24 מאי 2022 כ"ג אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

מורסה, אבצס - מידע רפואי

Abscess
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

אבחון מורסה

מומלץ לפנות לרופא המשפחה בכל מקרה בו יש חשד למורסה.

מורסה עורית

רופא המשפחה יבחן את אזור המורסה ויתשאל את הנבדק לגבי עיתוי הופעתה, האם הייתה חבלה באזור והאם קיימים סימפטומים נוספים (חום למשל).
במידת הצורך תילקח דגימה מהמוגלה על מנת לאבחן את סוג החיידק שגורם לזיהום. כך ניתן יהיה לבדוק לאילו סוגי אנטיביוטיקה רגיש החיידק ובהתאם יינתן הטיפול המיטבי.
אם בעבר סבלתם מספר פעמים ממורסה עורית ימליץ רופא המשפחה על בדיקת דם כדי לשלול סוכרת. אנשים הסובלים מסוכרת נמצאים בסיכון יתר להיווצרות מורסות עוריות.
סיבה נוספת להישנות של מורסה היא זיהום הנגרם על ידי סטפילוקוקוס אאראוס מסוג PVL שמפריש חומר רעיל אשר מחמיר את הדלקת המקומית. על מנת לגלות אם זה הגורם לזיהומים החוזרים יש לבצע בדיקה לנוכחות חיידק זה במוגלה.

מורסה פנימית

מורסה המתפתחת בתוך הגוף קשה לזיהוי מפני שאינה נראית כלפי חוץ. בפנייתכם אל רופא המשפחה הוא יברר את הסימפטומים ויתעד את עברכם הרפואי. במידה שיעלה חשד למורסה פנימית ניתן לאשר או לשלול את קיומה בעזרת בדיקות דימות שונות לרבות אולטרה סאונד, MRI או טומוגרפיה ממוחשבת (CT). בדיקות הדימות תסייענה לאבחן קיום של מורסה, את גודלה ואת מיקומה.
לעיתים עלול להיות קשה להבדיל בין מורסה לבין גידול אחר בגוף באמצעות בדיקות דימות. במקרים אלו, לפני הקביעה שמדובר במורסה, יש צורך בנטילת דגימה מהנוזל שבתוך המורסה על מנת לשלול גידולים מסוגים אחרים.

שלילה של מצבים אחרים הגורמים לסימפטומים

סימפטומים כמו כאב או אי נוחות באזור מסוים בגוף עלולים להעיד על מספר רב של מצבים, ביניהם מורסה פנימית. בדרך כלל בדיקות הדימות תסייענה לרופא להבדיל בין מורסה פנימית לבין מצבים אחרים דוגמת ציסטה או גידול:
  • ציסטה היא מעין שק קטן מלא בנוזל שלרוב אינו מצריך טיפול. קיימים סוגים רבים של ציסטות שיכולות להימצא במקומות שונים בגוף. ציסטה יכולה להיווצר בעקבות זיהום, חסימה של מעבר נוזלים או בעקבות מחלות מולדות שונות.
  • גידול הוא רקמה שגדלה באופן לא תקין עד כדי יצירת גוש. לעומת מורסה או ציסטה המכילות נוזל בתוכן הגוש הוא מוצק. קיימים סוגים רבים של גידולים, לדוגמה, ליפומה (גידול שפיר של רקמת שומן), שרירן ברחם אצל נשים (מיומה, גידול שפיר של רקמת שריר הרחם) וכן גידולים בעלי אופי ממאיר (סרטני).