07 יולי 2022 ח' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  23.08.2011  באדיבות ה 

וגיניזמוס, וגיניזם - מידע רפואי

Vaginismus
מעודכן לתאריך  23.08.2011  באדיבות ה 

מבוא לוגיניזמוס

וגיניזמוס מוגדר כמצב שבו השרירים המקיפים את הנרתיק (וגינה, פות) מתכווצים באופן לא רצוני בעת ניסיון חדירה. החדירה יכולה להיות של כול דבר לרבות פין, טמפון, אצבעות או מכשור רפואי במהלך בדיקה אצל רופא הנשים.
במצב של וגיניזמוס יכול להיות קשה מאוד ולפעמים אף בלתי אפשרי לקיים יחסי מין. ניסיון לקיום יחסי מין עלול להיות מלווה בכאבים. במקרים מסוימים יידרשו אמצעים לטשטוש, להרדמה או שימוש בהיפנוזה על מנת לאפשר בדיקה גינקולוגית.
הסימפטומים עשויים להשתנות מאישה לאישה.
מכיוון שווגיניזמוס מפריע לקיום יחסי מין הוא עלול ליצור מתח נפשי, לגרום לבעיות בזוגיות ולפגוע באפשרות להרות.

הטיפול בווגיניזמוס

ווגיניזמוס בהחלט ניתן לטיפול. במקרים המתרחשים על רקע נפשי (פסיכולוגי) ניתן לטפל בעזרת מטפל מיני. המטרה של הטיפול היא ללמד באופן הדרגתי את האישה לאפשר חדירה, נטולת או מופחתת כאב, באמצעות אימון הנרתיק ובאמצעות שיטות הרפיה. גם טיפולים פסיכולוגיים לרבות טיפול הכרתי-התנהגותי (קוגניטיבי) עשויים לסייע.

מדוע מתרחש וגיניזמוס

ישנם מצבים רבים היכולים להביא לווגיניזמוס אולם לא תמיד ברור הגורם המדויק.
אצל חלק מהנשים הגורם יכול להיות משבר (טראומה) מהעבר כגון לידה קשה או התעללות מינית. נשים אלו עלולות לקשור חדירה עם חווית כאב ולכן תפתחנה וגיניזמוס כמנגנון הגנה.
וגיניזמוס יכול להופיע בשתי צורות:
  • וגיניזמוס ראשוני – משמעותו שהאישה מעולם לא קיימה יחסי מין עם חדירה עקב הווגיניזמוס.
  • וגיניזמוס שניוני- משמעותו שהאישה קיימה בעבר יחסי מין עם חדירה אבל כיום מתקשה או לא מסוגלת לקיים יחסי מין עקב בעיית הווגיניזמוס.
 

עד כמה נפוצה בעיית הווגיניזמוס

וגיניזמוס אינה תופעה נדירה בעיקר אצל נערות מתבגרות ונשים בשנות העשרים והשלושים לחייהן. ייתכן שאישה תסבול מווגיניזמוס בשלב כלשהו בחייה, למרות שבעבר קיימה יחסי מין מהנים וללא כאבים.