26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

אשך טמיר - מידע רפואי

Undescended Testicles
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

אבחון של אשך טמיר

בדיקה גופנית

הצעד הראשון לאבחון של אשך טמיר הוא בדיקה גופנית כדי לבחון אם ניתן למשש את שני האשכים בתוך שק האשכים. הבדיקה תתבצע על ידי רופא כשהתינוק בתוך אמבט מים חמימים, כיוון שאז התינוק רגוע יותר ושק האשכים רפוי. דבר זה מאפשר למשש את האשכים ביתר קלות.
לאבחון וטיפול מוקדם יש חשיבות רבה. האבחנה הראשונה צריכה להיעשות כבר בחדר התינוקות מיד לאחר הלידה ובכול מקרה טרם שוחרר היילוד לביתו.
בבדיקה יכולים להיות מספר ממצאים:
  • שני האשכים נמצאים בתוך השק בלי שצריך להורידם לשם. זהו מצב תקין.
  • רק אשך אחד נמצא בשק ואילו השני חסר. לעיתים ניתן למשש אותו בתעלה המפשעתית (אשך טמיר נמוש) ולעיתים לא ניתן למשש בתעלה (אשך טמיר שאינו נמוש).
  • שני האשכים אינם בשק האשכים אך ניתן למשש אותם בתעלות המפשעתיות (שני אשכים טמירים נמושים).
  • שני האשכים אינם בשק אך גם אינם ניתנים למישוש. זהו מצב מיוחד בו יש לבצע בירור הורמונאלי וגנטי כי יתכן שהתינוק אינו זכר.
  • האשכים אינם בשק אך ניתן למשוך אותם בקלות אל תחתית שק האשכים, תופעה המכונה 'אשכים ניידים' ('אשכים רטרקטילים', retractile testicles). אלו אינם אשכים טמירים אלא אשכים שנמצאים במפשעה בגלל חדר קר או פחד של התינוק מהבדיקה. מצב זה אינו דורש טיפול אלא מעקב בלבד.
 
במקרים בהם לא ניתן למשש את האשך יש להתקדם באבחנה כדלהלן:
  • סריקת אולטרה סאונד של המפשעות. לעיתים ניתן לגלות את האשך במפשעה בעזרת האולטרה סאונד למרות שלא ניתן היה למשש אותו. בדרך כלל איזור המפשעה של התינוקות עשיר בשומן תת עורי. אם גם בבדיקה זו לא מצליחים לאתר את האשך יש לבצע לפרוסקופיה אבחנתית.
  • לפרוסקופיה אבחנתית. זהו הליך ניתוחי המתבצע תחת הרדמה כללית במהלכו מחדירים מצלמה זעירה לתוך חלל הבטן דרך פתח קטן בדופן הבטן. בעזרת המצלמה ניתן לראות על צג את תוכן הבטן והאגן ולחפש את האשך. הפעולה יכולה להסתיים במסקנה שהאשך חסר לחלוטין או שניתן למצוא אותו ואז להמשיך מיד בהליך הורדת וקיבוע האשך בשק האשכים.