמים ובכך למנוע התפתחות של ריח רע מהפה.
ניתן לנהל יומן ולפרט בו את המזונות שאוכלים ואת התרופות שנוטלים ולהביא לפגישה הקרובה עם רופא השיניים. במידה שההסבר לריח הרע נעוץ במזונות או בתרופות יזהה זאת רופא השיניים ואף יציע פיתרון.
אם שיפרתם את נקיון חלל הפה אך עדיין חוששים שאתם סובלים מריח רע יש להיוועץ עם רופא המשפחה על מנת לבדוק האם קיימת סיבה רפואית הגורמת לבעיה. בהתאם לצורך יפנה אתכם רופא המשפחה להמשך בירור.
מומלץ לא לנסות להסוות את הריח הרע מהפה (למשל באמצעות לעיסת מסטיק או שימוש בשטיפת פה) מאחר שהדבר עלול להקשות על הרופא למצוא את הגורם לבעיה.