21 מרץ 2019 י"ד אדר ב תשע"ט
מעודכן לתאריך  21.08.2011  באדיבות ה 

אנמיה עקב חוסר בויטמין B12 או בחומצה פולית - מידע רפואי

Anemia, Vitamin B12 or Folate Deficiency
מעודכן לתאריך  21.08.2011  באדיבות ה 

גורמים לאנמיה עקב חוסר בויטמין B12 או בחומצה פולית

חוסר בויטמין B12 או בחומצה פולית עלול להיגרם עקב מגוון סיבות.

אנמיה ממארת (Pernicious anemia)

אנמיה ממארת היא הגורם השכיח ביותר לחוסר בויטמין B12. אנמיה ממארת היא מחלה אוטואימונית הפוגעת בקיבה. מחלה אוטואימונית נגרמת כאשר חל שיבוש במערכת החיסון אשר גורם לה לתקוף את רקמות הגוף ותאיו הבריאים.
ויטמין B12 מהמזון נספג בגוף דרך הקיבה. הויטמין מתחבר לחלבון הנקרא 'פקטור אינטרינזי' (או 'אינטרינסי', 'Intrinsic factor') המיוצר בקיבה ורק כך מסוגל להיספג בגוף מהמזון.
אנמיה ממארת גורמת למערכת החיסון לתקוף את תאי הקיבה המייצרים את הפקטור האינטרינזי ולכן רמתו יורדת. רמה נמוכה של הפקטור האינטרינזי פוגעת ביכולת ספיגת ויטמין B12 בגוף ולהתפתחות אנמיה עקב חוסר בויטמין B12.
הגורם לאנמיה ממארת אינו ידוע אך ידועים מספר גורמי סיכון:
 • גיל 60 לערך. אנמיה ממארת שכיחה בעיקר סביב גיל 60.
 • מין נקבה. המחלה שכיחה מעט יותר בקרב נשים.
 • רקע משפחתי. לכ- 30% מהחולים באנמיה ממארת יש בן משפחה קרוב הלוקה אף הוא במחלה.
 • מחלה אוטואימונית נוספת כגון מחלת אדיסון (מחלה הפוגעת בבלוטת יותרת הכליה) או ויטליגו (מחלה אוטואימונית המתבטאת בכתמים לבנים על פני העור). ידוע על קשר בין אנמיה ממארת לבין מחלות אוטואימוניות אחרות.
 

אנמיה עקב חוסר ויטמין B-12

חוסר בויטמין B12 עלול להיגרם עקב גורמים נוספים אם כי אלו בדרך כלל נדירים.

תזונה

באופן תקין קיימים בגוף מאגרים של ויטמין B12 שאמורים להספיק למשך 2-4 שנים. עם זאת חשוב לצרוך ויטמין B12 מהתזונה על מנת להבטיח שהמאגרים ישמרו.
תזונה הכוללת בשר, דגים ומוצרי חלב מספקת עבור מרבית האנשים את תצרוכת הויטמין B12 הנחוצה. אנשים הניזונים מתזונה טבעונית עלולים לפתח חוסר של ויטמין B12 כמו גם אנשים שתזונתם דלה לאורך זמן ואינה מאוזנת.

מצבים המשפיעים על הקיבה

מצבים מסוימים בקיבה וכן הליכים רפואיים המבוצעים בקיבה עלולים לפגוע בכושר ספיגת ויטמין B12 מהמזון. ניתוח לכריתת קיבה או חלק מהקיבה מהווה גורם סיכון לאנמיה עקב חוסר בויטמין B12.

מצבים המשפיעים על המעי

מצבים המשפיעים על המעי עלולים לפגוע במידת ספיגת ויטמין B12 לאורך מערכת העיכול. מחלת קרוהן (הגורמת לדלקת במערכת העיכול) עלולה לגרום לפגיעה במאגרי ויטמין B12 בגוף ולהתפתחות אנמיה עקב חוסר בויטמין B12.

