24 מאי 2019 י"ט אייר תשע"ט
מעודכן לתאריך  21.08.2011  באדיבות ה 

אנמיה עקב חוסר בויטמין B12 או בחומצה פולית - מידע רפואי

Anemia, Vitamin B12 or Folate Deficiency
מעודכן לתאריך  21.08.2011  באדיבות ה 

אבחון אנמיה עקב חוסר בויטמין B12 או בחומצה פולית

כדי לאבחן מצב של חוסר בויטמין B12 או בחומצה פולית יתשאל הרופא את המטופל לגבי הסימפטומים מהם הוא סובל ויעבור על עברו הרפואי. במידת הצורך תבוצע גם בדיקה גופנית.

בדיקות דם

בדיקות דם תבוצענה על מנת לאשר או לשלול את האבחנה. במסגרת בדיקות הדם תבוצע ספירת דם באמצעותה יבדקו וימדדו כל סוגי תאי הדם בדגימה.
בתוצאות הבדיקה יבחן הרופא:
  • האם רמות ההמוגלובין נמוכות מהתקין.
  • האם תאי הדם האדומים גדולים מהתקין.
  • רמת ויטמין B12 בדם.
  • רמת החומצה הפולית בדם.
 
חוסר בויטמין B12 או בחומצה פולית בתוצאות ספירת הדם יצביעו על אנמיה עקב חוסר באותו ויטמין. לאחר קבלת האבחנה יפנה הרופא את המטופל לבדיקות נוספות על מנת לברר את הגורם לאנמיה.
חוסר של ויטמין B12 נגרם לעתים רבות כתוצאה מאנמיה ממארת. זוהי מחלה אוטואימונית הפוגעת בקיבה. מחלה אוטואימונית נגרמת כאשר חל שיבוש במערכת החיסון אשר גורם לה לתקוף את רקמות הגוף ותאיו הבריאים. בדמם של חולים באנמיה ממארת ניתן למצוא נוגדנים כנגד תאי הקיבה.
בהתאם לתוצאות בדיקות הדם ולסיבת האנמיה כפי שתתברר יתאים הרופא את הטיפול המיטבי. במידת הצורך יפנה רופא המשפחה את המטופל לייעוץ של רופא מומחה לצורך המשך ברור וטיפול.

המטולוג

המטולוג הוא רופא מומחה במחלות דם. נשים הרות שאובחנו כלוקות באנמיה עקב חוסר בויטמין B12 או בחומצה פולית יופנו לבירור אצל המטולוג מאחר שחוסר בויטמינים אלו עלול לגרום לפגיעה בהתפתחות העובר.
כמו כן יומלץ על ייעוץ המטולוגי אם קיים חשש לפגיעה במערכת העצבים כתוצאה מחוסר בויטמין B12 או בחומצה פולית. סימפטומים שעלולים להצביע על פגיעה באברי מערכת העצבים (מוח, עצבים וחוט השדרה) כוללים:
  • ירידה או שינוי בתחושת המגע והכאב.
  • שינויים בראיה.
  • קושי לשלוט בשרירים.
 

גסטרואנטרולוג

גסטרואנטרולוג הוא רופא מומחה במחלות מערכת העיכול. רצוי להיוועץ בגסטרואנטרולוג אם קיים חשש כי החוסר נגרם עקב בעיות ספיגה או אם קיים חשש כי הגורם הוא סרטן הקיבה. סרטן הקיבה גורם לסימפטומים נוספים כגון אנמיה עקב חוסר בברזל, בחילה והקאה.

תזונאי

תזונאי הוא מומחה לתזונה ולכן יוכל לייעץ בנושאים הקשורים להעשרת התזונה בויטמין B12 או בחומצה פולית. התזונאי יוכל לבנות תוכנית תזונה אישית המועשרת בויטמין B12 או בחומצה פולית, בהתאם לצורך.