19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

מורסה, אבצס - מידע רפואי

Abscess
מעודכן לתאריך  18.04.2021  באדיבות ה 

מניעת התפתחות מורסה

מורסה בתוך הגוף נוצרת בדרך כלל כסיבוך של מצב אחר, דוגמת דלקת או זיהום. אין דרך לצפות או למנוע היווצרות של מורסה פנימית. באשר למורסה עורית העצות הבאות עשויות לעזור במניעה.

ניקיון העור

הקפדה על עור נקי ובריא מורידה את הסיכון להתפתחות מורסה עורית.
ניתן להוריד את הסיכון לזיהום חיידקי על ידי נקיטה באמצעים הבאים:
  • שטיפת ידיים מספר פעמים ביום ועידוד בני המשפחה לנהוג באופן דומה.
  • שימוש במגבות נפרדות.
  • הימנעות מאמבטיות משותפות (בייחוד לילדים).
  • אין לחלוק סכיני גילוח עם אנשים אחרים.
  • במידה שיש מורסה יש להמתין עד לריפוי מלא לפני שמשתמשים במתקנים משותפים כגון מכשירים בחדר הכושר, רחצה בבריכה או בג'קוזי.
 
אל תנסו לנקז את המוגלה מהמורסה בעצמכם כי פעולה זו עלולה לגרום לפיזור החיידקים ולזיהום במקום נוסף על גבי העור. במקרה שמוגלה מתנקזת באופן עצמאי מהמורסה, נגבו את המוגלה בעזרת מטלית נקייה והשליכו לפח את המטלית מיד לאחר השימוש. שטפו את ידיכם לאחר מכן בעזרת סבון אנטיבקטריאלי.
השתדלו לא לפצוע את העור בעת גילוח הפנים, בית השחי או כל מקום אחר בגוף. במידה שנחתכתם נקו מיד את האזור וחטאו אותו (פולידין, סביעור או כול תמיסת חיטוי אחרת). אם האזור נראה דלקתי (אדום, נפוח) פנו לרופא המשפחה או לרופא עור.

תזונה נכונה

תזונה עשירה בוויטמינים ובמינרלים מסייעת למערכת החיסון להגן על הגוף ולהילחם בזיהומים באופן מיטבי. פירות וירקות מכילים ויטמינים ומינרלים בכמות גבוהה ועל כן מומלץ לאכול לפחות חמש מנות יומיות של פרי או ירק.

משקל גוף תקין

עודף משקל מהווה גורם סיכון להיווצרות מורסה עורית. חיידקים שנמצאים באופן תקין על גבי העור עלולים להיכלא בקפלי עור, להתרבות שם ולגרום לזיהום באזור. בנוסף, אנשים בעלי עודף משקל נמצאים בקבוצת סיכון ללקות בסוכרת שבין השאר מגבירה את הסיכון להיווצרות מורסות עוריות.

הימנעות מעישון

עישון גורם לטווח רחב של מחלות ומצבים בריאותיים שמחלישים את מערכת החיסון ומורידים את יעילותה נגד זיהומים שונים. במידה שהינכם מעשנים, הפסקת עישון תתרום לשיפור מצבכם הבריאותי.
ניתן להסתייע ברופא המשפחה בכול הנוגע לתהליך גמילה מעישון. כיום קיימות מגוון אפשרויות המקלות על הפסקת העישון, לרבות טיפול תרופתי או סדנאות להפסקת עישון.