25 מאי 2019 כ' אייר תשע"ט
מעודכן לתאריך  21.08.2011  באדיבות ה 

אנמיה עקב חוסר בויטמין B12 או בחומצה פולית - מידע רפואי

Anemia, Vitamin B12 or Folate Deficiency
מעודכן לתאריך  21.08.2011  באדיבות ה 

טיפול באנמיה עקב חוסר בויטמין B12 או בחומצה פולית

הטיפול יקבע בהתאם לחוסר שנגרם, בין אם בויטמין B12 או בחומצה פולית.

אנמיה עקב חוסר בויטמין B12

אנמיה עקב חוסר בויטמין B12 תטופל בדרך כלל באמצעות זריקות של ויטמין B12. הויטמין ניתן בהזרקה כחומר הנקרא הידרוקסוקובלאמין (Hydroxocobalamin).
תחילה ניתנות הזריקות כל יומיים במשך שבועיים או עד שלא מושג שיפור נוסף בסימפטומים. ההזרקה תבוצע על ידי אחות. לאחר הטיפול הראשוני יקבע המינון בהתאם לגורם לחוסר (האם תלוי בתזונה או לא).

כאשר החוסר תלוי בתזונה

במקרה זה יכלול הטיפול נטילה יומיומית של טבליית ויטמין B12. את הטבליה יש ליטול בין הארוחות. כחלופה ניתן לשקול הזרקה של הידרוקסוקובלאמין פעמיים בשנה. כאשר רמת ויטמין B12 בדם תשוב לערכים תקינים ניתן יהיה להפסיק את נטילת התוסף.
טבעונים שתזונתם דלה בויטמין B12 עלולים להזדקק לנטילת טבליות ויטמין B12 במשך כל ימי חייהם.

כאשר החוסר אינו תלוי בתזונה

במקרה זה יש לקבל זריקה של הידרוקסוקובלאמין כל שלושה חודשים במשך כל החיים. אם מופיעים סימפטומים עצביים עלול להיות צורך בזריקה כל חודשיים. אין להפסיק את הזריקות ללא התייעצות עם המטולוג.

אנמיה עקב חוסר בחומצה פולית

הטיפול באנמיה עקב חוסר בחומצה פולית יכלול נטילת תוסף. התוסף ניתן כטבליה ובאמצעותו ניתן להשיב לגוף את רמות החומצה הפולית הנדרשות לתפקוד תקין.
במרבית המקרים ימשך הטיפול כ- 4 חודשים. בהתאם לנסיבות שגרמו לחוסר בחומצה הפולית עלול להידרש טיפול ממושך יותר, לעתים לאורך כל משך החיים.
לפני תחילת הטיפול בחומצה פולית יש לבדוק את רמתו של ויטמין B12 בגוף על מנת לוודא שהיא תקינה וזאת מאחר שטיפול בחומצה פולית עלול להשיג שיפור במצב הסימפטומים תוך מיסוך מצב של חוסר בויטמין B12. חוסר ממושך בויטמין B12 שאינו מאובחן ומטופל כנדרש עלול לגרום לפגיעה במערכת העצבים.

טיפול עצמי

מומלץ לשלב מקורות עשירים בויטמין B12 ובחומצה פולית בתזונה היומית על מנת למנוע התפתחות אנמיה עקב חוסר בויטמינים אלו.
מקורות טובים לויטמין B12 כוללים בשר, אצות, דגים, חלב ומוצריו, ביצים ושמרים. טבעונים יכולים להחליף את הבשר ומוצריו בדגנים מועשרים ובתחליפי סויה.
הדרך הטובה ביותר להגביר את צריכת החומצה הפולית מהמזון היא באמצעות אכילת ירקות ירוקים כגון ברוקולי, כרוב ניצנים, אספרגוס ואפונת גינה. חומוס, אורז חום, דגנים מועשרים, לחם ופירות כגון בננות ותפוזים אף הם מקורות טובים.

מעקב

כדי לוודא שהטיפול יעיל ידרש מעקב וניטור של רמות ויטמין B12 וחומצה פולית בדם. כעשרה ימים לאחר תחילת הטיפול יש לבצע בדיקת דם על מנת לוודא כי רמת הויטמינים החסרים מתחילה לעלות. כדי לברר את מידת הצלחת הטיפול תבוצע בדיקת דם נוספת כשמונה שבועות לאחר תחילת הטיפול.
בסיום ארבעת חודשי טיפול בתוסף של חומצה פולית יש לבצע בדיקת דם.
מרבית המטופלים לא ידרשו למעקב נוסף אלא במקרה שהסימפטומים חוזרים או שהטיפול נמצא לא יעיל. בהתאם לשיקול דעתו של הרופא ניתן לבצע בדיקת דם שנתית לצורך ניטור רמתם של ויטמין B12 ושל חומצה פולית.