תרופות

תרופות מסוימות עלולות לפגוע במאגרי ויטמין B12 בגוף. מעכבים של משאבת המימן (דוגמת אומפרזול) עלולים להחמיר מצבי חוסר של ויטמין B12 מאחר שהם מעכבים את ייצור חומצת הקיבה החיונית לצורך שחרור ויטמין B12 מהמזון כדי שיוכל להיספג.

אנמיה עקב חוסר בחומצה פולית

חומצה פולית היא ויטמין מסיס מים ולכן הגוף אינו יכול לאגור אותה לאורך זמן. מאגרי החומצה פולית בגוף מספיקים בדרך כלל לכ- 4 חודשים בלבד. לכן חשוב לצרוך חומצה פולית בתזונה הקבועה כדי להבטיח מאגרים מספיקים בגוף.
אנמיה עקב חוסר בחומצה פולית עלולה להתפתח עקב מספר סיבות.

תזונה

חלק מהאנשים אינם צורכים מספיק חומצה פולית בתזונתם. חוסר בחומצה פולית עלול להיגרם בעקבות דיאטה להורדת משקל או עקב תזונה שאינה בריאה או מאוזנת.

בעיות ספיגה

לעיתים הגוף אינו מסוגל לספוג חומצה פולית בצורה יעילה. בעיות ספיגה יגרמו בדרך כלל עקב מצב רפואי אחר כגון תסמונת המעי הרגיז (זהו מצב מתמשך הגורם לכאב בטן, שלשול ועצירות).

השתנת יתר

השתנה מרובה עלולה לגרום להפרשת חומצה פולית מהגוף. השתנת יתר נגרמת בדרך כלל עקב מצב רפואי אחר המשפיע על הכליות, הכבד או על איברים אחרים. מצבים שעלולים לגרום להשתנת יתר כוללים:
 • אי ספיקת לב. מחלה המתפתחת על רקע ירידה ביכולת הלב לתפקד כמשאבה יעילה המזרימה דם עשיר בחמצן אל כל רקמות הגוף, ומנקזת את הדם נטול החמצן מהרקמות.
 • נזק חריף לכבד שעלול להיגרם כתוצאה מצריכה מוגזמת של אלכוהול.
 • דיאליזה ממושכת. זהו תהליך מלאכותי שבו תוצרי פסולת ונוזלים עודפים מוצאים מהדם.
 

תרופות

תרופות מסוימות עלולות להפחית את כמות החומצה הפולית בגוף או לפגוע במידת ספיגתה.

גורמים נוספים

לעיתים נדרשות לגוף כמויות גדולות מהרגיל של חומצה פולית. במצבים אלו עלול להיווצר חוסר של חומצה פולית מאחר שיתכן קושי לספק לגוף כמויות מספקות של חומצה פולית. מצבים בהם נדרשת כמות גדולה מהרגיל של חומצה פולית כוללים:
 • הריון.
 • מחלת סרטן.
 • מחלות דם כגון אנמיה חרמשית (מחלה תורשתית הגורמת לתאי הדם לשנות את צורתם).
 • מצבי זיהום ודלקת.
 
פגים נמצאים בסיכון מוגבר לפתח אנמיה עקב חוסר בחומצה פולית מאחר שגופם המתפתח אינו מצליח לספק את הכמויות הנדרשות של ויטמין זה.

הריון

נשים הרות או נשים המתכננות הריון זקוקות ליטול תוסף של חומצה פולית במינון 400 מיקרוגרם ליום עד לשבוע ה- 12 להריון על מנת להבטיח כמויות מספקות של חומצה פולית הן לאם והן לעובר.
טבליות של חומצה פולית נמכרות ללא מרשם רופא בבתי המרקחת.
נשים הרות הלוקות במחלה או במצב רפואי אשר עלול להגביר את דרישת הגוף לחומצה פולית לרבות אלו שהוזכרו יזדקקו לניטור קפדני של רמת הויטמין בדמן על מנת למנוע התפתחות אנמיה עקב חוסר בחומצה פולית.
במקרים מסוימים ידרש מתן של תוסף במינון גבוה. נשים הלוקות בסוכרת נדרשות ליטול 5 מיליגרם ליום חומצה פולית.